Home » Kitchen Appliances » Page 3
Showing 25–36 of 94 resultsSorted by latest
Kitchen Appliances
Saffron Toofan Blue (3 Jar) Mixer Grinder
In stock
SKU:
MIX-SAF-2407
| Brand | Saffron |
|---|---|
| Mix-Power | 1200 W |
| Number of Jars | 3 Jar |
| Voltage: | 230v, 50 Hz, 10 AC |
| RPM: | Upto 20000 |
| Rating: | 30 Min. (3min on & 2 min off) |
| Speed Control: | 3 Speed with Incher |
| Domes: | Virgin Polycarbonate |
| Blades: | Polished Stainless Steel |
| Jar Capacities: | Liquidizing jar: 1.8 ltr, Dry & wet grinding jar: 1.2 ltr, Chutney jar: 0.5 ltr (500) ml |
| Warranty: | 2 Years Motor and 1 Year Spare, Service |
Saffron Toofan Red (3 Jar) Mixer Grinder
In stock
SKU:
MIX-SAF-2406
| Brand | Saffron |
|---|---|
| Mix-Power | 1200 W |
| Number of Jars | 3 Jar |
| Voltage: | 230v, 50 Hz, 10 AC |
| RPM: | Upto 20000 |
| Rating: | 30 Min. (3min on & 2 min off) |
| Speed Control: | 3 Speed with Incher |
| Domes: | Virgin Polycarbonate |
| Blades: | Polished Stainless Steel |
| Jar Capacities: | Liquidizing jar: 1.8 ltr, Dry & wet grinding jar: 1.2 ltr, Chutney jar: 0.5 ltr (500) ml |
Jusal Murcury Brown (3 Jar) Mixer Grinder
In stock
SKU:
MIX-JUS-2412
| Brand | Jusal |
|---|---|
| Mix-Power | 750 W |
| Number of Jars | 3 Jar |
| Voltage: | 230v, 50 Hz, 10 AC |
| RPM: | Upto 20000 |
| Rating: | 30 Min. (3min on & 2 min off) |
| Speed Control: | 3 Speed with Incher |
| Domes: | Virgin Polycarbonate |
| Blades: | Polished Stainless Steel |
| Jar Capacities: | Liquidizing jar: 1.8 ltr, Dry & wet grinding jar: 1.2 ltr, Chutney jar: 0.5 ltr (500) ml |
Jusal Big Boss Green (3 Jar) Mixer Grinder
In stock
SKU:
MIX-JUS-2409
| Brand | Jusal |
|---|---|
| Mix-Power | 1200 W |
| Number of Jars | 3 Jar |
| Voltage: | 230v, 50 Hz, 10 AC |
| RPM: | Upto 20000 |
| Rating: | 30 Min. (3min on & 2 min off) |
| Speed Control: | 3 Speed with Incher |
| Domes: | Virgin Polycarbonate |
| Blades: | Polished Stainless Steel |
| Jar Capacities: | Liquidizing jar: 1.8 ltr, Dry & wet grinding jar: 1.2 ltr, Chutney jar: 0.5 ltr (500) ml |
Jusal Big Boss Blue (3 Jar) Mixer Grinder
In stock
SKU:
MIX-JUS-2408
| Brand | Jusal |
|---|---|
| Mix-Power | 1200 W |
| Number of Jars | 3 Jar |
| Voltage: | 230v, 50 Hz, 10 AC |
| RPM: | Upto 20000 |
| Rating: | 30 Min. (3min on & 2 min off) |
| Speed Control: | 3 Speed with Incher |
| Domes: | Virgin Polycarbonate |
| Blades: | Polished Stainless Steel |
| Jar Capacities: | Liquidizing jar: 1.8 ltr, Dry & wet grinding jar: 1.2 ltr, Chutney jar: 0.5 ltr (500) ml |
Jusal Murcury Blue (3 Jar) Mixer Grinder
In stock
SKU:
MIX-JUS-2411
| Brand | Jusal |
|---|---|
| Mix-Power | 750 W |
| Number of Jars | 3 Jar |
| Voltage: | 230v, 50 Hz, 10 AC |
| RPM: | Upto 20000 |
| Rating: | 30 Min. (3min on & 2 min off) |
| Speed Control: | 3 Speed with Incher |
| Domes: | Virgin Polycarbonate |
| Blades: | Polished Stainless Steel |
| Jar Capacities: | Liquidizing jar: 1.8 ltr, Dry & wet grinding jar: 1.2 ltr, Chutney jar: 0.5 ltr (500) ml |
Jusal Murcury Red (3 Jar) Mixer Grinder
In stock
SKU:
MIX-JUS-2410
| Brand | Jusal |
|---|---|
| Mix-Power | 750 W |
| Number of Jars | 3 Jar |
| Voltage: | 230v, 50 Hz, 10 AC |
| RPM: | Upto 20000 |
| Rating: | 30 Min. (3min on & 2 min off) |
| Speed Control: | 3 Speed with Incher |
| Domes: | Virgin Polycarbonate |
| Blades: | Polished Stainless Steel |
| Jar Capacities: | Liquidizing jar: 1.8 ltr, Dry & wet grinding jar: 1.2 ltr, Chutney jar: 0.5 ltr (500) ml |
Panasonic MX-GC3550 (Coral Blue) Mixer Grinder
In stock
SKU:
MIX-PAN-3004
Panasonic MX-GE3750 (Black) Mixer Grinder
In stock
SKU:
MIX-PAN-3003
Conion BE-20XFR Infrared Cooker
In stock
SKU:
ICO-CON-2501
Pigeon Infrared Cooker EVA+
In stock
SKU:
ICO-PGN-1001
| Brand | Pigeon |
|---|---|
| Voltage: | 220-240V |
| Frequency: | 50/60 Hz |
| Wattage Control: | Yes |
| Auto Off Program: | Yes |
| Timer Function: | Time Control |
| Type: | 3-Ring Infrared Cooker |
| Power Levels: | 8 |
| Operation Type: | Feather Touch Control |
| Fire Choice Option: | Yes |
| Safety Features: | Auto Cut-Off, Cool-to-Touch Surface, No Flame Cooking |
| Energy Saving Mode: | Yes |
| Compatibility: | Compatible with all flat-bottom utensils (excluding plastic and rubber) |
Livpure Ether-75 Kitchen Hood
In stock
SKU:
KCH-LIP-1001