Kitchen Appliances
Conion BE-100N3W (3 Jar) Majestic Red Mixer Grinder
SKU:
MIX-CON-3008
In stock
Original price was: ৳ 5,600.৳ 5,100Current price is: ৳ 5,100. incl. VAT| Brand | Conion |
|---|---|
| Mix-Power | 1000 W |
| Number of Jars | 3 Jar |
| Voltage: | 220-240 V AC ~ 50/60 Hz |
| RPM: | Approx. 21000 |
| Rating: | 30 Min.(2min on/1 min off) |
| Speed Control: | 3 Speed with Incher |
| Domes: | Virgin Polycarbonate |
| Blades: | Polished Stainless Steel |
| 3 Jar Capacities: | 1.5 Ltr Liquidising, 1 Ltr Wet Grinding, 0.25 Ltr Chutney Jar |
Conion BE-75G3W (3 Jar) Majestic Red Mixer Grinder
SKU:
MIX-CON-3009
In stock
Original price was: ৳ 4,700.৳ 4,200Current price is: ৳ 4,200. incl. VAT| Brand | Conion |
|---|---|
| Mix-Power | 750 W |
| Number of Jars | 3 Jar |
| Voltage: | 220-240 V AC ~ 50/60 Hz |
| RPM: | Approx. 21000 |
| Rating: | 30 Min.(2min on/1 min off) |
| Speed Control: | 3 Speed with Incher |
| Domes: | Virgin Polycarbonate |
| Blades: | Polished Stainless Steel |
| 3 Jar Capacities: | 1.5 Ltr Liquidising, 1 Ltr Wet Grinding, 0.25 Ltr Chutney Jar |
Conion BE-75G3W (3 Jar) Pacific Blue Mixer Grinder
SKU:
MIX-CON-3007
In stock
Original price was: ৳ 4,700.৳ 4,200Current price is: ৳ 4,200. incl. VAT| Brand | Conion |
|---|---|
| Mix-Power | 750 W |
| Number of Jars | 3 Jar |
| Voltage: | 220-240 V AC ~ 50/60 Hz |
| RPM: | Approx. 21000 |
| Rating: | 30 Min.(2min on/1 min off) |
| Speed Control: | 3 Speed with Incher |
| Domes: | Virgin Polycarbonate |
| Blades: | Polished Stainless Steel |
| 3 Jar Capacities: | 1.5 Ltr Liquidising, 1 Ltr Wet Grinding, 0.25 Ltr Chutney Jar |
Midea WQP8-3802D Tabletop (8 Place Settings) Dishwasher
In stock
Original price was: ৳ 51,670.৳ 46,500Current price is: ৳ 46,500. incl. VAT| Brand | Midea |
|---|---|
| Color: | Silver |
| Capacity: | 8 Place Settings |
| Water Consumption: | ‎8 litres |
| Number of Wash Programs: | 6 |
| Control Type | Button |
| Wash Program Type: | Intensive, Normal, Eco, Glass, 90 min, Rapid |
| Power Consumption: | 1620 W |
| Voltage: | 220 V |
Midea WQP12-5201F (13 Place Settings) Dishwasher
In stock
Original price was: ৳ 58,370.৳ 52,530Current price is: ৳ 52,530. incl. VAT| Brand | Midea |
|---|---|
| Color: | Silver |
| Capacity: | 13 Place Setting |
| Water Consumption: | 13 liters |
| Number of Wash Programs: | 7 |
| Control Type: | Button |
| Wash Program Type: | Intensive, Normal, Eco, Glass, 90 min, Rapid |
| Power Consumption: | 1930 W |
| Voltage: | 220 V |
| Watt: | 1700-2100 W |
Livpure Celestia 3B Auto Ignition
SKU:
GBR-LIP-3000
In stock
Original price was: ৳ 26,000.৳ 25,000Current price is: ৳ 25,000. incl. VAT| Brand | Livpure |
|---|---|
| Brass Burners: | 1 Jumbo, 1 Medium, 1 Small |
| Glass Thickness: | 8mm |
| Installation Type: | Countertop |
| Gas Type: | LPG |
Conion BEK-4075 (2.8L) Rice Cooker
SKU:
RCO-CON-1009
In stock
Original price was: ৳ 3,890.৳ 3,790Current price is: ৳ 3,790. incl. VAT| Brand | Conion |
|---|---|
| Capacity: | 2.8 Litres |
| Power: | 1000W |
| Voltage: | 220V-240V 50Hz |
LifeUp Infrared Cooker (Marble Blue)
SKU:
ICO-LFP-1004
In stock
Original price was: ৳ 6,000.৳ 5,500Current price is: ৳ 5,500. incl. VAT| Brand | LifeUp |
|---|---|
| Model: | Marble Blue |
| Voltage & Frequency: | 220V – 50Hz |
| Product Dimension: | 340X410X62MM |
| Power: | 2000W |
| Gross Weight: | 3.66kg |
| Net Weight: | 3.24kg |
| Temperature Adjustment: | 60 to 270-degree |
Conion 4L BE-ST4 Premium Pressure Cooker
SKU:
PRC-CON-4001
In stock
Original price was: ৳ 2,390.৳ 2,270Current price is: ৳ 2,270. incl. VAT| Brand | Conion |
|---|---|
| Pressure Cooker | Stovetop Pressure Cooker |
| Pressure Indicator: | Yes |
| Aluminium Gauge: | Thick |
| Interior Surface: | 304 Stainless Steel |
| Pressure Release: | Gasket Release System |
| Safety Plug: | Metallic |
Conion 5L BE-ST5 Premium Pressure Cooker
SKU:
PRC-CON-5001
In stock
Original price was: ৳ 2,480.৳ 2,350Current price is: ৳ 2,350. incl. VAT| Brand | Conion |
|---|---|
| Pressure Cooker | Stovetop Pressure Cooker |
| Pressure Indicator: | Yes |
| Aluminium Gauge: | Thick |
| Interior Surface: | 304 Stainless Steel |
| Pressure Release: | Gasket Release System |
| Safety Plug: | Metallic |
Conion 6L BE-ST6 Premium Pressure Cooker
SKU:
PRC-CON-6002
In stock
Original price was: ৳ 2,630.৳ 2,500Current price is: ৳ 2,500. incl. VAT| Brand | Conion |
|---|---|
| Pressure Cooker | Stovetop Pressure Cooker |
| Pressure Indicator: | Yes |
| Aluminium Gauge: | Thick |
| Interior Surface: | 304 Stainless Steel |
| Pressure Release: | Gasket Release System |
| Safety Plug: | Metallic |
Saffron Toofan Green (3 Jar) Mixer Grinder
SKU:
MIX-SAF-2408
In stock
Original price was: ৳ 7,180.৳ 6,680Current price is: ৳ 6,680. incl. VAT| Brand | Saffron |
|---|---|
| Mix-Power | 1200 W |
| Number of Jars | 3 Jar |
| Voltage: | 230v, 50 Hz, 10 AC |
| RPM: | Upto 20000 |
| Rating: | 30 Min. (3min on & 2 min off) |
| Speed Control: | 3 Speed with Incher |
| Domes: | Virgin Polycarbonate |
| Blades: | Polished Stainless Steel |
| Jar Capacities: | Liquidizing jar: 1.8 ltr, Dry & wet grinding jar: 1.2 ltr, Chutney jar: 0.5 ltr (500) ml |