Shop
TCL F708TLG (8 kg) Top Load (Without Heater) Washing Machine
SKU:
WMC-TCL-2608
In stock
Original price was: ৳ 39,800.৳ 35,900Current price is: ৳ 35,900. incl. VAT| Brand | TCL |
|---|---|
| Color | Gray |
| WM Type | Top Load |
| WM Capacity | 8 KG |
| Max Spin Speed(RPM): | 630 |
| Display: | LED |
| Loading Qty (40HQ): | 198 |
| Number of knob Programs: | 8 |
| Honeycomb Drum: | Yes |
| Child Lock: | Yes |
| Tub Clean: | Yes |
| Magic Filter: | Yes |
| Drum Clean: | Yes |
| Delay Start Time: | 24 Hours |
TCL P608FLG (8 kg) Front Load (With Heater) Inverter Washing Machine
SKU:
WMC-TCL-1008
In stock
Original price was: ৳ 73,200.৳ 65,900Current price is: ৳ 65,900. incl. VAT| Brand | TCL |
|---|---|
| Color | Gray |
| WM Type | Front Load |
| WM Capacity | 8 KG |
| Motor Technology: | BLDC Inverter |
| Max Spin Speed(RPM): | 1400 |
| Display: | LED |
| Steam Wash: | Yes |
| Quick Wash: | Yes |
| MAGIC Flow: | Yes |
| EBS: | Yes |
| Drum Clean: | Yes |
| Honeycomb Drum: | Yes |
| Child Lock: | Yes |
TCL F710TLG (10 kg) Top Load (Without Heater) Washing Machine
SKU:
WMC-TCL-2610
In stock
Original price was: ৳ 52,100.৳ 46,900Current price is: ৳ 46,900. incl. VAT| Brand | TCL |
|---|---|
| Color | Gray |
| WM Type | Top Load |
| WM Capacity | 10 KG |
| Max Spin Speed(RPM): | 700 |
| Display: | LED |
| Loading Qty (40HQ): | 198 |
| Number of knob Programs: | 8 |
| Honeycomb Drum: | Yes |
| Child Lock: | Yes |
| Tub Clean: | Yes |
| Magic Filter: | Yes |
| Drum Clean: | Yes |
| Delay Start Time: | 24 Hours |
TCL C7110FLG (10 kg) Front Load (With Heater) Inverter Washing Machine
SKU:
WMC-TCL-1010
In stock
Original price was: ৳ 87,600.৳ 78,900Current price is: ৳ 78,900. incl. VAT| Brand | TCL |
|---|---|
| Color | Gray |
| WM Type | Front Load |
| WM Capacity | 10 KG |
| Dry Capacity: | 6/7kg |
| Motor Technology: | Smart DD Inverter |
| Max Spin Speed(RPM): | 1200 |
| Display: | Colorful LED |
| Optional Dry Level: | Yes |
| Steam Wash: | Yes |
| Quick Wash: | Yes |
| MAGIC Flow: | Yes |
| Stains Removal: | Yes |
| Fresh On: | Yes |
| Air Wash: | Yes |
| EBS: | Yes |
| Anti-Mite: | Yes |
| Drum Clean: | Yes |
| Honeycomb Drum: | Yes |
| Sound Off: | Yes |
| Drum Light: | Yes |
| Delay End: | Yes |
| Add Garment: | Yes |
TCL P1109FLG (9 kg) Front Load (With Heater) Inverter Washing Machine
SKU:
WMC-TCL-1009
In stock
Original price was: ৳ 81,000.৳ 72,900Current price is: ৳ 72,900. incl. VAT| Brand | TCL |
|---|---|
| Color | Gray |
| WM Type | Front Load |
| WM Capacity | 9 KG |
| Motor Technology: | Smart DD Inverter |
| Max Spin Speed(RPM): | 1200 |
| Display: | LED |
| Number of knob Programs: | 15 |
| Loading Qty (40HQ): | 171 |
| Steam Wash: | Yes |
| Quick Wash: | Yes |
| MAGIC Flow: | Yes |
| EBS: | Yes |
| Drum Clean: | Yes |
| Honeycomb Drum: | Yes |
| Child Lock: | Yes |
TCL Bezel less 75″ 75P8K QLED 4K SMART Dolby Atmos DTS Voice Control WIFI Google TV
SKU:
CTV-TCL-7501
In stock
Original price was: ৳ 192,500.৳ 159,900Current price is: ৳ 159,900. incl. VAT| Brand | TCL |
|---|---|
| OS | Google TV |
| Screen Size | 75″ |
| Screen Type | QLED |
| Chassis Platform: | MT9653 Platform |
| Memory: | 3GB+32GB |
| CPU: | 64-bit A73*4 @1.39GHz max |
| Bluetooth: | BT5.4 |
| Power Supply: | AC 100V-240V 50/60Hz |
| Power Consumption (TV On): | 245W |
| Power Consumption (Standby): | ﹤0.5W |
| ECO Energy Efficiency: | Yes |
| Panel Type: | VA |
| Panel Active Size (Inch): | 74.6 |
| Brightness (cd/m2): | 350 (typ); |
| Viewing Angle (H/V) (Open Cell): | 178°/178° (typ.) |
| Color: | 1.07G 8bit+FRC, Quantum Dots |
| Refresh Rate (Hz): | 120Hz(VRR 144Hz/DLG 288Hz) |
| MEMC: | 120Hz |
| HDMI CEC: | Yes |
| Remote Control and Batteries: | RC813A(with 2 batteries) |
| Base Stand Integrated in Package: | Yes |
| AC Power Cord: | 1 pcs |
TCL Bezel less 65″ 65P8K QLED 4K SMART Dolby Atmos DTS Voice Control WIFI Google TV
SKU:
CTV-TCL-6501
In stock
Original price was: ৳ 133,700.৳ 109,900Current price is: ৳ 109,900. incl. VAT| Brand | TCL |
|---|---|
| Chassis Platform: | MT9653 Platform |
| Memory: | 3GB+32GB |
| CPU: | 64-bit A73*4 @1.39GHz max |
| Bluetooth: | BT5.4 |
| Power Supply: | AC 100V-240V 50/60Hz |
| Power Consumption (TV On): | 180W |
| Power Consumption (Standby) | ﹤0.5W |
| ECO Energy Efficiency: | Yes |
| Panel Type: | VA |
| Panel Active Size (Inch): | 64.5 |
| Brightness (cd/m2): | 350 (typ); |
| Viewing Angle (H/V) (Open Cell): | 178°/178° (typ.) |
| Color: | 1.07G 8bit+FRC, Quantum Dots |
| Refresh Rate (Hz): | 120Hz(VRR 144Hz/DLG 288Hz) |
| MEMC: | 120Hz |
| HDMI CEC: | Yes |
| Remote Control and Batteries: | RC813A(with 2 batteries) |
| Base Stand Integrated in Package: | Yes |
| AC Power Cord: | 1 pcs |
TCL Bezel less 55″ 55P8K QLED 4K SMART Dolby Atmos DTS Voice Control WIFI Google TV
SKU:
CTV-TCL-5501
In stock
Original price was: ৳ 107,000.৳ 84,900Current price is: ৳ 84,900. incl. VAT| Brand | TCL |
|---|---|
| Resolution | UHD (4K) |
| Screen Size | 55″ |
| Screen Type | QLED |
| OS | Google TV |
| Chassis Platform: | MT9653 Platform |
| Memory: | 3GB+32GB |
| CPU: | 64-bit A73*4 @1.39GHz max |
| Bluetooth: | BT5.4 |
| Local Dimming: | No |
| Power Supply: | AC 100V-240V 50/60Hz |
| Power Consumption (TV On): | 140W |
| Power Consumption (Standby): | ﹤0.5W |
| ECO Energy Efficiency: | Yes |
| Panel Type: | VA |
| Panel Active Size (Inch): | 54.6 |
| Brightness (cd/m2): | 350 (typ); |
| Viewing Angle (H/V) (Open Cell): | 178°/178° (typ.) |
| Color: | 1.07G 8bit+FRC, Quantum Dots |
| Refresh Rate (Hz): | 120Hz(VRR 144Hz/DLG 240Hz) |
| MEMC: | 120Hz |
| HDMI CEC: | Yes |
| Remote Control and Batteries: | RC813A(with 2 batteries) |
| Base Stand Integrated in Package: | Yes |
| AC Power Cord: | 1 pcs |
TCL Bezel less 43″ 43P7K QLED 4K SMART Dolby Atmos DTS Voice Control WIFI Google TV
SKU:
CTV-TCL-4302
In stock
Original price was: ৳ 57,700.৳ 47,900Current price is: ৳ 47,900. incl. VAT| Brand | TCL |
|---|---|
| Resolution | UHD (4K) |
| Screen Type | QLED |
| Screen Size | 43″ |
| OS | Google TV |
| Chassis Platform: | RT2875P Platform |
| Memory: | 2GB+16GB |
| CPU: | CA75*2 + CA55*2 1.3GHz |
| Bluetooth: | BT5.4 |
| Power Supply: | AC 100V-240V 50/60Hz |
| Power Consumption (TV On): | 115W |
| Power Consumption (Standby): | ﹤0.5W |
| ECO Energy Efficiency: | Yes |
| Panel Type: | VA |
| Panel Active Size (Inch): | 42.5 |
| Brightness (cd/m2): | 350 (typ); |
| Viewing Angle (H/V) (Open Cell): | 178°/178° (typ.) |
| Color: | 1.07G 8bit+FRC, Quantum Dots |
| Refresh Rate (Hz): | 60Hz |
| MEMC: | 60Hz |
| Color Gamut: | typ 93% DCI-P3 |
| Picture Mode: | Standard, Sports, Movie, Intelligent |
| Input Method: | T-IME, Gboard, Virtual Remote Keyboard |
| HDMI CEC: | Yes |
| Music: | MP3, MKV, WMA, AVI |
| Picture: | JPEG/PNG/BMP/HEIF codec |
| Mutilmedia Video Decoder : | H.264, MPG1/2/4, WMV, VC1, VP8, VP9, AV1 |
| Video Format Up to: | Up to 4K@60Hz |
| USB Mouse/Key Board: | Yes |
| Remote Control and Batteries: | RC813A(with 2 batteries) |
| AC Power Cord: | 1 pcs |
TCL Bezel less 43″ 43S5K QLED FHD SMART Dolby WIFI Google TV
SKU:
CTV-TCL-4301
In stock
Original price was: ৳ 47,000.৳ 33,700Current price is: ৳ 33,700. incl. VAT| Brand | TCL |
|---|---|
| Resolution | FHD |
| Screen Size | 43″ |
| Screen Type | QLED |
| OS | Google TV |
| Memory: | 1GB+8GB |
| CPU: | CA55x4 @1.1GHz |
| Bluetooth: | BT5.4 |
| Power Supply: | AC 100V-240V 50/60Hz |
| Power Consumption (TV On): | 65W |
| Power Consumption (Standby): | ﹤0.5W |
| ECO Energy Efficiency: | Yes |
| Audio: | Dolby Audio 2.0CH (2×8W) |
| Panel Type: | VA |
| Panel Active Size (Inch): | 42.5 |
| Brightness (cd/m2): | 300 (typ) |
| Picture Mode: | User, Standard,Vivid, Sport, Movie,Game, Energy Saving |
| Viewing Angle (H/V) (Open Cell): | 178°/178° (typ.) |
| Color: | 16.7 Million (8bit) |
| Refresh Rate (Hz): | 60Hz |
| HDMI CEC: | Yes |
| DTV Programme Only: | EPG,Subtitle,Parental Control |
| Music: | MP3, AC3, AC4 |
| Picture: | JPEG/JPEG, PNG, BMP, GIF |
| Mutilmedia Video Decoder: | H.264,H.265,MPEG1/2/4,WMV,VC1,VP8,VP9, AV1 |
| USB Mouse/Key Board: | Yes |
| Remote Control and Batteries: | RC833A/RC813A/RC733A/RC713A (Optional) (with 2 AAA batteries) |
| AC Power Cord: | 1 pcs |
| Others: | AV Input Adaper (Optional) |
TCL Bezel less 32″ 32S5K QLED FHD SMART Dolby WIFI Google TV
SKU:
CTV-TCL-3201
In stock
Original price was: ৳ 32,000.৳ 26,900Current price is: ৳ 26,900. incl. VAT| Brand | TCL |
|---|---|
| Resolution | FHD |
| Screen Size | 32″ |
| Screen Type | QLED |
| OS | Google TV |
| Memory: | 1GB+8GB |
| CPU: | CA55x4 @1.1GHz |
| Bluetooth: | BT5.4 |
| Power Supply: | AC 100V-240V 50/60Hz |
| Power Consumption (TV On): | 65W |
| Power Consumption (Standby): | ﹤0.5W |
| ECO Energy Efficiency: | Yes |
| Audio: | Dolby Audio 2.0CH (2×8W) |
| Panel Type: | VA |
| Panel Active Size (Inch): | 31.5 |
| Brightness (cd/m2): | 300 (typ) |
| Picture Mode: | User, Standard,Vivid, Sport, Movie,Game, Energy Saving |
| Viewing Angle (H/V) (Open Cell): | 178°/178° (typ.) |
| Color: | 16.7 Million (8bit) |
| Refresh Rate (Hz): | 60Hz |
| HDMI CEC: | Yes |
| DTV Programme Only: | EPG,Subtitle,Parental Control |
| Music: | MP3, AC3, AC4 |
| Picture: | JPEG/JPEG, PNG, BMP, GIF |
| Mutilmedia Video Decoder: | H.264,H.265,MPEG1/2/4,WMV,VC1,VP8,VP9, AV1 |
| USB Mouse/Key Board: | Yes |
| Remote Control and Batteries: | RC833A/RC813A/RC733A/RC713A (Optional) (with 2 AAA batteries) |
| AC Power Cord: | 1 pcs |
| Others: | AV Input Adaper (Optional) |