Home » Home Appliances » Air Conditioner » Page 2
Showing 13–24 of 55 resultsSorted by latest
Air Conditioner
Conion BEW-NC18KRNV 1.5 Ton Inverter (NanoeCool) Air Conditioner
In stock
SKU:
RAC-CON-2407
| Brand | Conion |
|---|---|
| AC Cooling Capacity | 1.5 Ton |
| AC Type | Inverter |
| Rate Voltage: | 230V |
| Rated Frequency(Hz): | 50 |
| Outdoor Operating Conditions(C°): | 20-52 |
| Cooling Area(sq feet): | 120-180 |
| Capacity(Rated) Watt: | 5275 |
| Power(Rated) Watt: | 1740 watt |
| EER(Rated) Watt: | 3.03 w |
| Max Input Current(A): | 2180 |
| Indoor side air flow (Rated): | 900 |
| Indoor Dimensions(L*W*H): | 933x321x228 |
| Tube Material & Crade: | Copper |
| Fin Meterial: | AI(Golden Coated) |
| Filter Type: | Mesh Filter |
| Indoor Side Noise Level(Rated): | 44 dB(A) |
| Outdoor Side Noise Level(Rated): | 56 dB(A) |
| Outdoor Dimension: L*W*H: | 844*310*546 |
| Refrigerant Type: | R32 |
| Refrigerant Qty(KG): | 0.66 |
| Condenser: | Copper |
| Color: | White |
| Dual Direction Drainage Pipe: | Yes |
| Auto Dry Function: | Yes |
| Memory Function: | Yes |
| Sleep mood: | Yes |
| Timer Mode: | Yes |
| Dry Mode: | Yes |
| 100% Copper Tube: | Yes |
| Anti Rust Casing: | Yes |
| Eco Mode: | Yes |
| LCD Remote: | Yes |
| Turbo Mode: | Yes |
| 4 Way Swing: | Yes |
| Auto Restart: | Yes |
Gree GS-12XSMA4V-Shimo 1 Ton Inverter Air Conditioner
In stock
SKU:
RAC-GRE-1203
| Brand | Gree |
|---|---|
| AC Type | Inverter |
| AC Cooling Capacity | 1 Ton |
| Deep Cleaning: | Optional |
| Biological Sterilization Filter: | Yes |
| Catechin Filter: | Yes |
| Sleep Mode: | Yes |
| Silver Ion Filter: | Yes |
| Indoor Unit (IDU) Self-Cleaning: | 4-Step Process (Efficient and Hygienic) |
| Whole House Purification: | Optional |
| Air Purification Coating: | Golden Fin (Safe & Reliable) |
| Fan Speeds: | 7 Levels |
| Fast Cooling: | Yee |
| Auto Restart: | Intelligent System |
| Voltage Range: | Ultra-Wide Operation (Optional) |
| Anti-Corrosion Protection: | Comprehensive for Long Service Life |
Gree GS-18XSMA4V-Shimo 1.5 Ton Inverter Air Conditioner
In stock
SKU:
RAC-GRE-1803
| Brand | Gree |
|---|---|
| AC Type | Inverter |
| AC Cooling Capacity | 1.5 Ton |
| Deep Cleaning: | Optional |
| Biological Sterilization Filter: | Yes |
| Catechin Filter: | Yes |
| Sleep Mode: | Yes |
| Silver Ion Filter: | Yes |
| Indoor Unit (IDU) Self-Cleaning: | 4-Step Process (Efficient and Hygienic) |
| Whole House Purification: | Optional |
| Air Purification Coating: | Golden Fin (Safe & Reliable) |
| Fan Speeds: | 7 Levels |
| Fast Cooling: | Yes |
| Auto Restart: | Intelligent System |
| Voltage Range: | Ultra-Wide Operation (Optional) |
| Anti-Corrosion Protection: | Comprehensive for Long Service Life |
Gree GS-24XSMA4V-Shimo 2 Ton Inverter Air Conditioner
In stock
SKU:
RAC-GRE-2403
| Brand | Gree |
|---|---|
| AC Type | Inverter |
| AC Cooling Capacity | 2 Ton |
| Deep Cleaning: | Optional |
| Biological Sterilization Filter: | Yes |
| Catechin Filter: | Yes |
| Sleep Mode: | Yes |
| Silver Ion Filter: | Yes |
| Indoor Unit (IDU) Self-Cleaning: | 4-Step Process (Efficient and Hygienic) |
| Whole House Purification: | Optional |
| Air Purification Coating: | Golden Fin (Safe & Reliable) |
| Fan Speeds: | 7 Levels |
| Fast Cooling: | Yes |
| Auto Restart: | Intelligent System |
| Voltage Range: | Ultra-Wide Operation (Optional) |
| Anti-Corrosion Protection: | Comprehensive for Long Service Life |
Hisense AS-24CW4RBTKF00AU 2 Ton Smart Comfort Air Conditioner
In stock
| Brand | Hisense |
|---|---|
| AC Cooling Capacity | 2 Ton |
| AC Type | Non-Inverter |
| Ai Conditioner Function: | Cooling |
| Cooling Capacity (W): | 7034 |
| Rated Voltage (V): | 220-240V, 50 Hz |
| Rated Input Power (W): | 2360 |
| Rated Current (A): | 11.1 |
| Noise Level (dB) Indoor (Mid Fan Speed): | 40 |
| Noise Level (dB) Outdoor: | 56 |
| Connecting Pipe Length (m): | 4 |
| Condenser Type: | Copper Tube Condenser |
| Condenser Fin Type: | Golden Hydrophilic Fin |
| Compressor Type: | Rotary |
| Temperature Control Range: | 16°C-30°C |
| Display Type (Indoor): | LED |
| Display Dimmer: | YES |
| Indoor Unit Filter: | Washable PP Filter |
| 24 Hour Timer: | YES |
| Super Function: | YES |
| Operation/Control: | Wirelesss Remote Controlled |
| 3 Speed and Auto Indoor Fan Control: | YES |
| Refrigerant : | R32 |
| Evaporator Type: | Copper Tube Evaporator |
| Evaporator Fin Type: | Golden Hydrophilic Fin |
| Refrigerant Leak Detection: | YES |
| Auto Restart: | YES |
Hisense AS-18CW4RXSKF00AU 1.5 Ton Smart Comfort Air Conditioner
In stock
| Brand | Hisense |
|---|---|
| AC Cooling Capacity | 1.5 Ton |
| AC Type | Non-Inverter |
| Ai Conditioner Function: | Cooling |
| Cooling Capacity (W): | 5275 |
| Rated Voltage (V): | 220-240V, 50 Hz |
| Rated Input Power (W): | 1675 |
| Rated Current (A): | 7.9 |
| Noise Level (dB) Indoor (Mid Fan Speed): | 39 |
| Noise Level (dB) Outdoor: | 54 |
| Connecting Pipe Length (m): | 4 |
| Condenser Type: | Copper Tube Condenser |
| Condenser Fin Type: | Golden Hydrophilic Fin |
| Compressor Type: | Rotary |
| Temperature Control Range: | 16°C-30°C |
| Display Type (Indoor): | LED |
| Display Dimmer: | YES |
| Indoor Unit Filter: | Washable PP Filter |
| 24 Hour Timer: | YES |
| Super Function: | YES |
| Operation/Control: | Wirelesss Remote Controlled |
| 3 Speed and Auto Indoor Fan Control: | YES |
| Refrigerant : | R32 |
| Evaporator Type: | Copper Tube Evaporator |
| Evaporator Fin Type: | Golden Hydrophilic Fin |
| Refrigerant Leak Detection: | YES |
| Auto Restart: | YES |
Hisense AS-12CW4RGRKF01BU 1 Ton Smart Comfort Air Conditioner
In stock
| Brand | Hisense |
|---|---|
| AC Cooling Capacity | 1 Ton |
| AC Type | Non-Inverter |
| Ai Conditioner Function: | Cooling |
| Cooling Capacity (W): | 3517 |
| Rated Voltage (V): | 220-240V, 50 Hz |
| Rated Input Power (W): | 1030 |
| Rated Current (A): | 4.8 |
| Noise Level (dB) Indoor (Mid Fan Speed): | 35 |
| Noise Level (dB) Outdoor: | 51 |
| Connecting Pipe Length (m): | 4 |
| Condenser Type: | Copper Tube Condenser |
| Condenser Fin Type: | Golden Hydrophilic Fin |
| Compressor Type: | Rotary |
| Temperature Control Range: | 16°C-30°C |
| Display Type (Indoor): | LED |
| Display Dimmer: | YES |
| Indoor Unit Filter: | Washable PP Filter |
| 24 Hour Timer: | YES |
| Super Function: | YES |
| Operation/Control: | Wirelesss Remote Controlled |
| 3 Speed and Auto Indoor Fan Control: | YES |
| Refrigerant : | R32 |
| Evaporator Type: | Copper Tube Evaporator |
| Evaporator Fin Type: | Golden Hydrophilic Fin |
| Refrigerant Leak Detection: | YES |
| Auto Restart: | YES |
Hisense AUC-60TR6RNKA LCAC Cassette 5 Ton Air Conditioner
In stock
৳ 239,900 incl. VAT
| Brand | Hisense |
|---|---|
| AC Cooling Capacity | 5 Ton |
| AC Type | Inverter |
| Ai Conditioner Function: | Cooling |
| Cooling Capacity (W): | 17584 |
| Rated Voltage (V): | 380-415V, 3Ph, 50 Hz |
| Rated Input Power (W): | 6800 |
| Rated Current (A): | 11.60 |
| EER (W/W): | 2.50 |
| Noise Level (dB) Indoor (Mid Fan Speed): | 50 |
| Noise Level (dB) Outdoor: | 56 |
| Refrigerant: | R32 |
| Refrigerant Amount (kg): | 2.470 |
| Evaporator Type: | Copper Tube Evaporator |
| Evaporator Fin Type: | Hydrophilic Aluminium |
| Compressor Type: | Rotary |
| Temperature Control Range: | 16°C-30°C |
| Display Type (Indoor): | LED |
| Display Dimmer: | Yes |
| Vertical and Horizontal Auto Swing Louver: | Yes |
| Indoor Unit Filter: | Washable PP Filter |
| 24 Hour Timer: | Yes |
| Auto Restart: | Yes |
| Refrigerant Leak Detection: | Yes |
| Super Function: | Yes |
Hisense AUC-36TRERKKA2 LCAC Cassette 3 Ton Air Conditioner
In stock
৳ 167,900 incl. VAT
SKU:
RAC-HIS-3601
| Brand | Hisense |
|---|---|
| AC Cooling Capacity | 3 Ton |
| AC Type | Inverter |
| Ai Conditioner Function: | Cooling |
| Cooling Capacity (W): | 10551 |
| Rated Voltage (V): | 220-240V, 50 Hz |
| Rated Input Power (W): | 3150 |
| Rated Current (A): | 14.30 |
| EER (W/W): | 3.37 |
| Noise Level (dB) Indoor (Mid Fan Speed): | 47 |
| Noise Level (dB) Outdoor: | 58 |
| Refrigerant: | R32 |
| Refrigerant Amount (kg): | 1.900 |
| Evaporator Type: | Copper Tube Evaporator |
| Evaporator Fin Type: | Hydrophilic Aluminium |
| Compressor Type: | Rotary |
| Temperature Control Range: | 16°C-30°C |
| Display Type (Indoor): | LED |
| Display Dimmer: | Yes |
| Vertical and Horizontal Auto Swing Louver | Yes |
| Indoor Unit Filter: | Washable PP Filter |
| 24 Hour Timer: | Yes |
| Auto Restart: | Yes |
| Refrigerant Leak Detection: | Yes |
| Super Function: | Yes |
Hisense AUC-24TRERJJA2 LCAC Cassette 2 Ton Air Conditioner
In stock
SKU:
RAC-HIS-2403
| Brand | Hisense |
|---|---|
| AC Cooling Capacity | 2 Ton |
| AC Type | Inverter |
| Ai Conditioner Function: | Cooling |
| Cooling Capacity (W): | 7034 |
| Rated Voltage (V): | 220-240V, 50 Hz |
| Rated Input Power (W): | 2200 |
| Rated Current (A): | 8.90 |
| EER (W/W): | 3.45 |
| Noise Level (dB) Indoor (Mid Fan Speed): | 40 |
| Noise Level (dB) Outdoor: | 53 |
| Refrigerant: | R32 |
| Refrigerant Amount (kg): | 1.200 |
| Evaporator Type: | Copper Tube Evaporator |
| Condenser Type: | Copper Tube Condenser |
| Evaporator Fin Type: | Hydrophilic Aluminium |
| Condenser Fin Type: | Hydrophilic Aluminium |
| Compressor Type: | Rotary |
| Temperature Control Range: | 16°C-30°C |
| Display Type (Indoor): | LED |
| Display Dimmer: | YES |
| Vertical and Horizontal Auto Swing Louver: | Yes |
| Indoor Unit Filter: | Washable PP Filter |
| Refrigerant Leak Detection: | Yes |
| Super Function: | Yes |
| 24 Hour Timer: | Yes |
Hisense AUV-60TR6RNCA LCAC Floor Ceiling Inverter 5 Ton Air Conditioner
In stock
৳ 249,900 incl. VAT
| Brand | Hisense |
|---|---|
| AC Cooling Capacity | 5 Ton |
| AC Type | Inverter |
| Ai Conditioner Function: | Cooling |
| Cooling Capacity (W): | 17584 |
| Rated Voltage (V): | 380-415V, 3Ph, 50 Hz |
| Rated Input Power (W): | 6900 |
| Rated Current (A): | 11.30 |
| EER (W/W): | 2.46 |
| Noise Level (dB) Indoor (Mid Fan Speed): | 48 |
| Noise Level (dB) Outdoor: | 56 |
| Refrigerant: | R32 |
| Refrigerant Amount (kg): | 2.470 |
| Evaporator Type: | Copper Tube Evaporator |
| Condenser Type: | Copper Tube Condenser |
| Evaporator Fin Type: | Hydrophilic Aluminium |
| Condenser Fin Type: | Hydrophilic Aluminium |
| Compressor Type: | Rotary |
| Temperature Control Range: | 16°C-30°C |
| Display Type (Indoor): | LED |
| LED: | YES |
| Vertical and Horizontal Auto Swing Louver | Yes |
| Indoor Unit Filter: | Washable PP Filter |
| Self Cleaning: | Yes |
| Refrigerant Leak Detection: | Yes |
| Super Function: | Yes |
Hisense AUC-48TRFRQKA2 LCAC Cassette 4 Ton Air Conditioner
In stock
৳ 223,900 incl. VAT
| Brand | Hisense |
|---|---|
| AC Cooling Capacity | 4 Ton |
| AC Type | Inverter |
| Ai Conditioner Function: | Cooling |
| Cooling Capacity (W): | 14068 |
| Rated Voltage (V): | 380-415V, 3Ph, 50 Hz |
| Rated Input Power (W): | 4950 |
| Rated Current (A): | 9.00 |
| EER (W/W): | 2.83 |
| Noise Level (dB) Indoor (Mid Fan Speed): | 50 |
| Noise Level (dB) Outdoor: | 62 |
| Refrigerant: | R32 |
| Refrigerant Amount (kg): | 2.550 |
| Evaporator Type: | Copper Tube Evaporator |
| Evaporator Fin Type: | Hydrophilic Aluminium |
| Compressor Type: | Rotary |
| Temperature Control Range: | 16°C-30°C |
| Display Type (Indoor): | LED |
| Display Dimmer: | Yes |
| Vertical and Horizontal Auto Swing Louver: | Yes |
| Indoor Unit Filter: | Washable PP Filter |
| 24 Hour Timer: | Yes |
| Auto Restart: | Yes |
| Refrigerant Leak Detection: | Yes |
| Super Function: | Yes |