Home » Samsung
Showing 1–12 of 62 resultsSorted by latest
Shop genuine Samsung products at Best Electronics Bangladesh. Official warranty, latest models, exclusive discounts. Visit now.
Filter by price
Filter by Brand
- Samsung 62
Samsung
Samsung RB31FERNDSA/WT 310L Bottom Mount Silver Refrigerator
In stock
৳ 94,900 incl. VAT
| Brand | Samsung |
|---|---|
| Refrigerator Compressor | Inverter |
| Refrigerator Defrost Type | No-Frost |
| Freezer Position | Bottom Mount |
| Multi Flow: | Yes |
| Number of Shelf (Total): | 3 EA |
| Number of Shelf (Silde Out): | 1 EA |
| Dairy Compartment: | Yes |
| Number of Door Pocket: | 4 EA |
| Egg Container(Egg Tray): | Yes |
| Interior Light: | Top LED |
| Number of Vegetable&Fruit Drawer: | 1 EA |
| Number of Drawer (Vegetable & Fruit): | 3 EA |
| Door Alarm: | Yes |
| Refrigerant: | R-600a |
| Energy Efficiency Class: | A+ |
| Noise Level: | 37 dBA |
Samsung RT31CG5424S9SS 301L Top Mount Metal Refrigerator
In stock
৳ 97,900 incl. VAT
| Brand | Samsung |
|---|---|
| Refrigerator Compressor | Inverter |
| Refrigerator Defrost Type | No-Frost |
| Freezer Position | Top Mount |
| Cooling System: | Multi Flow |
| Multi Flow : | Yes |
| Cooling Type: | Mono Cooling |
| Deodorizer: | Yes |
| Number of Shelf (Total): | 3 EA |
| Number of Vegetable&Fruit Drawer : | 1 EA |
| Number of Door Pocket: | 4 EA |
| Egg Container(Egg Tray): | Yes |
| Interior Light: | Yes |
| Refrigerant: | R-600a |
Samsung RT31CB5624C2TC 305L Bespoke AI Top Mount Cotta Charcoal Refrigerator
In stock
৳ 99,900 incl. VAT
| Brand | Samsung |
|---|---|
| Refrigerator Compressor | Inverter |
| Refrigerator Defrost Type | No-Frost |
| Freezer Position | Top Mount |
| Cooling System: | Multi Flow |
| Multi Flow : | Yes |
| Cooling Type: | Mono Cooling |
| Deodorizer: | Yes |
| Number of Shelf (Total): | 3 EA |
| Number of Vegetable&Fruit Drawer : | 1 EA |
| Number of Door Pocket: | 4 EA |
| Egg Container(Egg Tray): | Yes |
| Interior Light: | Yes |
| Refrigerant: | R-600a |
Samsung RT38CB66448AME 393L Bespoke AI Top Mount Refrigerator
In stock
| Brand | Samsung |
|---|---|
| Refrigerator Compressor | Inverter |
| Refrigerator Defrost Type | No-Frost |
| Freezer Position | Top Mount |
| Cooling System: | Multi Flow |
| Multi Flow : | Yes |
| Cooling Type: | Mono Cooling |
| Deodorizer: | Yes |
| Number of Shelf (Total): | 3 EA |
| Number of Vegetable&Fruit Drawer : | 1 EA |
| Number of Door Pocket: | 4 EA |
| Egg Container(Egg Tray): | Yes |
| Interior Light: | Yes |
| Refrigerant: | R-600a |
Samsung RT42CG6422S9TC 415L Top Mount Metal Refrigerator
In stock
| Brand | Samsung |
|---|---|
| Refrigerator Compressor | Inverter |
| Refrigerator Defrost Type | No-Frost |
| Freezer Position | Top Mount |
| Cooling System: | Multi Flow |
| Multi Flow : | Yes |
| Cooling Type: | Mono Cooling |
| Deodorizer: | Yes |
| Number of Shelf (Total): | 3 EA |
| Number of Vegetable&Fruit Drawer : | 1 EA |
| Number of Door Pocket: | 4 EA |
| Egg Container(Egg Tray): | Yes |
| Interior Light: | Yes |
| Refrigerant: | R-600a |
Samsung RT42CB668822SS 397L Bespoke AI Top Mount Black Refrigerator
In stock
| Brand | Samsung |
|---|---|
| Refrigerator Compressor | Inverter |
| Refrigerator Defrost Type | No-Frost |
| Freezer Position | Top Mount |
| Cooling System: | Multi Flow |
| Multi Flow : | Yes |
| Cooling Type: | Mono Cooling |
| Deodorizer: | Yes |
| Number of Shelf (Total): | 3 EA |
| Number of Vegetable&Fruit Drawer : | 1 EA |
| Number of Door Pocket: | 4 EA |
| Egg Container(Egg Tray): | Yes |
| Interior Light: | Yes |
| Refrigerant: | R-600a |
Samsung WD11T754DBX/SE (11 kg/7 kg) Front Loading (With Heater) Washing Machine
In stock
Samsung WW90T4540AE/LE (9 kg) Front Loading (With Heater) Washing Machine
In stock
| Brand | Samsung |
|---|---|
| Color | White |
| WM Type | Front Load |
| WM Capacity | 9 KG |
| Voltage/Frequency: | 220V/50Hz |
| Display: | LED |
| Noise Emission Class: | A |
| Spin Efficiency: | B |
| Energy Efficiency Class: | D |
| Energy Consumption (100 cycles): | 76 kWh |
| Water Consumption (cycle): | 50 L |
| Noise Level (Wash): | 57 dB |
| Noise Level (Spin): | 72 dB |
| Child Lock: | Yes |
| Delay End: | Yes |
| Drum Clean: | Yes |
| Pre Wash: | Yes |
| Quick Wash: | Yes |
| Drain/Spin: | Yes |
| Colours: | Yes |
Samsung RT47CB66448AME 465L Bespoke AI Top Mount Refrigerator
In stock
| Brand | Samsung |
|---|---|
| Refrigerator Compressor | Inverter |
| Refrigerator Defrost Type | No-Frost |
| Freezer Position | Top Mount |
| Cooling System: | Multi Flow |
| Multi Flow : | Yes |
| Cooling Type: | Mono Cooling |
| Deodorizer: | Yes |
| Number of Shelf (Total): | 3 EA |
| Number of Vegetable&Fruit Drawer : | 1 EA |
| Number of Door Pocket: | 4 EA |
| Egg Container(Egg Tray): | Yes |
| Interior Light: | Yes |
| Refrigerant: | R-600a |
Samsung WW70AG5S21CXLD (7 kg) Front Loading (With Heater) Washing Machine
In stock
| Brand | Samsung |
|---|---|
| Color | Gray |
| WM Type | Front Load |
| WM Capacity | 7 KG |
| Voltage/Frequency: | 220V/50Hz |
| Spin Speed(RPM): | 700 |
| Display: | LED |
| Energy Grade (IEC): | A |
| Energy Grade (ERP): | A+++ |
| Spin Efficiency: | B |
| Wash Efficiency: | A |
| Annual Energy Consumption: | 157 kWh |
| Energy Consumption per Cycle: | 1.04 kWh |
| Annual Water Consumption: | 8,700 L |
| Water Consumption per Cycle: | 48 L |
| Noise Level (Wash): | 57 dB |
| Noise Level (Spin): | 75 dB |
Samsung WW80T4020CX/NQ (8 kg) Front Loading (With Heater) Washing Machine
In stock
| Brand | Samsung |
|---|---|
| Color | Gray |
| WM Type | Front Load |
| WM Capacity | 8 KG |
| Energy Efficiency: | High Energy Efficient |
| Spin Speed: | Up to 1200 RPM |
| Drum Type: | Diamond Drum |
| Display Type: | LED Display |
| Control Type: | Jog Dial + Touch Control |
| Door Type: | Tempered Glass Door |
| Water Consumption: | Optimized Automatic Control |
| Wash Programs: | Multiple (Cotton, Synthetics, Delicates, Quick Wash, Eco Wash, etc.) |
| Quick Wash: | Yes |
| Eco Bubble Technology | Yes |
| Hygiene Steam: | Yes |
| Bubble Soak: | Yes |
| Child Lock: | Yes |
| Noise Level: | Low Noise Operation |
| Voltage: | 220–240V, 50Hz |
Samsung WW13BB944DGBFQ (13 kg) Front Loading (With Heater) Washing Machine
In stock