Home » Home Appliances » Air Conditioner » Commercial AC
Showing all 7 resultsSorted by latest
Find the best commercial AC prices in Bangladesh at Best Electronics. Explore top deals, brands, and energy-efficient models for your business needs.
Commercial AC
Hisense AUC-60TR6RNKA LCAC Cassette 5 Ton Air Conditioner
In stock
৳ 239,900 incl. VAT
| Brand | Hisense |
|---|---|
| AC Cooling Capacity | 5 Ton |
| AC Type | Inverter |
| Ai Conditioner Function: | Cooling |
| Cooling Capacity (W): | 17584 |
| Rated Voltage (V): | 380-415V, 3Ph, 50 Hz |
| Rated Input Power (W): | 6800 |
| Rated Current (A): | 11.60 |
| EER (W/W): | 2.50 |
| Noise Level (dB) Indoor (Mid Fan Speed): | 50 |
| Noise Level (dB) Outdoor: | 56 |
| Refrigerant: | R32 |
| Refrigerant Amount (kg): | 2.470 |
| Evaporator Type: | Copper Tube Evaporator |
| Evaporator Fin Type: | Hydrophilic Aluminium |
| Compressor Type: | Rotary |
| Temperature Control Range: | 16°C-30°C |
| Display Type (Indoor): | LED |
| Display Dimmer: | Yes |
| Vertical and Horizontal Auto Swing Louver: | Yes |
| Indoor Unit Filter: | Washable PP Filter |
| 24 Hour Timer: | Yes |
| Auto Restart: | Yes |
| Refrigerant Leak Detection: | Yes |
| Super Function: | Yes |
Hisense AUC-36TRERKKA2 LCAC Cassette 3 Ton Air Conditioner
In stock
৳ 167,900 incl. VAT
SKU:
RAC-HIS-3601
| Brand | Hisense |
|---|---|
| AC Cooling Capacity | 3 Ton |
| AC Type | Inverter |
| Ai Conditioner Function: | Cooling |
| Cooling Capacity (W): | 10551 |
| Rated Voltage (V): | 220-240V, 50 Hz |
| Rated Input Power (W): | 3150 |
| Rated Current (A): | 14.30 |
| EER (W/W): | 3.37 |
| Noise Level (dB) Indoor (Mid Fan Speed): | 47 |
| Noise Level (dB) Outdoor: | 58 |
| Refrigerant: | R32 |
| Refrigerant Amount (kg): | 1.900 |
| Evaporator Type: | Copper Tube Evaporator |
| Evaporator Fin Type: | Hydrophilic Aluminium |
| Compressor Type: | Rotary |
| Temperature Control Range: | 16°C-30°C |
| Display Type (Indoor): | LED |
| Display Dimmer: | Yes |
| Vertical and Horizontal Auto Swing Louver | Yes |
| Indoor Unit Filter: | Washable PP Filter |
| 24 Hour Timer: | Yes |
| Auto Restart: | Yes |
| Refrigerant Leak Detection: | Yes |
| Super Function: | Yes |
Hisense AUC-24TRERJJA2 LCAC Cassette 2 Ton Air Conditioner
In stock
SKU:
RAC-HIS-2403
| Brand | Hisense |
|---|---|
| AC Cooling Capacity | 2 Ton |
| AC Type | Inverter |
| Ai Conditioner Function: | Cooling |
| Cooling Capacity (W): | 7034 |
| Rated Voltage (V): | 220-240V, 50 Hz |
| Rated Input Power (W): | 2200 |
| Rated Current (A): | 8.90 |
| EER (W/W): | 3.45 |
| Noise Level (dB) Indoor (Mid Fan Speed): | 40 |
| Noise Level (dB) Outdoor: | 53 |
| Refrigerant: | R32 |
| Refrigerant Amount (kg): | 1.200 |
| Evaporator Type: | Copper Tube Evaporator |
| Condenser Type: | Copper Tube Condenser |
| Evaporator Fin Type: | Hydrophilic Aluminium |
| Condenser Fin Type: | Hydrophilic Aluminium |
| Compressor Type: | Rotary |
| Temperature Control Range: | 16°C-30°C |
| Display Type (Indoor): | LED |
| Display Dimmer: | YES |
| Vertical and Horizontal Auto Swing Louver: | Yes |
| Indoor Unit Filter: | Washable PP Filter |
| Refrigerant Leak Detection: | Yes |
| Super Function: | Yes |
| 24 Hour Timer: | Yes |
Hisense AUV-60TR6RNCA LCAC Floor Ceiling Inverter 5 Ton Air Conditioner
In stock
৳ 249,900 incl. VAT
| Brand | Hisense |
|---|---|
| AC Cooling Capacity | 5 Ton |
| AC Type | Inverter |
| Ai Conditioner Function: | Cooling |
| Cooling Capacity (W): | 17584 |
| Rated Voltage (V): | 380-415V, 3Ph, 50 Hz |
| Rated Input Power (W): | 6900 |
| Rated Current (A): | 11.30 |
| EER (W/W): | 2.46 |
| Noise Level (dB) Indoor (Mid Fan Speed): | 48 |
| Noise Level (dB) Outdoor: | 56 |
| Refrigerant: | R32 |
| Refrigerant Amount (kg): | 2.470 |
| Evaporator Type: | Copper Tube Evaporator |
| Condenser Type: | Copper Tube Condenser |
| Evaporator Fin Type: | Hydrophilic Aluminium |
| Condenser Fin Type: | Hydrophilic Aluminium |
| Compressor Type: | Rotary |
| Temperature Control Range: | 16°C-30°C |
| Display Type (Indoor): | LED |
| LED: | YES |
| Vertical and Horizontal Auto Swing Louver | Yes |
| Indoor Unit Filter: | Washable PP Filter |
| Self Cleaning: | Yes |
| Refrigerant Leak Detection: | Yes |
| Super Function: | Yes |
Hisense AUC-48TRFRQKA2 LCAC Cassette 4 Ton Air Conditioner
In stock
৳ 223,900 incl. VAT
| Brand | Hisense |
|---|---|
| AC Cooling Capacity | 4 Ton |
| AC Type | Inverter |
| Ai Conditioner Function: | Cooling |
| Cooling Capacity (W): | 14068 |
| Rated Voltage (V): | 380-415V, 3Ph, 50 Hz |
| Rated Input Power (W): | 4950 |
| Rated Current (A): | 9.00 |
| EER (W/W): | 2.83 |
| Noise Level (dB) Indoor (Mid Fan Speed): | 50 |
| Noise Level (dB) Outdoor: | 62 |
| Refrigerant: | R32 |
| Refrigerant Amount (kg): | 2.550 |
| Evaporator Type: | Copper Tube Evaporator |
| Evaporator Fin Type: | Hydrophilic Aluminium |
| Compressor Type: | Rotary |
| Temperature Control Range: | 16°C-30°C |
| Display Type (Indoor): | LED |
| Display Dimmer: | Yes |
| Vertical and Horizontal Auto Swing Louver: | Yes |
| Indoor Unit Filter: | Washable PP Filter |
| 24 Hour Timer: | Yes |
| Auto Restart: | Yes |
| Refrigerant Leak Detection: | Yes |
| Super Function: | Yes |
Conion MUE 60CR Ceiling 5 Ton Air Conditioner
In stock
SKU:
RAC-CON-5002
Conion MCD 60CR Cassette 5 Ton Air Conditioner
In stock
SKU:
RAC-CON-5001