TV & Entertainment
LG UT80 50″ 4K UHD Smart TV (50UT8050PSB)
SKU:
CTV-LGE-5003
In stock
Original price was: ৳ 95,900.৳ 85,351Current price is: ৳ 85,351. incl. VAT| Brand | LG |
|---|---|
| Screen Size | 50″ |
| Screen Type | LED |
| Resolution | UHD (4K) |
| OS | webOS 24 |
| Refresh Rate: | 60Hz Native |
| HDR: | HDR10 / HLG |
| Audio Output: | 20W |
| TV Dimensions without Stand (WxHxD, mm): | 1121 x 651 x 57.1 |
| TV Weight without Stand (kg): | 11.7 |
| Backlight Type: | Direct |
| AI Upscaling: | 4K Upscaling |
| AI Brightness Control: | Yes |
| Dynamic Tone Mapping: | Yes |
| Picture Mode: | 9 modes (Vivid, Standard, Eco, Cinema, Sports, Game, Filmmaker, ISF Bright Room, ISF Dark Room) |
| HGIG Mode: | Yes |
| Game Optimiser: | Yes (Game Dashboard) |
| High Contrast: | Yes |
| AI Sound: | AI Sound Pro (Virtual 9.1.2 Up-mix) |
| LG Sound Sync: | Yes |
| Sound Mode Share: | Yes |
| Simultaneous Audio Output: | Yes |
| Bluetooth Surround Ready: | Yes (2 Way Playback) |
| Audio Codec: | AC4, AC3(Dolby Digital), EAC3, HE-AAC, AAC, MP2, MP3, PCM, WMA, apt-X (Refer to manual) |
| Speaker System: | 2.0 Channel |
| HDMI Audio Return Channel: | eARC (HDMI 2) |
| Bluetooth Support: | Yes (v 5.0) |
| Ethernet Input: | 1ea |
| Simplink (HDMI CEC): | Yes |
| HDMI Input: | 3ea (supports eARC, ALLM) |
| RF Input (Antenna/Cable): | 2ea |
| USB Input: | 2ea (v 2.0) |
| Wi-Fi: | Yes (Wi-Fi 5) |
| Power Supply (Voltage, Hz): | AC 100~240V 50-60Hz |
| Standby Power Consumption: | Under 0.5W |