Kitchen Appliances
Saffron Toofan Blue (3 Jar) Mixer Grinder
SKU:
MIX-SAF-2407
In stock
Original price was: ৳ 7,180.৳ 6,680Current price is: ৳ 6,680. incl. VAT| Brand | Saffron |
|---|---|
| Mix-Power | 1200 W |
| Number of Jars | 3 Jar |
| Voltage: | 230v, 50 Hz, 10 AC |
| RPM: | Upto 20000 |
| Rating: | 30 Min. (3min on & 2 min off) |
| Speed Control: | 3 Speed with Incher |
| Domes: | Virgin Polycarbonate |
| Blades: | Polished Stainless Steel |
| Jar Capacities: | Liquidizing jar: 1.8 ltr, Dry & wet grinding jar: 1.2 ltr, Chutney jar: 0.5 ltr (500) ml |
| Warranty: | 2 Years Motor and 1 Year Spare, Service |
Saffron Toofan Red (3 Jar) Mixer Grinder
SKU:
MIX-SAF-2406
In stock
Original price was: ৳ 7,180.৳ 6,680Current price is: ৳ 6,680. incl. VAT| Brand | Saffron |
|---|---|
| Mix-Power | 1200 W |
| Number of Jars | 3 Jar |
| Voltage: | 230v, 50 Hz, 10 AC |
| RPM: | Upto 20000 |
| Rating: | 30 Min. (3min on & 2 min off) |
| Speed Control: | 3 Speed with Incher |
| Domes: | Virgin Polycarbonate |
| Blades: | Polished Stainless Steel |
| Jar Capacities: | Liquidizing jar: 1.8 ltr, Dry & wet grinding jar: 1.2 ltr, Chutney jar: 0.5 ltr (500) ml |
Jusal Murcury Brown (3 Jar) Mixer Grinder
SKU:
MIX-JUS-2412
In stock
Original price was: ৳ 6,070.৳ 5,570Current price is: ৳ 5,570. incl. VAT| Brand | Jusal |
|---|---|
| Mix-Power | 750 W |
| Number of Jars | 3 Jar |
| Voltage: | 230v, 50 Hz, 10 AC |
| RPM: | Upto 20000 |
| Rating: | 30 Min. (3min on & 2 min off) |
| Speed Control: | 3 Speed with Incher |
| Domes: | Virgin Polycarbonate |
| Blades: | Polished Stainless Steel |
| Jar Capacities: | Liquidizing jar: 1.8 ltr, Dry & wet grinding jar: 1.2 ltr, Chutney jar: 0.5 ltr (500) ml |
Jusal Big Boss Green (3 Jar) Mixer Grinder
SKU:
MIX-JUS-2409
In stock
Original price was: ৳ 7,385.৳ 6,885Current price is: ৳ 6,885. incl. VAT| Brand | Jusal |
|---|---|
| Mix-Power | 1200 W |
| Number of Jars | 3 Jar |
| Voltage: | 230v, 50 Hz, 10 AC |
| RPM: | Upto 20000 |
| Rating: | 30 Min. (3min on & 2 min off) |
| Speed Control: | 3 Speed with Incher |
| Domes: | Virgin Polycarbonate |
| Blades: | Polished Stainless Steel |
| Jar Capacities: | Liquidizing jar: 1.8 ltr, Dry & wet grinding jar: 1.2 ltr, Chutney jar: 0.5 ltr (500) ml |
Jusal Big Boss Blue (3 Jar) Mixer Grinder
SKU:
MIX-JUS-2408
In stock
Original price was: ৳ 7,385.৳ 6,885Current price is: ৳ 6,885. incl. VAT| Brand | Jusal |
|---|---|
| Mix-Power | 1200 W |
| Number of Jars | 3 Jar |
| Voltage: | 230v, 50 Hz, 10 AC |
| RPM: | Upto 20000 |
| Rating: | 30 Min. (3min on & 2 min off) |
| Speed Control: | 3 Speed with Incher |
| Domes: | Virgin Polycarbonate |
| Blades: | Polished Stainless Steel |
| Jar Capacities: | Liquidizing jar: 1.8 ltr, Dry & wet grinding jar: 1.2 ltr, Chutney jar: 0.5 ltr (500) ml |
Jusal Murcury Blue (3 Jar) Mixer Grinder
SKU:
MIX-JUS-2411
In stock
Original price was: ৳ 6,070.৳ 5,570Current price is: ৳ 5,570. incl. VAT| Brand | Jusal |
|---|---|
| Mix-Power | 750 W |
| Number of Jars | 3 Jar |
| Voltage: | 230v, 50 Hz, 10 AC |
| RPM: | Upto 20000 |
| Rating: | 30 Min. (3min on & 2 min off) |
| Speed Control: | 3 Speed with Incher |
| Domes: | Virgin Polycarbonate |
| Blades: | Polished Stainless Steel |
| Jar Capacities: | Liquidizing jar: 1.8 ltr, Dry & wet grinding jar: 1.2 ltr, Chutney jar: 0.5 ltr (500) ml |
Jusal Murcury Red (3 Jar) Mixer Grinder
SKU:
MIX-JUS-2410
In stock
Original price was: ৳ 6,070.৳ 5,570Current price is: ৳ 5,570. incl. VAT| Brand | Jusal |
|---|---|
| Mix-Power | 750 W |
| Number of Jars | 3 Jar |
| Voltage: | 230v, 50 Hz, 10 AC |
| RPM: | Upto 20000 |
| Rating: | 30 Min. (3min on & 2 min off) |
| Speed Control: | 3 Speed with Incher |
| Domes: | Virgin Polycarbonate |
| Blades: | Polished Stainless Steel |
| Jar Capacities: | Liquidizing jar: 1.8 ltr, Dry & wet grinding jar: 1.2 ltr, Chutney jar: 0.5 ltr (500) ml |
Panasonic MX-GC3550 (Coral Blue) Mixer Grinder
SKU:
MIX-PAN-3004
In stock
Original price was: ৳ 10,300.৳ 9,270Current price is: ৳ 9,270. incl. VAT| Brand | Panasonic |
|---|---|
| Mix-Power | 900 W |
| Number of Jars | 3 Jar |
| Speed: | 19,000 RPM |
| Jars: | SS Rust Resistant |
| Technology: | SS Chutney Jar with ELSL |
| Switch: | Easy to Use Rotary |
| Jar: | 3 Jars – Chutney Jar Mill Jar (Gasket Free) Blender Jar (Gasket Free) |
| Motor: | HPAF |
Panasonic MX-GE3750 (Black) Mixer Grinder
SKU:
MIX-PAN-3003
In stock
Original price was: ৳ 11,000.৳ 9,900Current price is: ৳ 9,900. incl. VAT| Brand | Panasonic |
|---|---|
| Mix-Power | 1200 W |
| Number of Jars | 3 Jar |
| Jar Capacity: | Blender Jar 1.5L / Mill Jar 1.0L / Chutney Jar 0.4L |
| Speed: | 20,000 RPM |
| Speed Control: | NEW ROTARY SWITCH Move from Pulse, 1,2 &3 with Ease |
| Blade Types: | Strong Hardened Samurai Blade |
| Buttons: | New rotary swtich |
Conion BE-20XFR Infrared Cooker
SKU:
ICO-CON-2501
In stock
Original price was: ৳ 4,290.৳ 3,647Current price is: ৳ 3,647. incl. VAT| Brand | Conion |
|---|---|
| Power: | 2200W |
| Voltage: | 220-240V |
| Frequency: | 50-60 Hz |
| Timer Function: | Yes |
| Smokeless Operation: | Yes |
| Overheating Protection: | Yes |
| Inverter with Grill Function: | Yes |
| Safety Features: | Safe and Smooth Operation |
| Cooking Function: | Intelligent Cooking |
Pigeon Infrared Cooker EVA+
SKU:
ICO-PGN-1001
In stock
Original price was: ৳ 6,600.৳ 5,940Current price is: ৳ 5,940. incl. VAT| Brand | Pigeon |
|---|---|
| Voltage: | 220-240V |
| Frequency: | 50/60 Hz |
| Wattage Control: | Yes |
| Auto Off Program: | Yes |
| Timer Function: | Time Control |
| Type: | 3-Ring Infrared Cooker |
| Power Levels: | 8 |
| Operation Type: | Feather Touch Control |
| Fire Choice Option: | Yes |
| Safety Features: | Auto Cut-Off, Cool-to-Touch Surface, No Flame Cooking |
| Energy Saving Mode: | Yes |
| Compatibility: | Compatible with all flat-bottom utensils (excluding plastic and rubber) |
Livpure Ether-75 Kitchen Hood
SKU:
KCH-LIP-1001
In stock
Original price was: ৳ 30,900.৳ 29,900Current price is: ৳ 29,900. incl. VAT| Brand | Livpure |
|---|---|
| Chimney Size: | 75cm |
| Powerful suction: | 1350 m3/hr |
| Noise Level: | 58 dB |
| Mounting Type: | Under Cabinet Mount |
| Controls Type: | ‎Motion Sensor |
| Voltage: | ‎220V |
| Filter Type: | Mesh |
| Ventilation Type: | Ducted/Vented |