Inverter AC
Hisense AS18TW4RGSKB02DU 1.5 Ton Smart Compact Air Conditioner
SKU:
RAC-HIS-1803
In stock
Original price was: ৳ 78,900.৳ 69,432Current price is: ৳ 69,432. incl. VAT| Brand | Hisense |
|---|---|
| AC Type | Inverter |
| AC Cooling Capacity | 1.5 Ton |
| Air Conditioner Function: | Cooling |
| Rated Voltage (V): | 220-240V, 50 Hz |
| Rated Input Power (W): | 1700 |
| Rated Current (A): | 7.6 |
| Noise Level (dB) Indoor (Mid Fan Speed): | 39 |
| Noise Level (dB) Outdoor: | 54 |
| Connecting Pipe Length (m): | 4 |
| Condenser Type: | Copper Tube Condenser |
| Compressor Type: | Rotary, Inverter |
| Temperature Control Range: | 16°C-30°C |
| Display Type (Indoor): | LED |
| Display Dimmer: | YES |
| Auto Swing Louver | YES |
| Indoor Unit Filter: | Washable PP Filter |
| 24 Hour Timer: | YES |
| Super Function: | YES |
| Operation/Control: | Wirelesss Remote Controlled |
| 3 Speed and Auto Indoor Fan Control: | YES |
Gree GS-12XCOA1V/3V Cosmo 1 Ton Inverter Air Conditioner
SKU:
RAC-GRE-2613
In stock
Original price was: ৳ 65,790.৳ 59,211Current price is: ৳ 59,211. incl. VAT| Brand | Gree |
|---|---|
| AC Type | Inverter & Wi-Fi |
| AC Cooling Capacity | 1 Ton |
| Cooling Capacity: | High & Energy-Saving |
| Air Volume: | Large Airflow Volume |
| Airflow Direction: | 2-Way Comfort Airflow |
| Fan Speeds: | 7 Adjustable Speeds |
| Noise Level: | Ultra-Quiet Operation |
| Special Feature: | I-Feel Temperature Sensor |
| Air Quality: | Clean & Healthy Air |
| Indoor Unit Cleaning: | 4-Step Self-Cleaning |
| Outdoor Unit Cleaning: | Dust, Condensation, Frost & Defrost Removal |
| Maintenance System: | Intelligent & Efficient |
| Safety: | Advanced Safety Protection |
| Operation: | Easy & User-Friendly |
| ODU Self Cleaning: | Five steps for self-cleaning Reserve Wind, Dust Removal, Condensation, Frosting, Defrosting |
Gree GS-24XCOA1V/3V Cosmo 2 Ton Inverter Air Conditioner
SKU:
RAC-GRE-2625
In stock
Original price was: ৳ 102,280.৳ 92,052Current price is: ৳ 92,052. incl. VAT| Brand | Gree |
|---|---|
| AC Type | Inverter & Wi-Fi |
| AC Cooling Capacity | 2 Ton |
| Cooling Capacity: | High & Energy-Saving |
| Air Volume: | Large Airflow Volume |
| Airflow Direction: | 2-Way Comfort Airflow |
| Fan Speeds: | 7 Adjustable Speeds |
| Noise Level: | Ultra-Quiet Operation |
| Special Feature: | I-Feel Temperature Sensor |
| Air Quality: | Clean & Healthy Air |
| Indoor Unit Cleaning: | 4-Step Self-Cleaning |
| Outdoor Unit Cleaning: | Dust, Condensation, Frost & Defrost Removal |
| Maintenance System: | Intelligent & Efficient |
| Safety: | Advanced Safety Protection |
| Operation: | Easy & User-Friendly |
| ODU Self Cleaning: | Five steps for self-cleaning Reserve Wind, Dust Removal, Condensation, Frosting, Defrosting |
Gree GS-18XCOA1V/3V Cosmo 1.5 Ton Inverter Air Conditioner
SKU:
RAC-GRE-2619
In stock
Original price was: ৳ 86,390.৳ 77,751Current price is: ৳ 77,751. incl. VAT| Brand | Gree |
|---|---|
| AC Type | Inverter & Wi-Fi |
| AC Cooling Capacity | 1.5 Ton |
| Cooling Capacity: | High & Energy-Saving |
| Air Volume: | Large Airflow Volume |
| Airflow Direction: | 2-Way Comfort Airflow |
| Fan Speeds: | 7 Adjustable Speeds |
| Noise Level: | Ultra-Quiet Operation |
| Special Feature: | I-Feel Temperature Sensor |
| Air Quality: | Clean & Healthy Air |
| Indoor Unit Cleaning: | 4-Step Self-Cleaning |
| Outdoor Unit Cleaning: | Dust, Condensation, Frost & Defrost Removal |
| Maintenance System: | Intelligent & Efficient |
| Safety: | Advanced Safety Protection |
| Operation: | Easy & User-Friendly |
| ODU Self Cleaning: | Five steps for self-cleaning Reserve Wind, Dust Removal, Condensation, Frosting, Defrosting |
Hisense AS-18TW4RGSKB02DU 1.5 Ton Smart Compact Air Conditioner
In stock
Original price was: ৳ 78,900.৳ 73,900Current price is: ৳ 73,900. incl. VAT| Brand | Hisense |
|---|---|
| AC Type | Inverter |
| AC Cooling Capacity | 1.5 Ton |
| Ai Conditioner Function: | Cooling |
| Cooling Capacity (BTU/h): | 18000 |
| Cooling Capacity (W): | 5275 |
| Rated Voltage (V): | 220-240V, 50 Hz |
| Rated Input Power (W): | 1700 |
| Rated Current (A): | 7.6 |
| EER (W/W): | 3.10 |
| Noise Level (dB) Indoor (Mid Fan Speed): | 39 |
| Noise Level (dB) Outdoor: | 54 |
| Refrigerant: | R32 |
| Refrigerant Amount (kg): | 0.660 |
| Evaporator Type: | Copper Tube Evaporator |
| Condenser Type: | Copper Tube Condenser |
| Evaporator Fin Type: | Golden Hydrophilic Fin |
| Condenser Fin Type: | Golden Hydrophilic Fin |
| Compressor Type: | Rotary, Inverter |
| Temperature Control Range: | 16°C-30°C |
| Display Type (Indoor): | LED |
| Display Dimmer: | YES |
| Vertical Auto Swing Louver: | YES |
| Indoor Unit Filter: | Washable PP Filter |
| 24 Hour Timer: | YES |
| Sleep Operation: | YES |
| Super Function: | YES |
| Auto Restart: | YES |
| Refrigerant Leak Detection: | YES |
| Operation/Control: | Wirelesss Remote Controlled |
| 3 Speed and Auto Indoor Fan Control: | YES |
Gree GS-12XZNA3V-Zeno 1 Ton Inverter Air Conditioner
SKU:
RAC-GRE-2612
In stock
Original price was: ৳ 65,790.৳ 59,211Current price is: ৳ 59,211. incl. VAT| Brand | Gree |
|---|---|
| AC Cooling Capacity | 1 Ton |
| AC Type | Inverter & Wi-Fi |
| Air Purification System: | Multi-Layer Filtration |
| Catechin Air Filter: | Yes |
| Silver Ion Antibacterial Filter: | Yes |
| Indoor Unit (IDU) Self Cleaning: | Automatic |
| IDU Cleaning Technology: | 4-Step Self-Cleaning Process |
| IDU Hygiene Benefit: | Healthier Indoor Air |
| Whole House Air Purification: | Optional |
| Heat Exchanger Protection: | Golden Fin Coating |
| Operational Safety System: | Enhanced Safety & Reliability |
| Outdoor Unit (ODU) Self Cleaning: | Automatic |
| ODU Cleaning Technology: | 5-Step Self-Cleaning Process |
| ODU Cleaning Stages: | Reserve Wind, Dust Removal, Condensation, Frosting, Defrosting |
| Outdoor Unit Durability: | Improved Performance & Longer Lifespan |
Gree GS-24XZNA3V-Zeno 2 Ton Inverter Air Conditioner
SKU:
RAC-GRE-2624
In stock
Original price was: ৳ 102,280.৳ 92,052Current price is: ৳ 92,052. incl. VAT| Brand | Gree |
|---|---|
| AC Cooling Capacity | 2 Ton |
| AC Type | Inverter & Wi-Fi |
| Air Purification System: | Multi-Layer Filtration |
| Catechin Air Filter: | Yes |
| Silver Ion Antibacterial Filter: | Yes |
| Indoor Unit (IDU) Self Cleaning: | Automatic |
| IDU Cleaning Technology: | 4-Step Self-Cleaning Process |
| IDU Hygiene Benefit: | Healthier Indoor Air |
| Whole House Air Purification: | Optional |
| Heat Exchanger Protection: | Golden Fin Coating |
| Operational Safety System: | Enhanced Safety & Reliability |
| Outdoor Unit (ODU) Self Cleaning: | Automatic |
| ODU Cleaning Technology: | 5-Step Self-Cleaning Process |
| ODU Cleaning Stages: | Reserve Wind, Dust Removal, Condensation, Frosting, Defrosting |
| Outdoor Unit Durability: | Improved Performance & Longer Lifespan |
Gree GS-18XZNA3V-Zeno 1.5 Ton Inverter Air Conditioner
SKU:
RAC-GRE-2618
In stock
Original price was: ৳ 86,390.৳ 77,751Current price is: ৳ 77,751. incl. VAT| Brand | Gree |
|---|---|
| AC Cooling Capacity | 1.5 Ton |
| AC Type | Inverter & Wi-Fi |
| Air Purification System: | Multi-Layer Filtration |
| Catechin Air Filter: | Yes |
| Silver Ion Antibacterial Filter: | Yes |
| Indoor Unit (IDU) Self Cleaning: | Automatic |
| IDU Cleaning Technology: | 4-Step Self-Cleaning Process |
| IDU Hygiene Benefit: | Healthier Indoor Air |
| Whole House Air Purification: | Optional |
| Heat Exchanger Protection: | Golden Fin Coating |
| Operational Safety System: | Enhanced Safety & Reliability |
| Outdoor Unit (ODU) Self Cleaning: | Automatic |
| ODU Cleaning Technology: | 5-Step Self-Cleaning Process |
| ODU Cleaning Stages: | Reserve Wind, Dust Removal, Condensation, Frosting, Defrosting |
| Outdoor Unit Durability: | Improved Performance & Longer Lifespan |
Gree GS-12XSMA4V-Shimo 1 Ton Inverter Air Conditioner
SKU:
RAC-GRE-1203
In stock
Original price was: ৳ 65,790.৳ 59,211Current price is: ৳ 59,211. incl. VAT| Brand | Gree |
|---|---|
| AC Type | Inverter |
| AC Cooling Capacity | 1 Ton |
| Deep Cleaning: | Optional |
| Biological Sterilization Filter: | Yes |
| Catechin Filter: | Yes |
| Sleep Mode: | Yes |
| Silver Ion Filter: | Yes |
| Indoor Unit (IDU) Self-Cleaning: | 4-Step Process (Efficient and Hygienic) |
| Whole House Purification: | Optional |
| Air Purification Coating: | Golden Fin (Safe & Reliable) |
| Fan Speeds: | 7 Levels |
| Fast Cooling: | Yee |
| Auto Restart: | Intelligent System |
| Voltage Range: | Ultra-Wide Operation (Optional) |
| Anti-Corrosion Protection: | Comprehensive for Long Service Life |
Gree GS-18XSMA4V-Shimo 1.5 Ton Inverter Air Conditioner
SKU:
RAC-GRE-1803
In stock
Original price was: ৳ 86,390.৳ 77,751Current price is: ৳ 77,751. incl. VAT| Brand | Gree |
|---|---|
| AC Type | Inverter |
| AC Cooling Capacity | 1.5 Ton |
| Deep Cleaning: | Optional |
| Biological Sterilization Filter: | Yes |
| Catechin Filter: | Yes |
| Sleep Mode: | Yes |
| Silver Ion Filter: | Yes |
| Indoor Unit (IDU) Self-Cleaning: | 4-Step Process (Efficient and Hygienic) |
| Whole House Purification: | Optional |
| Air Purification Coating: | Golden Fin (Safe & Reliable) |
| Fan Speeds: | 7 Levels |
| Fast Cooling: | Yes |
| Auto Restart: | Intelligent System |
| Voltage Range: | Ultra-Wide Operation (Optional) |
| Anti-Corrosion Protection: | Comprehensive for Long Service Life |
Gree GS-24XSMA4V-Shimo 2 Ton Inverter Air Conditioner
SKU:
RAC-GRE-2403
In stock
Original price was: ৳ 102,280.৳ 92,052Current price is: ৳ 92,052. incl. VAT| Brand | Gree |
|---|---|
| AC Type | Inverter |
| AC Cooling Capacity | 2 Ton |
| Deep Cleaning: | Optional |
| Biological Sterilization Filter: | Yes |
| Catechin Filter: | Yes |
| Sleep Mode: | Yes |
| Silver Ion Filter: | Yes |
| Indoor Unit (IDU) Self-Cleaning: | 4-Step Process (Efficient and Hygienic) |
| Whole House Purification: | Optional |
| Air Purification Coating: | Golden Fin (Safe & Reliable) |
| Fan Speeds: | 7 Levels |
| Fast Cooling: | Yes |
| Auto Restart: | Intelligent System |
| Voltage Range: | Ultra-Wide Operation (Optional) |
| Anti-Corrosion Protection: | Comprehensive for Long Service Life |
Hisense AUC-60TR6RNKA LCAC Cassette 5 Ton Air Conditioner
In stock
৳ 239,900 incl. VAT| Brand | Hisense |
|---|---|
| AC Cooling Capacity | 5 Ton |
| AC Type | Inverter |
| Ai Conditioner Function: | Cooling |
| Cooling Capacity (W): | 17584 |
| Rated Voltage (V): | 380-415V, 3Ph, 50 Hz |
| Rated Input Power (W): | 6800 |
| Rated Current (A): | 11.60 |
| EER (W/W): | 2.50 |
| Noise Level (dB) Indoor (Mid Fan Speed): | 50 |
| Noise Level (dB) Outdoor: | 56 |
| Refrigerant: | R32 |
| Refrigerant Amount (kg): | 2.470 |
| Evaporator Type: | Copper Tube Evaporator |
| Evaporator Fin Type: | Hydrophilic Aluminium |
| Compressor Type: | Rotary |
| Temperature Control Range: | 16°C-30°C |
| Display Type (Indoor): | LED |
| Display Dimmer: | Yes |
| Vertical and Horizontal Auto Swing Louver: | Yes |
| Indoor Unit Filter: | Washable PP Filter |
| 24 Hour Timer: | Yes |
| Auto Restart: | Yes |
| Refrigerant Leak Detection: | Yes |
| Super Function: | Yes |