Small Appliances
Livpure Pre-Filter
SKU:
WPF-LIP-2300
In stock
Original price was: ৳ 2,100.৳ 2,000Current price is: ৳ 2,000. incl. VAT| Brand | Livpure |
|---|---|
| Length (longer horizontal edge): | 28.7 cms |
| Width (shorter horizontal edge): | 9.9 cms |
| Height (base to top): | 28.7 cms |
| Item Weight: | 0.694 kg |
Kent Pre-Filter
SKU:
WPF-KNT-1002
In stock
Original price was: ৳ 1,600.৳ 1,500Current price is: ৳ 1,500. incl. VAT| Brand | Kent |
|---|---|
| Operating Pressure: | 10–40 PSI |
| Weight: | 1700 gms |
| Compatible With: | All Kent RO/UV/UF Water Purifiers |
| Filter Type: | 5 Micron Spun Sediment Cartridge |
Livpure Neo Gravity Kit Box
SKU:
WPF-LIV-2301
In stock
Original price was: ৳ 1,600.৳ 1,400Current price is: ৳ 1,400. incl. VAT| Brand | Livpure |
|---|---|
| Number of Stage: | 5 |
| Purification Stage: | Particulate Filter, Sediment Filter, Bacteriostatic Activated Carbon Filter Cum Adsorber, Protector Filter, Anti-Kitano Purification Membrane |
| Material: | Food Grade Plastic |
KENT Supreme Star Black Water Purifier
SKU:
WPF-KNT-2311
In stock
৳ 34,900 incl. VAT| Brand | Kent |
|---|---|
| Color: | Black |
| Purification Production Rate: | 20 L/hr |
| Material: | ABS Food Grade Plastic |
| Mounting: | Wall Mounting |
| Power Supply: | Single Phase 250 V AC, 50 Hz |
| Power Consumption: | 60 W |
| Dimensions(mm): | 400 (L) X 250 (W) X 525 (H) |
Conion BE-30WC (30L) Geyser (Water Heater)
SKU:
GSR-CON-3001
In stock
Original price was: ৳ 12,500.৳ 11,250Current price is: ৳ 11,250. incl. VAT| Brand | Conion |
|---|---|
| Outer Body Material: | Powder Coated MS |
| Inner Tank: | Porcelain Enamel Painted MS |
| Voltage: | 220V AC |
| Frequency: | 50 HZ |
| Input Power: | 2000W |
| Working Pressure: | 10 Bar |
| IP Rating: | IPX4 |
Conion BE-40WC (40L) Geyser (Water Heater)
SKU:
GSR-CON-4001
In stock
Original price was: ৳ 14,000.৳ 12,600Current price is: ৳ 12,600. incl. VAT| Brand | Conion |
|---|---|
| Outer Body Material: | Powder Coated MS |
| Inner Tank: | Porcelain Enamel Painted MS |
| Voltage: | 220V AC |
| Frequency: | 50 HZ |
| Input Power: | 2000W |
| Working Pressure: | 10 Bar |
| IP Rating: | IPX4 |
Haier ES40H-CK3(BD) (Horizontal) (40L) Geyser (Water Heater)
SKU:
GSR-HAR-1002
In stock
Original price was: ৳ 14,300.৳ 12,870Current price is: ৳ 12,870. incl. VAT| Brand | Haier |
|---|---|
| Capacity: | 40 Litres |
| Rated Power: | 2200W |
| Control method: | Mechanical |
| Material of Inner Tank: | Enamelled Steel |
| Rated voltage(V)/Frequence(Hz): | 220V~50Hz |
| Rated temperature(°C): | 75 |
| Rated Pressure (bar): | 8 |
| UMC Tank: | Yes |
| Encology Heating Element: | Yes |
| Magnesium Rod: | Yes |
Haier ES30H-CK3(BD) (Horizontal) (30L) Geyser (Water Heater)
SKU:
GSR-HAR-1001
In stock
Original price was: ৳ 12,800.৳ 11,520Current price is: ৳ 11,520. incl. VAT| Brand | Haier |
|---|---|
| Capacity: | 30 Litres |
| Rated Power: | 2200W |
| Control method: | Mechanical |
| Material of Inner Tank: | Enamelled Steel |
| Rated voltage(V)/Frequence(Hz): | 220V~50Hz |
| Rated temperature(°C): | 75 |
| Rated Pressure (bar): | 8 |
| UMC Tank: | Yes |
| Encology Heating Element: | Yes |
| Magnesium Rod: | Yes |
Haier ES50H-CK3(BD) (Horizontal) (50L) Geyser (Water Heater)
SKU:
GSR-HAR-1003
In stock
Original price was: ৳ 15,800.৳ 14,220Current price is: ৳ 14,220. incl. VAT| Brand | Haier |
|---|---|
| Capacity: | 50 Litres |
| Rated Power: | 2200W |
| Control method: | Mechanical |
| Material of Inner Tank: | Enamelled Steel |
| Rated voltage(V)/Frequence(Hz): | 220V~50Hz |
| Rated temperature(°C): | 75 |
| Rated Pressure (bar): | 8 |
| UMC Tank: | Yes |
| Encology Heating Element: | Yes |
| Magnesium Rod: | Yes |
Livpure Sereno RO + UV + UF + Copper with Stainless Steel Tank Water Purifier
SKU:
WPF-LIP-2313
In stock
Original price was: ৳ 39,500.৳ 39,000Current price is: ৳ 39,000. incl. VAT| Brand | Livpure |
|---|---|
| Suitable for TDS levels: | Upto 1,500 ppm |
| Suitable for Hardness levels: | Upto 600 mg/L |
| Purification Capacity: | Upto 15 L/Hr |
| Duty Cycle (Max): | Upto 75 L/Day |
| Body Material: | ABS Food Grade Plastic |
| Tank Material: | Food Grade 304 SS |
| Mounting: | Wall Mount |
| Water Dispensing Type: | Ambient |
| Membrane Type: | Thin Film Composite |
| UV Wattage: | 0.7 W (in tank UV) |
| UF Membrane: | 0.1 µm |
| Input Voltage: | 140 – 300 V AC /50 Hz |
| Dimensions (mm): | L 345 x W 275 x H 490 mm |
| Net Weight (kgs): | 8.6 |
Livpure Allura Premia Water Purifier
SKU:
WPF-LIP-2312
In stock
Original price was: ৳ 34,500.৳ 34,000Current price is: ৳ 34,000. incl. VAT| Brand | Livpure |
|---|---|
| Capacity: | 7 liters |
| Color: | Black |
| Purifying Technology: | RO + UV + UF + Copper |
| Operating Voltage: | 220 V |
| Power Consumption: | 60 W |
| Auto Shut Off: | Yes |
| Auto Start: | Yes |
| Overflow Protection: | Yes |
| Filter Type: | Sediment Filter, PA Filter, Pre activated Carbon Absorber, Anti-Scalant Cartridge, RO Membrane, UF Membrane, Mineral Cartridge, Copper 29 Cartridge, Alkaline Cartridge, In tank UV sterilization |
| Membrane Type: | Reverse Osmosis Membrane |
| Storage Tank Material: | Food Grade ABS |
| Indicators: | Power On, Tank Full, UV Sterilization, Purification Process |
KENT Grand Star (Copper Black) Water Purifier
SKU:
WPF-KNT-2309
In stock
৳ 34,900 incl. VAT| Brand | Kent |
|---|---|
| Purification Production Rate: | 20 L/hr. |
| Body Material: | ABS Food Grade Plastic |
| Mounting: | Wall mounting |
| Input Power Supply: | Single Phase 100-250 V AC, 50-60 Hz |