Inverter AC
Hisense AS22TZ4RXBTD00AU 2 Ton Wifi Full DC Inverter Air Conditioner
SKU:
RAC-HIS-2402
In stock
Original price was: ৳ 118,100.৳ 88,575Current price is: ৳ 88,575. incl. VAT| Brand | Hisense |
|---|---|
| AC Type | Inverter & Wi-Fi |
| AC Cooling Capacity | 2 Ton |
| Air Conditioner Function: | Cooling |
| Capacity (MIN-MAX): | 5616-24000 Btu/h |
| Rated Voltage (V): | 220-240V, 50 Hz |
| Rated Input Power (W): | 2050 |
| Noise Level (dB) Indoor (Mid Fan Speed): | 40 |
| Noise Level (dB) Outdoor: | 56 |
| Connecting Pipe Length (m): | 4 |
| Condenser Type: | Copper Tube Condenser |
| Compressor Type: | Rotary, Inverter |
| Temperature Control Range: | 16°C-30°C |
| Display Type (Indoor): | LED |
| Display Dimmer: | YES |
| Auto Swing Louver: | YES |
| Indoor Unit Filter: | Washable PP Filter |
| 24 Hour Timer: | YES |
| Super Function: | YES |
| Operation/Control: | Wirelesss Remote Controlled |
| 3 Speed and Auto Indoor Fan Control: | YES |
Hisense AS22TW4RXBTD00B 2 Ton (Inverter) Air Conditioner
SKU:
RAC-HIS-2401
In stock
Original price was: ৳ 109,400.৳ 82,050Current price is: ৳ 82,050. incl. VAT| Brand | Hisense |
|---|---|
| AC Type | Inverter |
| AC Cooling Capacity | 2 Ton |
| Voltage, Frequency, Phase: | 220-240V~,50Hz |
| Cooling Capacity : | 2 Ton 22012 Btu/h |
| Max. input consumption: | 2800W |
| Max. current : | 15A |
| Refrigerant: | R32 |
| Indoor Unit Noise Level : | 46 dB (A) |
| Outdoor Unit Noise Level : | 56 dB (A) |
| Compressor Type ( Inverter): | Rotary |
| Display on Front Panel: | LED |
| Refrigerant Leakage Detect: | Yes |
| LCD Wireless Remote Controller: | Yes |
| Removable and washable Panel: | Yes |
| Washable PP Filter: | Yes |
| 24 Hours Timer: | Yes |
| 3 Speed and Auto Indoor Fan Control: | Yes |
| Vertical Auto Swing Louver: | Yes |
| Horizontal Auto Swing Louver(Optional): | Yes |
| Sleep Operation : | Yes |
| Smart Function: | Yes |
| Auto Restart: | Yes |
| Dimmer: | Yes |
| 2 Ways Draining Connection (Left or Right): | Yes |
| Self-clean: | Yes |
Hisense AS18TW4RMATD01B 1.5 Ton (Inverter) Air Conditioner
SKU:
RAC-HIS-1801
In stock
Original price was: ৳ 87,700.৳ 65,775Current price is: ৳ 65,775. incl. VAT| Brand | Hisense |
|---|---|
| AC Type | Inverter |
| AC Cooling Capacity | 1.5 Ton |
| Voltage, Frequency, Phase: | 220-240V~,50Hz |
| Cooling Capacity : | 1.5 Ton 18051 Btu/h |
| Max. input consumption : | 2300W |
| Max. current : | 12.1A |
| Refrigerant: | R32 |
| Indoor Unit Noise Level: | 45 dB (A) |
| Outdoor Unit Noise Level: | 56 dB (A) |
| Compressor Type ( Inverter): | Rotary |
| Display on Front Panel: | LED |
| Refrigerant Leakage Detect: | Yes |
| LCD Wireless Remote Controller: | Yes |
| Removable and washable Panel: | Yes |
| Washable PP Filter: | Yes |
| 24 Hours Timer: | Yes |
| 3 Speed and Auto Indoor Fan Control: | Yes |
| Vertical Auto Swing Louver: | Yes |
| Horizontal Auto Swing Louver(Optional): | Yes |
| Sleep Operation: | Yes |
| Smart Function: | Yes |
| Auto Restart: | Yes |
| Dimmer: | Yes |
| 2 Ways Draining Connection (Left or Right): | Yes |
| Self-clean: | Yes |
Hisense AS12TW4RYETD00B 1 Ton (Inverter) Air Conditioner
SKU:
RAC-HIS-1201
In stock
Original price was: ৳ 69,900.৳ 52,425Current price is: ৳ 52,425. incl. VAT| Brand | Hisense |
|---|---|
| AC Type | Inverter |
| AC Cooling Capacity | 1 Ton |
| Voltage, Frequency, Phase: | 220-240V~,50Hz |
| Cooling Capacity : | 1 Ton 12010 Btu/h |
| Max. input consumption: | 1350W |
| Max. current : | 8A |
| Refrigerant: | R32 |
| Indoor Unit Noise Level : | 38 dB (A) |
| Outdoor Unit Noise Level : | 51 dB (A) |
| Compressor Type ( Inverter): | Rotary |
| Display on Front Panel: | LED |
| Refrigerant Leakage Detect: | Yes |
| LCD Wireless Remote Controller: | Yes |
| Removable and washable Panel: | Yes |
| Washable PP Filter: | Yes |
| 24 Hours Timer: | Yes |
| 3 Speed and Auto Indoor Fan Control: | Yes |
| Vertical Auto Swing Louver: | Yes |
| Horizontal Auto Swing Louver(Optional: | Yes |
| Sleep Operation : | Yes |
| Smart Function: | Yes |
| Auto Restart: | Yes |
| 2 Ways Draining Connection (Left or Right): | Yes |
| Dimmer: | Yes |
| Self-clean: | Yes |
Conion BEW-DC24KRNV 2 Ton Inverter (DynaCool) Air Conditioner
SKU:
RAC-CON-2406
In stock
Original price was: ৳ 82,000.৳ 72,160Current price is: ৳ 72,160. incl. VAT| Brand | Conion |
|---|---|
| AC Type | Inverter |
| AC Cooling Capacity | 2 Ton |
| Rate Voltage : | 230V |
| Rated Frequency(Hz): | 50 |
| Outdoor Operating Conditions(C°): | 20-52 |
| Cooling Area(sq feet): | 180-240 |
| Capacity(Rated) Watt: | 7034 |
| Power(Rated) Watt: | 2036 |
| EER(Rated) Watt: | 3.45 |
| Max Input Current(A): | 2650 |
| Indoor Dimensions(L*W*H): | 1081x325x233 |
| Tube Material & Crade: | Aluminium |
| Fin Meterial: | AI(Golden Coated) |
| Filter Type: | Mesh Filter |
| Indoor side Noise Level(Rated): | 45.7dB(A) |
| Outdoor Side Noise Level(Rated): | 58 dB(A) |
| Outdoor Dimension: L*W*H: | 865*370*687 |
| Refrigerant Type: | R32 |
| Refrigerant Qty(KG): | 0.76 |
| Color: | White |
| Dual Direction Drainage Pipe: | Yes |
| Auto Dry Function: | Yes |
| Memory Function: | Yes |
| Sleep mood: | Yes |
| Timer Mode: | Yes |
| Dry Mode: | Yes |
| 100% Copper Tube: | Yes |
| Anti Rust Casing: | Yes |
| Eco Mode: | Yes |
| LCD Remote: | Yes |
| Turbo Mode: | Yes |
| Hidden Display: | Yes |
| 4 Way Swing: | Yes |
| Auto Restart: | Yes |
Conion BEW-DC18KRNV 1.5 Ton Inverter (DynaCool) Air Conditioner
SKU:
RAC-CON-2405
In stock
Original price was: ৳ 67,000.৳ 58,960Current price is: ৳ 58,960. incl. VAT| Brand | Conion |
|---|---|
| AC Type | Inverter |
| AC Cooling Capacity | 1.5 Ton |
| Rate Voltage: | 230V |
| Rated Frequency(Hz): | 50 |
| Outdoor Operating Conditions(C°): | 20-52 |
| Cooling Area(sq feet): | 120-180 |
| Capacity(Rated) Watt: | 5275 |
| Power(Rated) Watt: | 1740 watt |
| EER(Rated) Watt: | 3.03 w |
| Max Input Current(A): | 2180 |
| Indoor side air flow (Rated): | 900 |
| Indoor Dimensions(L*W*H): | 933x321x228 |
| Tube Material & Crade: | Copper |
| Fin Meterial: | AI(Golden Coated) |
| Filter Type: | Mesh Filter |
| Indoor Side Noise Level(Rated): | 44 dB(A) |
| Outdoor Side Noise Level(Rated): | 56 dB(A) |
| Outdoor Dimension: L*W*H: | 844*310*546 |
| Refrigerant Type: | R32 |
| Refrigerant Qty(KG): | 0.66 |
| Condenser: | Copper |
| Color: | White |
| Dual Direction Drainage Pipe: | Yes |
| Auto Dry Function: | Yes |
| Memory Function: | Yes |
| Sleep mood: | Yes |
| Timer Mode: | Yes |
| Dry Mode: | Yes |
| 100% Copper Tube: | Yes |
| Anti Rust Casing: | Yes |
| Eco Mode: | Yes |
| LCD Remote: | Yes |
| Turbo Mode: | Yes |
| 4 Way Swing: | Yes |
| Auto Restart: | Yes |
Conion BEW-DC12KRNV 1 Ton Inverter (DynaCool) Air Conditioner
SKU:
RAC-CON-2404
In stock
Original price was: ৳ 55,600.৳ 48,928Current price is: ৳ 48,928. incl. VAT| Brand | Conion |
|---|---|
| AC Type | Inverter |
| AC Cooling Capacity | 1 Ton |
| Rate Voltage: | 230V, |
| Rated Frequency(Hz): | 50 |
| Outdoor Operating Conditions(C°): | 20-52 |
| Cooling Area(sq feet): | 90-120 |
| Capacity(Rated) Watt: | 3517 |
| Power(Rated) Watt: | 1120 |
| EER(Rated) Watt: | 3.14 |
| Max Input Current(A): | 1380 |
| Indoor Dimensions(L*W*H): | 832x292x210 |
| Indoor side air flow (Rated): | 570 |
| Tube Material & Crade: | Copper |
| Fin Meterial: | AI(Golden Coated) |
| Filter Type: | Mesh Filter |
| Indoor Side Noise Level(Rated): | 43.5dB(A) |
| Outdoor Side Noise Level(Rated): | 54.5 dB(A) |
| Outdoor Dimension: L*W*H: | 844*310*546 |
| Refrigerant Type: | R32 |
| Refrigerant Qty(KG): | 0.42 |
| Condenser: | Copper |
| Dual Direction Drainage Pipe: | Yes |
| Auto Dry Function: | Yes |
| Memory Function: | Yes |
| Sleep mood: | Yes |
| Timer Mode: | Yes |
| Dry Mode: | Yes |
| 100% Copper Tube: | Yes |
| Anti Rust Casing: | Yes |
| Eco Mode: | Yes |
| LCD Remote: | Yes |
| Turbo Mode: | Yes |
| Hidden Display: | Yes |
| 4 Way Swing: | Yes |
| Auto Restart: | Yes |
Whirlpool 1 Ton Supreme Cool Pro 3S Copr Inverter Air Conditioner
SKU:
RAC-WHL-1105
In stock
Original price was: ৳ 79,990.৳ 71,991Current price is: ৳ 71,991. incl. VAT| Brand | Whirlpool |
|---|---|
| AC Type | Inverter |
| AC Cooling Capacity | 1 Ton |
| Cooling Capacity: | 12000 BTU |
| Outdoor Working Temperature Cooling : | 18-50°C |
| Compressor Type : | Rotary |
| Minimum set Temp (°C): | 20 |
| 6th Sense: | Yes |
| Rated Cooling Capacity (Full): | 5050W |
| Annual energy Consumption (Units/Year): | 758.86 |
| Refrigerant: | R32 |
| Rated Voltage (V): | 230V |
| Rated Cooling Current (A): | 8.2A |
| Evaporator Fin: | Golden hydrophilic aluminium |
| Condenser Fin: | Golden Hydrophilic Coating |