Small Appliances
Livpure Glitz Silver Water Purifier
SKU:
WPF-LIP-2304
In stock
Original price was: ৳ 25,000.৳ 24,500Current price is: ৳ 24,500. incl. VAT| Brand | Livpure |
|---|---|
| Storage Tank Capacity: Â | 7 L |
| Suitable for TDS levels: | Upto 2,000 ppm |
| Duty Cycle (Max) | Upto 75 L/Day |
| Suitable for Hardness levels: | Upto 600 mg/L |
| Display: | LED indications |
| UF Membrane | 0.1 pm |
| Input Votage: | 140 -300 V AC /50 Hz |
| Dimensions(mm) | L 295 X W 265 X H 505 |
| Membrane Type: | thin Film Composite |
Livpure Neo Gravity Water Purifier
SKU:
WPF-LIP-2302
In stock
৳ 5,200 incl. VAT| Brand | Livpure |
|---|---|
| total storage capacity | 24 Litres |
| Purification Cartridges | Particulate Filter Sediment Filter Bacteriostatic Activated Carbon Filter cum Adsorber Protector Filter, Anti Kitanu UF membrane |
| Material Of Construction | Food Grade Material |
| Life: | 1 years in packed and sealed condition |
| Size(WXDXH) | 310mm X 210mm X 590mm |
| Preplacement Cycle* | unto 4000 liters or 12 months |
KENT Pride Plus (RO) Water Purifier
SKU:
WPF-KNT-2023
In stock
Original price was: ৳ 26,000.৳ 25,000Current price is: ৳ 25,000. incl. VAT| Brand | Kent |
|---|---|
| Product Dimensions(mm) | 380 (L) x 270 (W) x 505 (H) |
| Net Weight | 7.5 kg |
| Total Power Consumption | 60 W |
Conion BE-950N Room Heater
SKU:
RMH-CON-1002
In stock
Original price was: ৳ 4,300.৳ 3,900Current price is: ৳ 3,900. incl. VAT| Brand | Conion |
|---|---|
| Capacity : | 750w-1500w Adjustable |
| Color : | Dark Ash |
| Voltage: | 220/240 V Round Pin Plug |
| Low Noise Mode: | Yes |
| Fan Mode: | Yes |
| Faster Heating: | Yes |
| Protection : | Over Heat Protection / Safety Fuse Inside |
Nasaka Max Sure Water Purifier
SKU:
WPF-NAS-2001
In stock
Original price was: ৳ 26,000.৳ 25,000Current price is: ৳ 25,000. incl. VAT| Brand | Nasaka |
|---|---|
| Domestic ROs: | RO+UV+UF+OrpH+ (LED Indication) |
| RO Membrane: | 1812 ? 75GPD |
| Dimensions, mm (LxWxH): | 445 x 280 x 548 |
| Weight: | 11 Kg (approx.) |
| Flow Rate: | 15litres/hr |
| TDS Reduction: | 90% (approx.) |
| Purification/Process Stages: | 8 Stages |
| Filters: | Pre-Filter, Antiscalant, Sediment, Pre-Carbon, UF |
| OrpH+ (Antioxidant Cartridge): | Yes |
| UV Lamp: | 11 W |
| Storage tank capacity: | 13 litres |
| Max. Duty Cycle: | 75 litres/day |
| Min. Inlet Water Pressure/temp.: | 0.3 kg/cm2 4.27psi / 10°C |
| Max. Inlet Water Pressure/temp: | 3 kg/cm2 42.7psi / 35°C |
| Operating Voltage: | 24V DC |
Nasaka Xtra Sure Water Purifier
SKU:
WPF-NAS-1001
In stock
Original price was: ৳ 4,400.৳ 4,000Current price is: ৳ 4,000. incl. VAT| Brand | Nasaka |
|---|---|
| Expected life of UF membrane: | 4000 litres |
| Membrane type" | Hollow fibre UF membrane |
| Dimensions, mm: | H 307 x D 357 |
| Tank storage capacity: | 20 liters |
Hitachi Vacuum Cleaner CV-BM16 240C (RE)
SKU:
VCL-HIT-1002
In stock
৳ 12,500 incl. VAT| Brand | Hitachi |
|---|---|
| Input Power: | 1600W |
| Dust Bag Capacity: | 1.5 L |
| Color: | Red |
Hitachi Vacuum Cleaner CV-BM16 240C (GN)
SKU:
VCL-HIT-1001
In stock
৳ 12,500 incl. VAT| Brand | Hitachi |
|---|---|
| Input Power: | 1600W |
| Dust Bag Capacity: | 1.5 L |
| Color: | Green |
Hitachi Vacuum Cleaner CV-W1800 (Silver)
SKU:
VCL-HIT-1020
In stock
Original price was: ৳ 13,800.৳ 13,500Current price is: ৳ 13,500. incl. VAT| Brand | Hitachi |
|---|---|
| Input Power: | 1800W |
| Dust Bag Capacity: | 5 L |
| Color: | Silver |
Hitachi Vacuum Cleaner CV-W1600 (Platinum Gray)
SKU:
VCL-HIT-1016
In stock
Original price was: ৳ 13,000.৳ 12,500Current price is: ৳ 12,500. incl. VAT| Brand | Hitachi |
|---|---|
| Input Power: | 1600W |
| Dust Bag Capacity: | 5 L |
| Color: | Platinum Gray |
Hitachi Vacuum Cleaner CV-W1600 (Wine Red)
SKU:
VCL-HIT-1015
In stock
Original price was: ৳ 13,000.৳ 12,500Current price is: ৳ 12,500. incl. VAT| Brand | Hitachi |
|---|---|
| Input Power: | 1600W |
| Dust Bag Capacity: | 5 L |
| Color: | Wine Red |
Midea D50-20A6 (50L) Geyser (Water Heater)
SKU:
GSR-MID-1003
In stock
Original price was: ৳ 20,500.৳ 18,450Current price is: ৳ 18,450. incl. VAT| Brand | Midea |
|---|---|
| Type: | Water Heater |
| Capacity: | 50L |
| Colour: | White |
| Power Consumption: | 2000W |
| Energy Saving: | 60% |
| Keep Water Warm: | 12 Hours |