Home » Home Appliances » Air Conditioner
Showing 1–12 of 55 resultsSorted by latest
Shop top-brand air conditioners in Bangladesh at Best Electronics. Enjoy powerful cooling, energy efficiency, and exclusive deals for your home.
Air Conditioner
Hisense AS18TW4RGSKB02DU 1.5 Ton Smart Compact Air Conditioner
In stock
SKU:
RAC-HIS-1803
| Brand | Hisense |
|---|---|
| AC Type | Inverter |
| AC Cooling Capacity | 1.5 Ton |
| Air Conditioner Function: | Cooling |
| Rated Voltage (V): | 220-240V, 50 Hz |
| Rated Input Power (W): | 1700 |
| Rated Current (A): | 7.6 |
| Noise Level (dB) Indoor (Mid Fan Speed): | 39 |
| Noise Level (dB) Outdoor: | 54 |
| Connecting Pipe Length (m): | 4 |
| Condenser Type: | Copper Tube Condenser |
| Compressor Type: | Rotary, Inverter |
| Temperature Control Range: | 16°C-30°C |
| Display Type (Indoor): | LED |
| Display Dimmer: | YES |
| Auto Swing Louver | YES |
| Indoor Unit Filter: | Washable PP Filter |
| 24 Hour Timer: | YES |
| Super Function: | YES |
| Operation/Control: | Wirelesss Remote Controlled |
| 3 Speed and Auto Indoor Fan Control: | YES |
Gree GS-12XCOA1V/3V Cosmo 1 Ton Inverter Air Conditioner
In stock
SKU:
RAC-GRE-2613
| Brand | Gree |
|---|---|
| AC Type | Inverter & Wi-Fi |
| AC Cooling Capacity | 1 Ton |
| Cooling Capacity: | High & Energy-Saving |
| Air Volume: | Large Airflow Volume |
| Airflow Direction: | 2-Way Comfort Airflow |
| Fan Speeds: | 7 Adjustable Speeds |
| Noise Level: | Ultra-Quiet Operation |
| Special Feature: | I-Feel Temperature Sensor |
| Air Quality: | Clean & Healthy Air |
| Indoor Unit Cleaning: | 4-Step Self-Cleaning |
| Outdoor Unit Cleaning: | Dust, Condensation, Frost & Defrost Removal |
| Maintenance System: | Intelligent & Efficient |
| Safety: | Advanced Safety Protection |
| Operation: | Easy & User-Friendly |
| ODU Self Cleaning: | Five steps for self-cleaning Reserve Wind, Dust Removal, Condensation, Frosting, Defrosting |
Gree GS-24XCOA1V/3V Cosmo 2 Ton Inverter Air Conditioner
In stock
SKU:
RAC-GRE-2625
| Brand | Gree |
|---|---|
| AC Type | Inverter & Wi-Fi |
| AC Cooling Capacity | 2 Ton |
| Cooling Capacity: | High & Energy-Saving |
| Air Volume: | Large Airflow Volume |
| Airflow Direction: | 2-Way Comfort Airflow |
| Fan Speeds: | 7 Adjustable Speeds |
| Noise Level: | Ultra-Quiet Operation |
| Special Feature: | I-Feel Temperature Sensor |
| Air Quality: | Clean & Healthy Air |
| Indoor Unit Cleaning: | 4-Step Self-Cleaning |
| Outdoor Unit Cleaning: | Dust, Condensation, Frost & Defrost Removal |
| Maintenance System: | Intelligent & Efficient |
| Safety: | Advanced Safety Protection |
| Operation: | Easy & User-Friendly |
| ODU Self Cleaning: | Five steps for self-cleaning Reserve Wind, Dust Removal, Condensation, Frosting, Defrosting |
Gree GS-18XCOA1V/3V Cosmo 1.5 Ton Inverter Air Conditioner
In stock
SKU:
RAC-GRE-2619
| Brand | Gree |
|---|---|
| AC Type | Inverter & Wi-Fi |
| AC Cooling Capacity | 1.5 Ton |
| Cooling Capacity: | High & Energy-Saving |
| Air Volume: | Large Airflow Volume |
| Airflow Direction: | 2-Way Comfort Airflow |
| Fan Speeds: | 7 Adjustable Speeds |
| Noise Level: | Ultra-Quiet Operation |
| Special Feature: | I-Feel Temperature Sensor |
| Air Quality: | Clean & Healthy Air |
| Indoor Unit Cleaning: | 4-Step Self-Cleaning |
| Outdoor Unit Cleaning: | Dust, Condensation, Frost & Defrost Removal |
| Maintenance System: | Intelligent & Efficient |
| Safety: | Advanced Safety Protection |
| Operation: | Easy & User-Friendly |
| ODU Self Cleaning: | Five steps for self-cleaning Reserve Wind, Dust Removal, Condensation, Frosting, Defrosting |
Gree GS-18XCOA5-Cosmo 1.5 Ton Air Conditioner
In stock
| Brand | Gree |
|---|---|
| AC Type | Non-Inverter |
| AC Cooling Capacity | 1.5 Ton |
| Cooling Capacity: | High & Energy-Saving |
| Air Volume: | Large Airflow Volume |
| Airflow Direction: | 2-Way Comfort Airflow |
| Fan Speeds: | 7 Adjustable Speeds |
| Noise Level: | Ultra-Quiet Operation |
| Special Feature: | I-Feel Temperature Sensor |
| Air Quality: | Clean & Healthy Air |
| Indoor Unit Cleaning: | 4-Step Self-Cleaning |
| Outdoor Unit Cleaning: | Dust, Condensation, Frost & Defrost Removal |
| Maintenance System: | Intelligent & Efficient |
| Safety: | Advanced Safety Protection |
| Operation: | Easy & User-Friendly |
Hisense AS-18TW4RGSKB02DU 1.5 Ton Smart Compact Air Conditioner
In stock
| Brand | Hisense |
|---|---|
| AC Type | Inverter |
| AC Cooling Capacity | 1.5 Ton |
| Ai Conditioner Function: | Cooling |
| Cooling Capacity (BTU/h): | 18000 |
| Cooling Capacity (W): | 5275 |
| Rated Voltage (V): | 220-240V, 50 Hz |
| Rated Input Power (W): | 1700 |
| Rated Current (A): | 7.6 |
| EER (W/W): | 3.10 |
| Noise Level (dB) Indoor (Mid Fan Speed): | 39 |
| Noise Level (dB) Outdoor: | 54 |
| Refrigerant: | R32 |
| Refrigerant Amount (kg): | 0.660 |
| Evaporator Type: | Copper Tube Evaporator |
| Condenser Type: | Copper Tube Condenser |
| Evaporator Fin Type: | Golden Hydrophilic Fin |
| Condenser Fin Type: | Golden Hydrophilic Fin |
| Compressor Type: | Rotary, Inverter |
| Temperature Control Range: | 16°C-30°C |
| Display Type (Indoor): | LED |
| Display Dimmer: | YES |
| Vertical Auto Swing Louver: | YES |
| Indoor Unit Filter: | Washable PP Filter |
| 24 Hour Timer: | YES |
| Sleep Operation: | YES |
| Super Function: | YES |
| Auto Restart: | YES |
| Refrigerant Leak Detection: | YES |
| Operation/Control: | Wirelesss Remote Controlled |
| 3 Speed and Auto Indoor Fan Control: | YES |
Gree GS-12XZNA3V-Zeno 1 Ton Inverter Air Conditioner
In stock
SKU:
RAC-GRE-2612
| Brand | Gree |
|---|---|
| AC Cooling Capacity | 1 Ton |
| AC Type | Inverter & Wi-Fi |
| Air Purification System: | Multi-Layer Filtration |
| Catechin Air Filter: | Yes |
| Silver Ion Antibacterial Filter: | Yes |
| Indoor Unit (IDU) Self Cleaning: | Automatic |
| IDU Cleaning Technology: | 4-Step Self-Cleaning Process |
| IDU Hygiene Benefit: | Healthier Indoor Air |
| Whole House Air Purification: | Optional |
| Heat Exchanger Protection: | Golden Fin Coating |
| Operational Safety System: | Enhanced Safety & Reliability |
| Outdoor Unit (ODU) Self Cleaning: | Automatic |
| ODU Cleaning Technology: | 5-Step Self-Cleaning Process |
| ODU Cleaning Stages: | Reserve Wind, Dust Removal, Condensation, Frosting, Defrosting |
| Outdoor Unit Durability: | Improved Performance & Longer Lifespan |
Gree GS-24XZNA3V-Zeno 2 Ton Inverter Air Conditioner
In stock
SKU:
RAC-GRE-2624
| Brand | Gree |
|---|---|
| AC Cooling Capacity | 2 Ton |
| AC Type | Inverter & Wi-Fi |
| Air Purification System: | Multi-Layer Filtration |
| Catechin Air Filter: | Yes |
| Silver Ion Antibacterial Filter: | Yes |
| Indoor Unit (IDU) Self Cleaning: | Automatic |
| IDU Cleaning Technology: | 4-Step Self-Cleaning Process |
| IDU Hygiene Benefit: | Healthier Indoor Air |
| Whole House Air Purification: | Optional |
| Heat Exchanger Protection: | Golden Fin Coating |
| Operational Safety System: | Enhanced Safety & Reliability |
| Outdoor Unit (ODU) Self Cleaning: | Automatic |
| ODU Cleaning Technology: | 5-Step Self-Cleaning Process |
| ODU Cleaning Stages: | Reserve Wind, Dust Removal, Condensation, Frosting, Defrosting |
| Outdoor Unit Durability: | Improved Performance & Longer Lifespan |
Haier AntirustCool Inverter Pro – HSU-19 AntirustCool (INV) (Pro) Air Conditioner
In stock
SKU:
RAC-HAR-1803
| Brand | Haier |
|---|---|
| AC Cooling Capacity | 1.6 Ton |
| AC Type | Inverter & Wi-Fi |
| Capacity Cooling: | 5570 W(1,267W ~ 5,808W) |
| Rated Power Input: | 1800 W |
| Max. Power Input: | 1860 W |
| Rated Running Current: | 8.0 A |
| Max. Running Current: | 9.0 A |
| Power Supply (Ph,V,Hz): | 1/230/50HZ |
| Operating Voltage Range: | 140V~260V |
| Air Circulation (m3/h): | 1100 |
| Refrigerant Type: | R32 |
| Refrigerant Standard (Kg): | 0.980 |
| Refrigerant Pipe Liquid Pipe Diameter (mm): | 6 |
| Evaporator/Condenser: | Yes |
| Heat Exchangers: | Yes |
| Condenser: | 2 |
| HaiSmart App: | Yes |
| Voice Control (via 3rd Party): | Yes |
| 4 Way Swing: | Yes |
| Energy Saving ECO Mode: | Yes |
| iFeel: | Yes |
Gree GS-18XZNA3V-Zeno 1.5 Ton Inverter Air Conditioner
In stock
SKU:
RAC-GRE-2618
| Brand | Gree |
|---|---|
| AC Cooling Capacity | 1.5 Ton |
| AC Type | Inverter & Wi-Fi |
| Air Purification System: | Multi-Layer Filtration |
| Catechin Air Filter: | Yes |
| Silver Ion Antibacterial Filter: | Yes |
| Indoor Unit (IDU) Self Cleaning: | Automatic |
| IDU Cleaning Technology: | 4-Step Self-Cleaning Process |
| IDU Hygiene Benefit: | Healthier Indoor Air |
| Whole House Air Purification: | Optional |
| Heat Exchanger Protection: | Golden Fin Coating |
| Operational Safety System: | Enhanced Safety & Reliability |
| Outdoor Unit (ODU) Self Cleaning: | Automatic |
| ODU Cleaning Technology: | 5-Step Self-Cleaning Process |
| ODU Cleaning Stages: | Reserve Wind, Dust Removal, Condensation, Frosting, Defrosting |
| Outdoor Unit Durability: | Improved Performance & Longer Lifespan |
Gree GS-24XCOA5-Cosmo 2 Ton Air Conditioner
In stock
| Brand | Gree |
|---|---|
| AC Type | Non-Inverter |
| AC Cooling Capacity | 2 Ton |
| Cooling Capacity: | High & Energy-Saving |
| Air Volume: | Large Airflow Volume |
| Airflow Direction: | 2-Way Comfort Airflow |
| Fan Speeds: | 7 Adjustable Speeds |
| Noise Level: | Ultra-Quiet Operation |
| Special Feature: | I-Feel Temperature Sensor |
| Air Quality: | Clean & Healthy Air |
| Indoor Unit Cleaning: | 4-Step Self-Cleaning |
| Outdoor Unit Cleaning: | Dust, Condensation, Frost & Defrost Removal |
| Maintenance System: | Intelligent & Efficient |
| Safety: | Advanced Safety Protection |
| Operation: | Easy & User-Friendly |
Gree GS-12XCOA5-Cosmo 1 Ton Air Conditioner
In stock
| Brand | Gree |
|---|---|
| AC Type | Non-Inverter |
| AC Cooling Capacity | 1 Ton |
| Cooling Capacity: | High & Energy-Saving |
| Air Volume: | Large Airflow Volume |
| Airflow Direction: | 2-Way Comfort Airflow |
| Fan Speeds: | 7 Adjustable Speeds |
| Noise Level: | Ultra-Quiet Operation |
| Special Feature: | I-Feel Temperature Sensor |
| Air Quality: | Clean & Healthy Air |
| Indoor Unit Cleaning: | 4-Step Self-Cleaning |
| Outdoor Unit Cleaning: | Dust, Condensation, Frost & Defrost Removal |
| Maintenance System: | Intelligent & Efficient |
| Safety: | Advanced Safety Protection |
| Operation: | Easy & User-Friendly |