Home » TV & Entertainment » Top Selling Televisions (TVs)
Showing 1–12 of 58 resultsSorted by latest
Explore the top-selling televisions (TVs) in Bangladesh at Best Electronics. Find the perfect TV for your home entertainment needs with the latest models and best deals.
Filter by price
Filter by OS
- Android TV 2
- Google TV 24
- LG webOS 15
- Samsung Tizen OS 9
- VIDAA 8
Top Selling Televisions (TVs)
Samsung 50U8500F 50″ UHD Smart TV
In stock
| Brand | Samsung |
|---|---|
| Resolution | UHD (4K) |
| Screen Size | 50″ |
| Screen Type | LED |
| OS | Samsung Tizen OS |
| Power Supply: | AC100-240V~ 50/60Hz |
| Eco Sensor: | Yes |
| Refresh Rate: | 50Hz |
| Picture Engine: | Crystal Processor 4K |
| Object Tracking Sound: | OTS Lite |
| Contrast Enhancer: | Yes |
| Filmmaker Mode (FMM): | Yes |
| Sound Output (RMS): | 20W |
| Speaker Type: | 2CH |
| Blutooth: | Yes(5.3) |
| HDR 10+: | Support |
| Contrast: | Mega Contrast |
| Motion Technology: | Motion Xcelerator |
| AI Upscale: | 4K Upscaling |
| Q-Symphony: | Yes |
| Built-in Voice Assistant: | Alexa (IN Only) |
| Auto Game Mode (ALLM): | Yes |
| HDMI: | 3 |
| HDMI (High Frame Rate): | 4K 60Hz (for HDMI 1/2/3) |
| HDMI Audio Return Channel: | eARC/ARC |
| USB: | 1 x USB-A |
| RF In (Terrestrial / Cable input): | 1/1(Common Use for Terrestrial)/0 |
| OSD Language: | Local Languages |
| Auto Power Saving: | Yes |
| Remote Controller Model: | TM2360E |
| Zigbee / Thread Module: | Dongle Support |
Samsung 43U8500F 43″ UHD Smart TV
In stock
| Brand | Samsung |
|---|---|
| Resolution | UHD (4K) |
| Screen Size | 43″ |
| Screen Type | LED |
| OS | Samsung Tizen OS |
| Power Supply: | AC100-240V~ 50/60Hz |
| Eco Sensor: | Yes |
| Refresh Rate: | 50Hz |
| Picture Engine: | Crystal Processor 4K |
| Object Tracking Sound: | OTS Lite |
| Contrast Enhancer: | Yes |
| Filmmaker Mode (FMM): | Yes |
| Sound Output (RMS): | 20W |
| Speaker Type: | 2CH |
| Blutooth: | Yes(5.3) |
| HDR 10+: | Support |
| Contrast: | Mega Contrast |
| Motion Technology: | Motion Xcelerator |
| AI Upscale: | 4K Upscaling |
| Q-Symphony: | Yes |
| Built-in Voice Assistant: | Alexa (IN Only) |
| Auto Game Mode (ALLM): | Yes |
| HDMI: | 3 |
| HDMI (High Frame Rate): | 4K 60Hz (for HDMI 1/2/3) |
| HDMI Audio Return Channel: | eARC/ARC |
| USB: | 1 x USB-A |
| RF In (Terrestrial / Cable input): | 1/1(Common Use for Terrestrial)/0 |
| OSD Language: | Local Languages |
| Auto Power Saving: | Yes |
| Remote Controller Model: | TM2360E |
| Zigbee / Thread Module: | Dongle Support |
Samsung 65U8500F 65″ UHD Smart TV
In stock
| Brand | Samsung |
|---|---|
| Resolution | UHD (4K) |
| Screen Size | 65″ |
| Screen Type | LED |
| OS | Samsung Tizen OS |
| Power Supply: | AC100-240V~ 50/60Hz |
| Eco Sensor: | Yes |
| Refresh Rate: | 50Hz |
| Picture Engine: | Crystal Processor 4K |
| Object Tracking Sound: | OTS Lite |
| Contrast Enhancer: | Yes |
| Filmmaker Mode (FMM): | Yes |
| Sound Output (RMS): | 20W |
| Speaker Type: | 2CH |
| Blutooth: | Yes(5.3) |
| HDR 10+: | Support |
| Contrast: | Mega Contrast |
| Motion Technology: | Motion Xcelerator |
| AI Upscale: | 4K Upscaling |
| Q-Symphony: | Yes |
| Built-in Voice Assistant: | Alexa (IN Only) |
| Auto Game Mode (ALLM): | Yes |
| HDMI: | 3 |
| HDMI (High Frame Rate): | 4K 60Hz (for HDMI 1/2/3) |
| HDMI Audio Return Channel: | eARC/ARC |
| USB: | 1 x USB-A |
| RF In (Terrestrial / Cable input): | 1/1(Common Use for Terrestrial)/0 |
| OSD Language: | Local Languages |
| Auto Power Saving: | Yes |
| Remote Controller Model: | TM2360E |
| Zigbee / Thread Module: | Dongle Support |
Samsung 85U8500F 85″ UHD Smart TV
In stock
| Brand | Samsung |
|---|---|
| Resolution | UHD (4K) |
| Screen Size | 85″ |
| Screen Type | LED |
| OS | Samsung Tizen OS |
| Power Supply: | AC100-240V~ 50/60Hz |
| Eco Sensor: | Yes |
| Refresh Rate: | 50Hz |
| Picture Engine: | Crystal Processor 4K |
| Object Tracking Sound: | OTS Lite |
| Contrast Enhancer: | Yes |
| Filmmaker Mode (FMM): | Yes |
| Sound Output (RMS): | 20W |
| Speaker Type: | 2CH |
| Blutooth: | Yes(5.3) |
| HDR 10+: | Support |
| Contrast: | Mega Contrast |
| Motion Technology: | Motion Xcelerator |
| AI Upscale: | 4K Upscaling |
| Q-Symphony: | Yes |
| Built-in Voice Assistant: | Alexa (IN Only) |
| Auto Game Mode (ALLM): | Yes |
| HDMI: | 3 |
| HDMI (High Frame Rate): | 4K 60Hz (for HDMI 1/2/3) |
| HDMI Audio Return Channel: | eARC/ARC |
| USB: | 1 x USB-A |
| RF In (Terrestrial / Cable input): | 1/1(Common Use for Terrestrial)/0 |
| OSD Language: | Local Languages |
| Auto Power Saving: | Yes |
| Remote Controller Model: | TM2360E |
| Zigbee / Thread Module: | Dongle Support |
Toshiba 40″ 40V35NP Android FHD Smart TV
In stock
SKU:
CTV-TOS-4003
| Brand | Toshiba |
|---|---|
| Screen Size | 40″ |
| Screen Type | LED |
| Resolution | FHD |
| OS | Android TV |
| RAM: | 1 GB |
| Memory: | 8 GB |
| Display: | Bezel-Less |
| Refresh Rate: | 60Hz |
| Viewing Angle: | 178º/178º |
| DOLBY VISION: | No |
| DOLBY ATMOS: | Yes |
| HDMI Ports: | Yes X 2 |
| HDMI CEC: | Yes |
| LAN: | Yes X 1 |
| USB ports: | Yes X 1 |
| Wifi: | Yes (Dual Band) |
| OPTICAL AUDIO OUT: | Yes X 1 |
| BLUETOOTH: | Yes (V5.0) |
| Voltage: | 100-240V/50,60Hz |
| Power Consumption: | • On mode Power Consumption (Watts): 70W • Standby Power consumption (Watts): <0.5W |
Toshiba 43″ 43V35RP FHD Smart TV
In stock
SKU:
CTV-TOS-4306
| Brand | Toshiba |
|---|---|
| Screen Size | 43″ |
| Screen Type | LED |
| Resolution | FHD |
| OS | VIDAA |
| RAM: | 1 GB |
| Memory: | 8 GB |
| Display: | Bezel-Less |
| Refresh Rate: | 60Hz |
| Viewing Angle: | 178º/178º |
| DOLBY VISION: | No |
| DOLBY ATMOS: | Yes |
| HDMI Ports: | Yes X 2 |
| HDMI CEC: | Yes |
| LAN: | Yes X 1 |
| USB ports: | Yes X 1 |
| Wifi: | Yes (Dual Band) |
| OPTICAL AUDIO OUT: | Yes X 1 |
| BLUETOOTH: | Yes (V5.0) |
| Voltage: | 100-240V/50,60Hz |
| Power Consumption: | • On mode Power Consumption (Watts): 75W • Standby Power consumption (Watts): <0.5W |
Toshiba 75″ 75Z670RP UHD 4K Smart TV
In stock
SKU:
CTV-TOS-7501
| Brand | Toshiba |
|---|---|
| Screen Size | 75″ |
| Screen Type | LED |
| Resolution | UHD (4K) |
| OS | VIDAA |
| Display: | Bezel-Less |
| Refresh Rate | 144Hz |
| Viewing Angle: | 178º/178º |
| HDMI Ports: | Yes X4 |
| Dolby Vision: | Yes |
| HDMI CEC: | Yes |
| LAN: | Yes X 1 |
| USB Ports: | Yes X2 |
| Wifi: | Yes (Dual Band) |
| OPTICAL AUDIO OUT: | Yes X 1 |
| BLUETOOTH: | Yes (V5.0) |
| Audio Output: | ZR Sound 2.1CH speakers with Dolby Atmos. |
| Voltage: | 100-240V/50,60Hz |
| Power Consumption: | • On mode Power Consumption (Watts): 370W • Standby Power consumption (Watts): <0.5W |
Toshiba 65″ 65Z670RP UHD 4K Smart TV
In stock
SKU:
CTV-TOS-6504
| Brand | Toshiba |
|---|---|
| Screen Size | 65″ |
| Screen Type | LED |
| Resolution | UHD (4K) |
| OS | VIDAA |
| Display: | Bezel-Less |
| Refresh Rate | 144Hz |
| Viewing Angle: | 178º/178º |
| HDMI ports: | 3 |
| Dolby Vision: | Yes |
| HDMI CEC: | Yes |
| LAN: | Yes X 1 |
| USB ports: | 2 |
| Wifi: | Yes (Dual Band) |
| OPTICAL AUDIO OUT: | Yes X 1 |
| BLUETOOTH: | Yes (V5.0) |
| Audio Output: | ZR Sound 2.1CH speakers with Dolby Atmos. |
| Voltage: | 100-240V/50,60Hz |
| Power Consumption: | • On mode Power Consumption (Watts): 235W • Standby Power consumption (Watts): <0.5W |
Toshiba 100″ 100Z570RP UHD QLED 4K Smart TV
In stock
SKU:
CTV-TOS-1001
| Brand | Toshiba |
|---|---|
| Screen Size | 100″ |
| Screen Type | QLED |
| Resolution | UHD (4K) |
| OS | VIDAA |
| RAM: | 3 GB |
| Memory: | 16 GB |
| Processor: | REGZA Engine ZRi |
| Display: | Bezel-Less |
| Refresh Rate: | 144Hz |
| Viewing Angle: | 178º/178º |
| DOLBY VISION: | Dolby Vision IQ |
| Audio Output: | REGZA Power Audio PRO – 61W(18W*2 + 25W) |
| Dolby Atmos®: | Yes |
| HDMI Ports: | Yes X4 |
| HDMI CEC: | Yes |
| LAN: | Yes X 1 |
| USB Ports: | Yes X2 |
| Wifi: | Yes (Dual Band) |
| OPTICAL AUDIO OUT: | Yes X 1 |
| BLUETOOTH: | Yes (V5.0) |
| Voltage: | 100-240V/50,60Hz |
| Power Consumption: | • On mode Power Consumption (Watts): 120W • Standby Power consumption (Watts): <0.5W |
Toshiba 85″ 85Z570RP UHD QLED 4K Smart TV
In stock
SKU:
CTV-TOS-8501
| Brand | Toshiba |
|---|---|
| Screen Size | 85″ |
| Screen Type | QLED |
| Resolution | UHD (4K) |
| OS | VIDAA |
| Memory: | 16 GB |
| Processor: | REGZA Engine ZRi |
| Display: | Bezel-Less |
| Refresh Rate: | 144Hz |
| Viewing Angle: | 178º/178º |
| DOLBY VISION: | Dolby Vision IQ |
| Audio Output: | REGZA Power Audio PRO – 61W(18W*2 + 25W) |
| Dolby Atmos®: | Yes |
| HDMI Ports: | Yes X4 |
| HDMI CEC: | Yes |
| LAN: | Yes X 1 |
| USB Ports: | Yes X2 |
| Wifi: | Yes (Dual Band) |
| OPTICAL AUDIO OUT: | Yes X 1 |
| BLUETOOTH: | Yes (V5.0) |
| Voltage: | 100-240V/50,60Hz |
| Power Consumption: | • On mode Power Consumption (Watts): 120W • Standby Power consumption (Watts): <0.5W |
Toshiba 50″ 50C350RP UHD 4K Smart TV
In stock
SKU:
CTV-TOS-5002
| Brand | Toshiba |
|---|---|
| Screen Size | 50″ |
| Screen Type | LED |
| Resolution | UHD (4K) |
| OS | VIDAA |
| RAM: | 2 GB |
| Memory: | 16 GB |
| Display: | Bezel-Less |
| Refresh Rate: | 60Hz |
| Smooth motion rate: | 120Hz |
| Viewing Angle: | 178º/178º |
| DOLBY VISION: | Yes |
| DOLBY ATMOS: | Yes |
| HDMI Ports: | Yes X 3 |
| HDMI CEC: | Yes |
| LAN: | Yes X 1 |
| USB ports: | 2 |
| Wifi: | Yes (Dual Band) |
| OPTICAL AUDIO OUT: | Yes X 1 |
| BLUETOOTH: | Yes (V5.0) |
| Voltage: | 100-240V/50,60Hz |
| Power Consumption: | • On mode Power Consumption (Watts): 120W • Standby Power consumption (Watts): <0.5W |
Toshiba 32″ 32V35RP HD Smart TV
In stock
SKU:
CTV-TOS-3204
| Brand | Toshiba |
|---|---|
| Screen Size | 32″ |
| Screen Type | LED |
| Resolution | HD |
| OS | VIDAA |
| Panel Type: | VA or LED panel (high brightness) |
| Panel Refresh Rate: | 60Hz |
| Viewing Angle: | 178° (H) / 178° (V) |
| Regza Engine HD: | Yes |
| Aspect Ratio: | 16:9 |
| Contrast Ratio: | ~3000:1 |
| Noise Reduction: | Yes |
| Picture Modes: | Standard, Cinema Day, Cinema Night, Dynamic, Sports |
| Audio Output: | 20 W total (Stereo) |
| DTS Virtual:X™: | Yes |
| Regza Power Audio: | Yes |
| Dolby Audio: | Yes |
| DTS Studio Sound™*: | Yes |
| Stand Design: | 2 pole stand |
| Google Assistant (Built-in / Works with): | Built-in |
| Processor / GPU: | NT72690TBG-8C2K/W |
| RAM (GB): | 1 |
| Memory (GB): | 8 |
| WiFi Built-in: | Yes |
| Bluetooth: | Yes |
| USB ports: | 2 |
| HDMI ports: | 2 |
| Optical digital audio output (SPDIF): | 1 |
| RF Input: | 1 |
| AV Input: | 1 |
| Ethernet Port: | 1 |
| Power Cord: | 1 |
| Supply Range [Voltage / Frequency]: | 100-240V/50,60Hz |
| On mode Power Consumption (Watts): | ~65 W |
| Standby Power consumption (Watts): | <0.5W |