Air Conditioner
Conion BEW-DC12KRNV 1 Ton Inverter (DynaCool) Air Conditioner
SKU:
RAC-CON-2404
In stock
Original price was: ৳ 55,600.৳ 48,928Current price is: ৳ 48,928. incl. VAT| Brand | Conion |
|---|---|
| AC Type | Inverter |
| AC Cooling Capacity | 1 Ton |
| Rate Voltage: | 230V, |
| Rated Frequency(Hz): | 50 |
| Outdoor Operating Conditions(C°): | 20-52 |
| Cooling Area(sq feet): | 90-120 |
| Capacity(Rated) Watt: | 3517 |
| Power(Rated) Watt: | 1120 |
| EER(Rated) Watt: | 3.14 |
| Max Input Current(A): | 1380 |
| Indoor Dimensions(L*W*H): | 832x292x210 |
| Indoor side air flow (Rated): | 570 |
| Tube Material & Crade: | Copper |
| Fin Meterial: | AI(Golden Coated) |
| Filter Type: | Mesh Filter |
| Indoor Side Noise Level(Rated): | 43.5dB(A) |
| Outdoor Side Noise Level(Rated): | 54.5 dB(A) |
| Outdoor Dimension: L*W*H: | 844*310*546 |
| Refrigerant Type: | R32 |
| Refrigerant Qty(KG): | 0.42 |
| Condenser: | Copper |
| Dual Direction Drainage Pipe: | Yes |
| Auto Dry Function: | Yes |
| Memory Function: | Yes |
| Sleep mood: | Yes |
| Timer Mode: | Yes |
| Dry Mode: | Yes |
| 100% Copper Tube: | Yes |
| Anti Rust Casing: | Yes |
| Eco Mode: | Yes |
| LCD Remote: | Yes |
| Turbo Mode: | Yes |
| Hidden Display: | Yes |
| 4 Way Swing: | Yes |
| Auto Restart: | Yes |
Conion BEW-DC24KR 2 Ton (DynaCool) Air Conditioner
SKU:
RAC-CON-2403
In stock
Original price was: ৳ 80,700.৳ 71,016Current price is: ৳ 71,016. incl. VAT| Brand | Conion |
|---|---|
| AC Type | Non-Inverter |
| AC Cooling Capacity | 2 Ton |
| Rate Voltage: | 230V |
| Rated Frequency(Hz): | 50 |
| Outdoor Operating Conditions(C°): | 20-46 |
| Cooling Area(sq feet): | 180-240 |
| Capacity(Rated) Watt : | 7034 |
| Power(Rated) Watt : | 2260 |
| EER(Rated)Watt: | 15.62 |
| Max Input Current(A): | 15.62 |
| Indoor Dimensions(L*W*H): | 1081x325x233 |
| Tube Material & Crade: | Copper |
| Fin Meterial: | AI(Golden Coated) |
| Filter Type: | Mesh Filter |
| Indoor Side Noise Level(Rated): | 49.2 dB(A) |
| Outdoor Side Noise Level(Rated): | 59 dB(A) |
| Outdoor Dimension: L*W*H : | 865*370*687 |
| Refrigerant Type: | R32 |
| Refrigerant Qty(KG): | 0.88 |
| Condenser: | Copper |
| Color: | White |
| Dual Direction Drainage Pipe: | Yes |
| Auto Dry Function: | Yes |
| Memory Function: | Yes |
| Sleep mood: | Yes |
| Timer Mode: | Yes |
| Dry Mode: | Yes |
| 100% Copper Tube: | Yes |
| Anti Rust Casing: | Yes |
| Eco Mode: | Yes |
| LCD Remote: | Yes |
| Turbo Mode: | Yes |
| Hidden Display: | Yes |
| 4 way swing: | Yes |
| Auto Restart: | Yes |
Conion BEW-DC18KR 1.5 Ton (DynaCool) Air Conditioner
SKU:
RAC-CON-2402
In stock
Original price was: ৳ 66,600.৳ 58,608Current price is: ৳ 58,608. incl. VAT| Brand | Conion |
|---|---|
| AC Type | Non-Inverter |
| AC Cooling Capacity | 1.5 Ton |
| Rate Voltage: | 230V |
| Rated Frequency(Hz): | 50 |
| Outdoor Operating Conditions(C°): | 20-46 |
| Cooling Area(sq feet): | 120-180 |
| Capacity(Rated) Watt : | 5275 |
| Power(Rated) Watt : | 1788 |
| EER(Rated)Watt: | 2.95 |
| Max Input Current(A): | 13.44 |
| Indoor Dimensions(L*W*H): | 933x321x228 |
| Tube Material & Crade: | Copper |
| Fin Meterial: | AI(Golden Coated) |
| Filter Type: | Mesh Filter |
| Indoor Side Noise Level(Rated): | 44 dB(A) |
| Outdoor Side Noise Level(Rated): | 57 dB(A) |
| Outdoor Dimension: L*W*H : | 844*310*546 |
| Refrigerant Type: | R32 |
| Refrigerant Qty(KG): | 0.72 |
| Condenser: | Copper |
| Color: | White |
| Dual Direction Drainage Pipe: | Yes |
| Auto Dry Function: | Yes |
| Memory Function: | Yes |
| Sleep mood: | Yes |
| Timer Mode: | Yes |
| Dry Mode: | Yes |
| 100% Copper Tube: | Yes |
| Anti Rust Casing: | Yes |
| Eco Mode: | Yes |
| LCD Remote: | Yes |
| Turbo Mode: | Yes |
| Hidden Display: | Yes |
| 4 way swing: | Yes |
| Auto restart: | Yes |
Conion BEW-DC12KR 1 Ton (DynaCool) Air Conditioner
SKU:
RAC-CON-2401
In stock
Original price was: ৳ 50,900.৳ 44,792Current price is: ৳ 44,792. incl. VAT| Brand | Conion |
|---|---|
| AC Type | Non-Inverter |
| AC Cooling Capacity | 1 Ton |
| Rate Voltage: | 230V |
| Rated Frequency(Hz): | 50 |
| Outdoor Operating Conditions(C°): | 20-46 |
| Cooling Area(sq feet): | 90-120 |
| Capacity(Rated) Watt : | 3517 |
| Power(Rated) Watt : | 1140 |
| EER(Rated)Watt: | 3.08 |
| Max Input Current(A): | 8.7 |
| Indoor Dimensions(L*W*H): | 832x292x210 |
| Tube Material & Crade: | Copper |
| Fin Meterial: | AI(Golden Coated) |
| Filter Type: | Mesh Filter |
| Indoor Side Noise Level(Rated): | 43.5 dB(A) |
| Outdoor Side Noise Level(Rated): | 53 dB(A) |
| Outdoor Dimension: L*W*H : | 844*310*546 |
| Refrigerant Type: | R32 |
| Refrigerant Qty(KG): | 0.43 |
| Condenser: | Copper |
| Color: | White |
| Dual Direction Drainage Pipe: | Yes |
| Auto Dry Function: | Yes |
| Memory Function: | Yes |
| Sleep mood: | Yes |
| Timer Mode: | Yes |
| Dry Mode: | Yes |
| 100% Copper Tube: | Yes |
| Anti Rust Casing: | Yes |
| Eco Mode: | Yes |
| LCD Remote: | Yes |
| Turbo Mode: | Yes |
| Hidden Display: | Yes |
| 4 way swing: | Yes |
| Auto restart: | Yes |
Whirlpool 1 Ton Supreme Cool Pro 3S Copr Inverter Air Conditioner
SKU:
RAC-WHL-1105
In stock
Original price was: ৳ 79,990.৳ 71,991Current price is: ৳ 71,991. incl. VAT| Brand | Whirlpool |
|---|---|
| AC Type | Inverter |
| AC Cooling Capacity | 1 Ton |
| Cooling Capacity: | 12000 BTU |
| Outdoor Working Temperature Cooling : | 18-50°C |
| Compressor Type : | Rotary |
| Minimum set Temp (°C): | 20 |
| 6th Sense: | Yes |
| Rated Cooling Capacity (Full): | 5050W |
| Annual energy Consumption (Units/Year): | 758.86 |
| Refrigerant: | R32 |
| Rated Voltage (V): | 230V |
| Rated Cooling Current (A): | 8.2A |
| Evaporator Fin: | Golden hydrophilic aluminium |
| Condenser Fin: | Golden Hydrophilic Coating |
Conion MUE 60CR Ceiling 5 Ton Air Conditioner
SKU:
RAC-CON-5002
In stock
Original price was: ৳ 220,000.৳ 187,000Current price is: ৳ 187,000. incl. VAT| Brand | Conion |
|---|---|
| AC Type | Non-Inverter |
| AC Cooling Capacity | 5 Ton |
| Cooling Capacity (HP / btu): | 5Ton 60000BTU |
| Weight: | 29 KG |
| AC Type: | Ceiling |
| Power: | 380-415V |
Conion MCD 60CR Cassette 5 Ton Air Conditioner
SKU:
RAC-CON-5001
In stock
Original price was: ৳ 220,000.৳ 187,000Current price is: ৳ 187,000. incl. VAT| Brand | Conion |
|---|---|
| AC Type | Non-Inverter |
| AC Cooling Capacity | 5 Ton |
| Cooling Capacity (HP / btu): | 5 ton 60000BTU |
| AC Type: | Cassette |
| Volt Control: | Yes |