Home » TV & Entertainment » Top Selling Televisions (TVs)
Showing all 8 resultsSorted by latest
Explore the top-selling televisions (TVs) in Bangladesh at Best Electronics. Find the perfect TV for your home entertainment needs with the latest models and best deals.
Top Selling Televisions (TVs)
Toshiba 43″ 43V35RP FHD Smart TV
In stock
SKU:
CTV-TOS-4306
| Brand | Toshiba |
|---|---|
| Screen Size | 43″ |
| Screen Type | LED |
| Resolution | FHD |
| OS | VIDAA |
| RAM: | 1 GB |
| Memory: | 8 GB |
| Display: | Bezel-Less |
| Refresh Rate: | 60Hz |
| Viewing Angle: | 178º/178º |
| DOLBY VISION: | No |
| DOLBY ATMOS: | Yes |
| HDMI Ports: | Yes X 2 |
| HDMI CEC: | Yes |
| LAN: | Yes X 1 |
| USB ports: | Yes X 1 |
| Wifi: | Yes (Dual Band) |
| OPTICAL AUDIO OUT: | Yes X 1 |
| BLUETOOTH: | Yes (V5.0) |
| Voltage: | 100-240V/50,60Hz |
| Power Consumption: | • On mode Power Consumption (Watts): 75W • Standby Power consumption (Watts): <0.5W |
Toshiba 75″ 75Z670RP UHD 4K Smart TV
In stock
SKU:
CTV-TOS-7501
| Brand | Toshiba |
|---|---|
| Screen Size | 75″ |
| Screen Type | LED |
| Resolution | UHD (4K) |
| OS | VIDAA |
| Display: | Bezel-Less |
| Refresh Rate | 144Hz |
| Viewing Angle: | 178º/178º |
| HDMI Ports: | Yes X4 |
| Dolby Vision: | Yes |
| HDMI CEC: | Yes |
| LAN: | Yes X 1 |
| USB Ports: | Yes X2 |
| Wifi: | Yes (Dual Band) |
| OPTICAL AUDIO OUT: | Yes X 1 |
| BLUETOOTH: | Yes (V5.0) |
| Audio Output: | ZR Sound 2.1CH speakers with Dolby Atmos. |
| Voltage: | 100-240V/50,60Hz |
| Power Consumption: | • On mode Power Consumption (Watts): 370W • Standby Power consumption (Watts): <0.5W |
Toshiba 65″ 65Z670RP UHD 4K Smart TV
In stock
SKU:
CTV-TOS-6504
| Brand | Toshiba |
|---|---|
| Screen Size | 65″ |
| Screen Type | LED |
| Resolution | UHD (4K) |
| OS | VIDAA |
| Display: | Bezel-Less |
| Refresh Rate | 144Hz |
| Viewing Angle: | 178º/178º |
| HDMI ports: | 3 |
| Dolby Vision: | Yes |
| HDMI CEC: | Yes |
| LAN: | Yes X 1 |
| USB ports: | 2 |
| Wifi: | Yes (Dual Band) |
| OPTICAL AUDIO OUT: | Yes X 1 |
| BLUETOOTH: | Yes (V5.0) |
| Audio Output: | ZR Sound 2.1CH speakers with Dolby Atmos. |
| Voltage: | 100-240V/50,60Hz |
| Power Consumption: | • On mode Power Consumption (Watts): 235W • Standby Power consumption (Watts): <0.5W |
Toshiba 100″ 100Z570RP UHD QLED 4K Smart TV
In stock
SKU:
CTV-TOS-1001
| Brand | Toshiba |
|---|---|
| Screen Size | 100″ |
| Screen Type | QLED |
| Resolution | UHD (4K) |
| OS | VIDAA |
| RAM: | 3 GB |
| Memory: | 16 GB |
| Processor: | REGZA Engine ZRi |
| Display: | Bezel-Less |
| Refresh Rate: | 144Hz |
| Viewing Angle: | 178º/178º |
| DOLBY VISION: | Dolby Vision IQ |
| Audio Output: | REGZA Power Audio PRO – 61W(18W*2 + 25W) |
| Dolby Atmos®: | Yes |
| HDMI Ports: | Yes X4 |
| HDMI CEC: | Yes |
| LAN: | Yes X 1 |
| USB Ports: | Yes X2 |
| Wifi: | Yes (Dual Band) |
| OPTICAL AUDIO OUT: | Yes X 1 |
| BLUETOOTH: | Yes (V5.0) |
| Voltage: | 100-240V/50,60Hz |
| Power Consumption: | • On mode Power Consumption (Watts): 120W • Standby Power consumption (Watts): <0.5W |
Toshiba 85″ 85Z570RP UHD QLED 4K Smart TV
In stock
SKU:
CTV-TOS-8501
| Brand | Toshiba |
|---|---|
| Screen Size | 85″ |
| Screen Type | QLED |
| Resolution | UHD (4K) |
| OS | VIDAA |
| Memory: | 16 GB |
| Processor: | REGZA Engine ZRi |
| Display: | Bezel-Less |
| Refresh Rate: | 144Hz |
| Viewing Angle: | 178º/178º |
| DOLBY VISION: | Dolby Vision IQ |
| Audio Output: | REGZA Power Audio PRO – 61W(18W*2 + 25W) |
| Dolby Atmos®: | Yes |
| HDMI Ports: | Yes X4 |
| HDMI CEC: | Yes |
| LAN: | Yes X 1 |
| USB Ports: | Yes X2 |
| Wifi: | Yes (Dual Band) |
| OPTICAL AUDIO OUT: | Yes X 1 |
| BLUETOOTH: | Yes (V5.0) |
| Voltage: | 100-240V/50,60Hz |
| Power Consumption: | • On mode Power Consumption (Watts): 120W • Standby Power consumption (Watts): <0.5W |
Toshiba 50″ 50C350RP UHD 4K Smart TV
In stock
SKU:
CTV-TOS-5002
| Brand | Toshiba |
|---|---|
| Screen Size | 50″ |
| Screen Type | LED |
| Resolution | UHD (4K) |
| OS | VIDAA |
| RAM: | 2 GB |
| Memory: | 16 GB |
| Display: | Bezel-Less |
| Refresh Rate: | 60Hz |
| Smooth motion rate: | 120Hz |
| Viewing Angle: | 178º/178º |
| DOLBY VISION: | Yes |
| DOLBY ATMOS: | Yes |
| HDMI Ports: | Yes X 3 |
| HDMI CEC: | Yes |
| LAN: | Yes X 1 |
| USB ports: | 2 |
| Wifi: | Yes (Dual Band) |
| OPTICAL AUDIO OUT: | Yes X 1 |
| BLUETOOTH: | Yes (V5.0) |
| Voltage: | 100-240V/50,60Hz |
| Power Consumption: | • On mode Power Consumption (Watts): 120W • Standby Power consumption (Watts): <0.5W |
Toshiba 32″ 32V35RP HD Smart TV
In stock
SKU:
CTV-TOS-3204
| Brand | Toshiba |
|---|---|
| Screen Size | 32″ |
| Screen Type | LED |
| Resolution | HD |
| OS | VIDAA |
| Panel Type: | VA or LED panel (high brightness) |
| Panel Refresh Rate: | 60Hz |
| Viewing Angle: | 178° (H) / 178° (V) |
| Regza Engine HD: | Yes |
| Aspect Ratio: | 16:9 |
| Contrast Ratio: | ~3000:1 |
| Noise Reduction: | Yes |
| Picture Modes: | Standard, Cinema Day, Cinema Night, Dynamic, Sports |
| Audio Output: | 20 W total (Stereo) |
| DTS Virtual:Xâ„¢: | Yes |
| Regza Power Audio: | Yes |
| Dolby Audio: | Yes |
| DTS Studio Soundâ„¢*: | Yes |
| Stand Design: | 2 pole stand |
| Google Assistant (Built-in / Works with): | Built-in |
| Processor / GPU: | NT72690TBG-8C2K/W |
| RAM (GB): | 1 |
| Memory (GB): | 8 |
| WiFi Built-in: | Yes |
| Bluetooth: | Yes |
| USB ports: | 2 |
| HDMI ports: | 2 |
| Optical digital audio output (SPDIF): | 1 |
| RF Input: | 1 |
| AV Input: | 1 |
| Ethernet Port: | 1 |
| Power Cord: | 1 |
| Supply Range [Voltage / Frequency]: | 100-240V/50,60Hz |
| On mode Power Consumption (Watts): | ~65 W |
| Standby Power consumption (Watts): | <0.5W |
Hisense 100″ 100Q7N 4K QLED VIDAA Smart TV
In stock
SKU:
CTV-HIS-1001
| Brand | Hisense |
|---|---|
| Screen Size | 100″ |
| Screen Type | QLED |
| Resolution | UHD (4K) |
| OS | VIDAA |
| Display Technology: | LCD/ LED lit |
| Backlight Technology: | DLED |
| Quantum dot: | Yes |
| Wide colour gamut: | Yes |
| Color gamut range(DCI-PC3): | 90% |
| Aspect Ratio: | 16:9 |
| Panel Size: | 100inch & 254cm |
| Brightness: | 500nit |
| Contrast Ratio: | 5000:1 |
| Response Time: | 6.5ms |
| Viewing Angle: | 178° |
| Color Depth: | 8 Bit + FRC |
| HSR: | 240 |
| TV System: | DVB-T2/T/C/S2/S |
| Power Supply: | 100 ~ 240V,50Hz/60Hz |
| Power Consumption (TV On): | 490W |
| Power Consumption (STB): | ≤0.5W |
| OS/UI Version: | VIDAA U7.6 |
| App Store: | VIDAA Store |
| Screen Mirroring: | Yes, with Android/ Airplay2 |
| Voice command: | Built-in VIDAA Voice |
| Web Browser: | Yes/ Odin |
| Light sensing: | Yes |
| Variable Refresh Rate (VRR): | VRR 48-144Hz |
| FreeSync: | FreeSync Premium |
| Auto Low Latency Mode(ALLM): | Yes |
| Local dimming/ controllable zones: | Yes |
| Zoom function: | Yes |
| HDR - for luminance (DMP / Netflix / HDMI): | Yes |
| HDR system (HDR10 / HDR10+ / Dolby Vision): | Yes/ Yes/ Yes |
| HLG (Hybrid Log-Gamma) for HDR: | Yes |
| HEVC (H.265) decoder: | Yes |
| Motion enhancement and compensation (MEMC): | Yes |
| Audio Power Output (CH/Power): | 2.1CH/ 2*15W+20W |
| Dolby Digital: | Dolby MS12, DTS X |
| RJ45 (LAN Port): | Yes |
| Wi-Fi Protocol (IEEE 802.11): | Yes |
| Wi-Fi Bands: | 2.4G and 5G |
| Bluetooth / BT version: | Bluetooth 5.0 |
| HDMI In: | 4 |
| AUDIO Out (Headphone O/P): | 1 |
| USB: | 2/ 1*USB3.0, 1*USB2.0 |
| Dimensions with stand (W x H x D): | 2235×500×1322mm |
| Dimensions without stand (W x H x D): | 2235×101×1286mm |
| Net weight (with stand / without stand): | 62.5kg / 60kg |
| Gross weight: | 97kg |