Kitchen Appliances
Kiam SFB-5702 (1.8L) Rice Cooker
SKU:
RCO-KIA-1001
In stock
Original price was: ৳ 3,300.৳ 3,100Current price is: ৳ 3,100. incl. VAT| Brand | Kiam |
|---|---|
| Capacity: | 1.8 Litres |
| Power: | 700W |
| Voltage: | 220V-240V 50Hz |
| Inner Pot: | Aluminium non-stick coating |
| Steamer: | Stainless Steel |
| Accessories: | Measuring Cup and Spoon |
| Cooking Functions: | Automatic Cooking |
Kiam SFB-5704 (2.8L) Rice Cooker
SKU:
RCO-KIA-1002
In stock
Original price was: ৳ 4,100.৳ 3,800Current price is: ৳ 3,800. incl. VAT| Brand | Kiam |
|---|---|
| Capacity: | 2.8 Litres |
| Power: | 1000W |
| Voltage: | 220V-240V 50Hz |
| Inner Pot: | Aluminium non-stick coating |
| Steamer: | Stainless Steel |
| Accessories: | Measuring Cup and Spoon |
| Cooking Functions: | Automatic Cooking |
| Keep Warm: | 5 Hours |
Panasonic MX-AE465 (Red) Mixer Grinder
SKU:
MIX-PAN-4065
In stock
Original price was: ৳ 17,800.৳ 16,020Current price is: ৳ 16,020. incl. VAT| Brand | Panasonic |
|---|---|
| Mix-Power | 2000 W |
| Number of Jars | 4 Jar |
| Jars: | SS Rust Resistant |
| Technology: | SS Chutney Jar with ELSL |
| Power Supply: | 220v- 240v; 50-60Hz |
| Speed Control: | 3 Speed with 1 Pulse & 1 off Button(Piano Type Buttons) |
| Plastic blender Jar with Filter: | 0.65L( Wet only-with Filter) 1.0L (Wet only-without filter) |
| Stainless Steel Blender Jar: | 1.0L (Wet Only) |
| Mill Jar: | 0.5L(Dry) / 0.3L (Wet) |
| Flexi Jar: | 100ml(Liquidizing)/ 300ml (Dry & Wet) |
Philips 4.2L NA120 Air Fryer
SKU:
AFR-PHL-2503
In stock
Original price was: ৳ 11,900.৳ 10,900Current price is: ৳ 10,900. incl. VAT| Brand | Philips |
|---|---|
| Power: | 1500 W |
| Voltage: | 220 – 240 V |
| Frequency: | 50 Hz |
| Cord length: | 0.8 m |
| Instant on/no pre-heat: | Yes |
| Cord storage: | Yes |
| Non-slip feet: | Yes |
| Integrated cord storage: | Yes |
| Automatic shut-off: | Yes |
| Cool-touch handgrips: | Yes |
| Dishwasher safe: | Yes |
| Temperature control: | 80 – 200 °C |
| Cool wall exterior: | Yes |
| Product features: | Analogue |
| Time control: | Up to 60 minutes |
| Non-stick coating: | Yes |
| Comfortable handle: | Yes |
| Cooking method: | Frying, Roasting, Grilling, Baking, One-pot cooking, Stir-frying, Sautee, Cook from frozen, Reheating, Defrosting, Dehydrating, Toasting |
| BPA free inner coating: | Yes |
| Weight appliance: | 3.67 kg |
Saffron Vitamix 3.0 (3 Jar) Golden Mixer Grinder
SKU:
MIX-SAF-2414
In stock
Original price was: ৳ 7,120.৳ 6,620Current price is: ৳ 6,620. incl. VAT| Brand | Saffron |
|---|---|
| Mix-Power | 850 W |
| Number of Jars | 3 Jar |
| Voltage: | 230v, 50 Hz, 10 AC |
| RPM: | Upto 20000 |
| Rating: | 30 Min. (3min on & 2 min off) |
| Speed Control: | 3 Speed with Incher |
| Domes: | Virgin Polycarbonate |
| Blades: | Polished Stainless Steel |
| Jar Capacities: | Liquidizing jar: 1.5 ltr, Dry & wet grinding jar: 1.0 ltr, Chutney jar: 0.4 ltr (400) ml |
Saffron Vitamix 3.0 (3 Jar) Green Mixer Grinder
SKU:
MIX-SAF-2413
In stock
Original price was: ৳ 7,120.৳ 6,620Current price is: ৳ 6,620. incl. VAT| Brand | Saffron |
|---|---|
| Mix-Power | 850 W |
| Number of Jars | 3 Jar |
| Voltage: | 230v, 50 Hz, 10 AC |
| RPM: | Upto 20000 |
| Rating: | 30 Min. (3min on & 2 min off) |
| Speed Control: | 3 Speed with Incher |
| Domes: | Virgin Polycarbonate |
| Blades: | Polished Stainless Steel |
| Jar Capacities: | Liquidizing jar: 1.5 ltr, Dry & wet grinding jar: 1.0 ltr, Chutney jar: 0.4 ltr (400) ml |
Saffron Vivo (3 Jar) Golden Mixer Grinder
SKU:
MIX-SAF-2401
In stock
Original price was: ৳ 5,550.৳ 5,050Current price is: ৳ 5,050. incl. VAT| Brand | Saffron |
|---|---|
| Mix-Power | 550 W |
| Number of Jars | 3 Jar |
| Voltage: | 230v, 50 Hz, 10 AC |
| RPM: | Upto 20000 |
| Rating: | 30 Min. (3min on & 2 min off) |
| Speed Control: | 3 Speed with Incher |
| Domes: | Virgin Polycarbonate |
| Blades: | Polished Stainless Steel |
| Jar Capacities: | Liquidizing jar: 1.0 ltr, Dry & wet grinding jar: 0.8 ltr, Chutney jar: 0.3 ltr (300) ml |
Saffron Kitchen Chef (3 Jar) Green Mixer Grinder
SKU:
MIX-SAF-2411
In stock
Original price was: ৳ 6,350.৳ 5,850Current price is: ৳ 5,850. incl. VAT| Brand | Saffron |
|---|---|
| Mix-Power | 850 W |
| Number of Jars | 3 Jar |
| Voltage: | 230v, 50 Hz, 10 AC |
| RPM: | Upto 20000 |
| Rating: | 30 Min. (3min on & 2 min off) |
| Speed Control: | 3 Speed with Incher |
| Domes: | Virgin Polycarbonate |
| Blades: | Polished Stainless Steel |
| Jar Capacities: | Liquidizing jar: 1.5 ltr, Dry & wet grinding jar: 1.0 ltr, Chutney jar: 0.4 ltr (400) ml |
Saffron Kitchen Star (3 Jar) (Black) Mixer Grinder
SKU:
MIX-SAF-2412
In stock
Original price was: ৳ 5,840.৳ 5,340Current price is: ৳ 5,340. incl. VAT| Brand | Saffron |
|---|---|
| Mix-Power | 750 W |
| Number of Jars | 3 Jar |
| Voltage: | 230v, 50 Hz, 10 AC |
| RPM: | Upto 20000 |
| Rating: | 30 Min. (3min on & 2 min off) |
| Speed Control: | 3-Speed setting with pulse function |
| Domes: | Virgin Polycarbonate |
| Blades: | Polished Stainless Steel |
| Jar Capacities: | Liquidizing jar: 1.5 ltr, Dry & wet grinding jar: 1.0 ltr, Chutney jar: 0.4 ltr (400) ml |
Jusal Zodiac 3.0 (3 Jar) (Red Silver) Mixer Grinder
SKU:
MIX-JUS-2404
In stock
Original price was: ৳ 7,120.৳ 6,620Current price is: ৳ 6,620. incl. VAT| Brand | Jusal |
|---|---|
| Mix-Power | 850 W |
| Number of Jars | 3 Jar |
| Voltage: | 230v, 50 Hz, 10 AC |
| RPM: | Upto 20000 |
| Rating: | 30 Min. (3min on & 2 min off) |
| Speed Control: | 3 Speed with Incher |
| Domes: | Virgin Polycarbonate |
| Blades: | Polished Stainless Steel |
| Jar Capacities: | Liquidizing jar: 1.5 ltr, Dry & wet grinding jar: 1.0 ltr, Chutney jar: 0.4 ltr (400) ml |
Jusal Black Beauty (3 Jar) (Red) Mixer Grinder
SKU:
MIX-JUS-2413
In stock
Original price was: ৳ 5,400.৳ 4,900Current price is: ৳ 4,900. incl. VAT| Brand | Jusal |
|---|---|
| Mix-Power | 550 W |
| Number of Jars | 3 Jar |
| Voltage: | 230v, 50 Hz, 10 AC |
| RPM: | Upto 20000 |
| Rating: | 30 Min. (3min on & 2 min off) |
| Speed Control: | 3 Speed with Incher |
| Domes: | Virgin Polycarbonate |
| Blades: | Polished Stainless Steel |
| Jar Capacities: | Liquidizing jar: 1.0 ltr, Dry & wet grinding jar: 0.8 ltr, Chutney jar: 0.3 ltr (300) ml |
Conion BE-100N3W (3 Jar) Pacific Blue Mixer Grinder
SKU:
MIX-CON-3010
In stock
Original price was: ৳ 5,600.৳ 5,100Current price is: ৳ 5,100. incl. VAT| Brand | Conion |
|---|---|
| Mix-Power | 1000 W |
| Number of Jars | 3 Jar |
| Voltage: | 220-240 V AC ~ 50/60 Hz |
| RPM: | Approx. 21000 |
| Rating: | 30 Min.(2min on/1 min off) |
| Speed Control: | 3 Speed with Incher |
| Domes: | Virgin Polycarbonate |
| Blades: | Polished Stainless Steel |
| 3 Jar Capacities: | 1.5 Ltr Liquidising, 1 Ltr Wet Grinding, 0.25 Ltr Chutney Jar |