Small Appliances
KENT Sapphire (Black) Water Purifier
SKU:
WPF-KNT-2307
In stock
৳ 31,900 incl. VAT| Brand | Kent |
|---|---|
| Color: | Black |
| Purification Production Rate: | 20L/hr |
| Mounting: | Wall Mounting / Counter Top |
| Input Power Supply: | Single Phase 250V AC, 50 Hz |
| Applications: | Suitable for Purification of Brackish/Tap Water/Municipal Corporation Water |
| UV LED Light: | Yes |
KENT Sapphire RO (White) Water Purifier
SKU:
WPF-KNT-2308
In stock
৳ 30,900 incl. VAT| Brand | Kent |
|---|---|
| Color: | White |
| Purification Production Rate: | 20L/hr |
| Mounting: | Wall Mounting / Counter Top |
| Input Power Supply: | Single Phase 250V AC, 50 Hz |
| Applications: | Suitable for Purification of Brackish/Tap Water/Municipal Corporation Water |
| UV LED Light: | Yes |
Livpure Chill-35L Air Cooler
SKU:
ACR-LIP-3501
In stock
Original price was: ৳ 19,500.৳ 18,500Current price is: ৳ 18,500. incl. VAT| Brand | Livpure |
|---|---|
| Color: | White |
| Water Tank Capacity: | 35 litres |
| Air Throw Distance: | 36 ft |
| Speed Control: | Low, Medium, High |
| Power Consumption: | 130 W |
| Body Material: | ABS Food Plastic |
| Castor Wheels: | Yes |
| Number of Castor Wheels: | 4 |
| Air Movement: | 4-way louver |
Philips Iron HI-113/28
SKU:
IRN-PHL-2502
In stock
Original price was: ৳ 3,100.৳ 2,945Current price is: ৳ 2,945. incl. VAT| Brand | Philips |
|---|---|
| Power: | 1000 W |
| Cord Length: | 1.8 m |
| Product weight: | GW 900 & NW 800 |
Livpure Multicool-40L Air Cooler
SKU:
ACR-LIP-4001
In stock
Original price was: ৳ 22,500.৳ 21,500Current price is: ৳ 21,500. incl. VAT| Brand | Livpure |
|---|---|
| Colour: | ‎White & Grey |
| Air Flow Capacity: | 3000 CMPH |
| Water Tank Capacity: | 40 litres |
| Controls Type: | Knob |
| Voltage: | ‎230 Volts (AC) |
| Air Throw Distance: | 7 meters |
| Air Movement: | 4-way louver |
| Water level indicator: | Yes |
| Inverter: | Yes |
Livpure Chill-22L Air Cooler
SKU:
ACR-LIP-2201
In stock
Original price was: ৳ 18,500.৳ 17,500Current price is: ৳ 17,500. incl. VAT| Brand | Livpure |
|---|---|
| Color: | White |
| Water Tank Capacity: | 22 litres |
| Air Throw Distance: | 36 ft |
| Speed Control: | Low, Medium, High |
| Power Consumption: | 130 W |
| Body Material: | Solid Plastic |
| Castor Wheels: | Yes |
| Number of Castor Wheels: | 4 |
| Air Movement: | 4-way louver |
Panasonic Iron NI 22AWT
SKU:
IRN-PAN-1027
In stock
Original price was: ৳ 4,550.৳ 4,350Current price is: ৳ 4,350. incl. VAT| Brand | Panasonic |
|---|---|
| Power Supply: | 1000 W/ 240 V |
| Weight: | 2.3kg Heavy-weight |
| Soleplate Coating: | Non-stick coating (Teflon) |
| Rated Frequency: | 50 Hz |
| Plug: | 3 pin (Type G) |
| Cord Length: | 1.8 m |
| Indication: | Pilot lamp |
Conion BE-1200N Room Heater
SKU:
RMH-CON-1006
In stock
Original price was: ৳ 7,200.৳ 6,500Current price is: ৳ 6,500. incl. VAT| Brand | Conion |
|---|---|
| Heat Power: | 1000W-2000W |
| Voltage: | 220V-240V / 50 Hz |
| Plug: | VDE Two Round |
| Power Indicator: | Yes |
| Portable Handle: | Yes |
| Safety Protection: | Thermal Cut-Out |
| Oscillation Function: | Automatic |
| Net Weight: | 2.300 Kg (Approx) |
| Dimension: | 209.5×165.1×514.35 MM |
| Warranty: | 1 Year Service |
PureMax Water Purifier (RO)
SKU:
WPF-PMX-1001
In stock
৳ 17,000 incl. VAT| Brand | PureMax |
|---|---|
| Storage Tank Capacity: | 9 L |
| No. of Stages: | 6 |
| Purification Capacity: | 20 Liter/Hour 100 Liter/Day |
| Material: | ABS Food Grade Plastic |
| Dimension: | 450 x 260 x 723 (mm) |
| Quantity: | One RO with Accessories |
| Color: | White and Blue |
Kent Crown Star Black Water Purifier
SKU:
WPF-KNT-2304
In stock
৳ 33,900 incl. VAT| Brand | Kent |
|---|---|
| Color: | Black |
| Purification Production Rate: | 20 L/hr.* |
| Body Material: | ABS Food Grade Plastic |
| Mounting: | Wall mounting |
KENT Grand Plus (Black) Water Purifier
SKU:
WPF-KNT-2010
In stock
৳ 29,500 incl. VAT| Brand | Kent |
|---|---|
| Purification Production Rate: | 20 L/hr.* |
| Body Material: | ABS Food Grade Plastic |
| Mounting: | Wall mounting |
| Input Power Supply: | Single Phase 100-250 V AC, 50-60 Hz |
Philips HD 1182/28 Dry Iron
SKU:
IRN-PHL-2501
In stock
Original price was: ৳ 3,000.৳ 2,850Current price is: ৳ 2,850. incl. VAT| Brand | Philips |
|---|---|
| Power: | 1000 W |
| Color: | Blue |
| Weight: | 0.9 kg |