Kitchen Appliances
Philips 3.2L NA110 Air Fryer
SKU:
AFR-PHL-2502
In stock
Original price was: ৳ 8,400.৳ 7,900Current price is: ৳ 7,900. incl. VAT| Brand | Philips |
|---|---|
| Power: | 1300 W |
| Voltage: | 220 – 240 V |
| Frequency: | 50 Hz |
| Cord length: | 0.8 m |
| Instant on/no pre-heat: | Yes |
| Cord storage: | Yes |
| Non-slip feet: | Yes |
| Integrated cord storage: | Yes |
| Automatic shut-off: | Yes |
| Cool-touch handgrips: | Yes |
| Dishwasher safe: | Yes |
| Temperature control: | 80 – 200 °C |
| Cool wall exterior: | Yes |
| Product features: | Analogue |
| Time control: | Up to 60 minutes |
| Non-stick coating: | Yes |
| Comfortable handle: | Yes |
| Cooking method: | Frying, Roasting, Grilling, Baking, One-pot cooking, Stir-frying, Sautee, Cook from frozen, Reheating, Defrosting, Dehydrating, Toasting |
| BPA free inner coating: | Yes |
| Weight appliance: | 3.67 kg |
Philips 6.2L HD9270 Air Fryer
SKU:
AFR-PHL-2501
In stock
Original price was: ৳ 19,500.৳ 18,900Current price is: ৳ 18,900. incl. VAT| Brand | Philips |
|---|---|
| Type: | Hot Air Fryer |
| Capacity: | 6.2L basket, 1.2kg food |
| Power: | 2000 W |
| Technology: | Rapid Air Technology |
| Temperature Range: | 80°C to 200°C |
| Controls: | Digital with 7 presets |
| Material: | Plastic (Body), Non-stick (Basket) |
| Weight: | Approx. 5 kg |
| Special Functions: | Keep Warm, Grill, Bake, Fry |
Jusal 6L Electric Pressure Cooker (Black)
SKU:
PRC-JUS-6003
In stock
Original price was: ৳ 9,000.৳ 8,600Current price is: ৳ 8,600. incl. VAT| Brand | Jusal |
|---|---|
| Pressure Cooker | Electric Pressure Cooker |
| Color: | Black |
| Capacity: | 6L |
| Material: | Aluminum |
| Power Consumption: | 1000 W |
| Operating Mode: | One touch cooking |
| Voltage: | 220V-240V 50Hz |
| Number of Pot: | 2 |
Saffron 5L Electric Pressure Cooker (Black)
SKU:
PRC-SAF-5003
In stock
Original price was: ৳ 8,400.৳ 8,000Current price is: ৳ 8,000. incl. VAT| Brand | Saffron |
|---|---|
| Pressure Cooker | Electric Pressure Cooker |
| Color: | Black |
| Capacity: | 5L |
| Material: | Aluminum |
| Power Consumption: | 900 W |
| Operating Mode: | One touch cooking |
| Voltage: | 220V-240V 50Hz |
| Number of Pot: | 2 |
Saffron 5L Electric Pressure Cooker (Golden)
SKU:
PRC-SAF-5002
In stock
Original price was: ৳ 8,400.৳ 8,000Current price is: ৳ 8,000. incl. VAT| Brand | Saffron |
|---|---|
| Pressure Cooker | Electric Pressure Cooker |
| Color: | Golden |
| Capacity: | 5L |
| Material: | Aluminum |
| Power Consumption: | 900 W |
| Operating Mode: | One touch cooking |
| Voltage: | 220V-240V 50Hz |
| Number of Pot: | 2 |
Saffron 5L Electric Pressure Cooker (Red)
SKU:
PRC-SAF-5001
In stock
Original price was: ৳ 8,400.৳ 8,000Current price is: ৳ 8,000. incl. VAT| Brand | Saffron |
|---|---|
| Pressure Cooker | Electric Pressure Cooker |
| Color: | Red |
| Capacity: | 5L |
| Material: | Aluminum |
| Power Consumption: | 900 W |
| Operating Mode: | One touch cooking |
| Voltage: | 220V-240V 50Hz |
| Number of Pot: | 2 |
Jusal 6L Electric Pressure Cooker (Golden)
SKU:
PRC-JUS-6002
In stock
Original price was: ৳ 9,000.৳ 8,600Current price is: ৳ 8,600. incl. VAT| Brand | Jusal |
|---|---|
| Pressure Cooker | Electric Pressure Cooker |
| Color: | Golden |
| Capacity: | 6L |
| Material: | Aluminum |
| Power Consumption: | 1000 W |
| Operating Mode: | One touch cooking |
| Voltage: | 220V-240V 50Hz |
| Number of Pot: | 2 |
Jusal 6L Electric Pressure Cooker (Red)
SKU:
PRC-JUS-6001
In stock
Original price was: ৳ 9,000.৳ 8,600Current price is: ৳ 8,600. incl. VAT| Brand | Jusal |
|---|---|
| Pressure Cooker | Electric Pressure Cooker |
| Color: | Red |
| Capacity: | 6L |
| Material: | Aluminum |
| Power Consumption: | 1000 W |
| Operating Mode: | One touch cooking |
| Voltage: | 220V-240V 50Hz |
| Number of Pot: | 2 |
LifeUp Infrared Cooker (Marble Green)
SKU:
ICO-LFP-1002
In stock
Original price was: ৳ 6,000.৳ 5,500Current price is: ৳ 5,500. incl. VAT| Brand | LifeUp |
|---|---|
| Model: | Marble Green |
| Voltage & Frequency: | 220V – 50Hz |
| Product Dimension: | 340X410X62MM |
| Power: | 2000W |
| Gross Weight: | 3.66kg |
| Net Weight: | 3.24kg |
| Temperature Adjustment: | 60 to 270-degree |
LifeUp Infrared Cooker (Marble Black)
SKU:
ICO-LFP-1001
In stock
Original price was: ৳ 6,000.৳ 5,500Current price is: ৳ 5,500. incl. VAT| Brand | LifeUp |
|---|---|
| Model: | Marble Black |
| Temperature adjustment: | 60 to 270-degree |
| Voltage & Frequency: | 220V – 50Hz |
| Product Dimension: | 340X410X62MM |
| Power: | 2000W |
| Gross Weight: | 3.66kg |
| Net Weight: | 3.24kg |
Conion BEK-2079 (1.8L) Rice Cooker
SKU:
RCO-CON-1007
In stock
Original price was: ৳ 3,250.৳ 3,150Current price is: ৳ 3,150. incl. VAT| Brand | Conion |
|---|---|
| Capacity: | 1.8 Litres |
| Power: | 700W |
| Voltage: | 220V-240V 50Hz |
| Warranty | 6 months free service without spare parts |
Philips Mixer Grinder HL-7757/00 (3 Jar)
SKU:
MIX-PHL-2501
In stock
Original price was: ৳ 9,990.৳ 7,992Current price is: ৳ 7,992. incl. VAT| Brand | Philips |
|---|---|
| Mix-Power | 750 W |
| Number of Jars | 3 Jar |
| Color: | Black |
| RPM blender (max): | 18000 |
| Blade: | Stainless Steel |
| Number of speed settings: | 3 + Pulse |
| Weight of product: | 3.9 kg |
| Material accessories: | ROHS compliant ABS body |
| Voltage: | 230V |
| Jars Capacity: | Grinding Jar Capacity : 1 Ltr ,Liquidizing Jar Capacity: 1.5 Ltr, Chutney Jar Capacity: 0.3 Ltr |