Home » Home Appliances » Washing Machine » Samsung Washing Machine
Showing all 10 resultsSorted by latest
Discover Samsung Washing Machine in Bangladesh at Best Electronics. Latest models, affordable price, energy saving features with official warranty. Shop now.
Samsung Washing Machine
Samsung WW80AGAS21AXLP (8 kg) Front Loading (With Heater) Washing Machine
In stock
| Brand | Samsung |
|---|---|
| Color | Gray |
| WM Type | Front Load |
| WM Capacity | 8 KG |
| Voltage/Frequency: | 220V/50Hz |
| Spin Speed(RPM): | 700 |
| Display: | LED |
| Energy Grade (IEC): | A |
| Energy Grade (ERP): | A+++ |
| Spin Efficiency: | B |
| Wash Efficiency: | A |
| Annual Energy Consumption: | 157 kWh |
| Energy Consumption per Cycle: | 1.04 kWh |
| Annual Water Consumption: | 8,700 L |
| Water Consumption per Cycle: | 48 L |
| Noise Level (Wash): | 57 dB |
| Noise Level (Spin): | 75 dB |
Samsung WD11DG5BA5BBEU (11 kg/9 kg) Front Loading (With Heater) Washing Machine
In stock
| Brand | Samsung |
|---|---|
| Color | Gray |
| WM Type | Front Load |
| WM Capacity | 11 KG, 9 KG |
| Energy Consumption (100 cycles): | 308 kWh |
| Energy Consumption (100 cycles, wash only): | 48 kWh |
| Water Consumption (cycle): | 90 L |
| Water Consumption (cycle, wash only): | 54 L |
| Noise Level (Spin): | 72 dB |
| Bubble technology: | Yes |
| Motor: | DIT |
| Smart Things: | Yes |
| Child Lock: | Yes |
| Delay End: | Yes |
| Drum Clean+: | No |
| Drum type: | Swirl |
| 15' Quick Wash: | Yes |
Samsung WW90DG6G94LBU4 (9 kg) Front Loading (With Heater) Washing Machine
In stock
| Brand | Samsung |
|---|---|
| Color | Gray |
| WM Type | Front Load |
| WM Capacity | 9 KG |
| Voltage/Frequency: | 220V/50Hz |
| Spin Speed(RPM): | 1400 |
| Display: | LED |
| Energy Consumption Cycle: | 44 kWh (100 cycles) |
| Water Consumption (Cycle): | 50 L |
| Baby Care: | Yes |
| Bedding: | Yes |
| Delicates: | Yes |
| Eco Tub Clean: | Yes |
| Jeans: | Yes |
| Normal: | Yes |
| Option List: | Ecobubble, SuperSpeed, Power Tub Clean, Intensive Wash, Delay End |
| Quick Wash: | Yes |
| Rinse + Spin: | Yes |
| Super Clean: | Yes |
| Auto Restart: | Yes |
| Child Lock: | Yes |
| Delay End: | Yes |
| Intensive Wash: | Yes |
Samsung WW90DG5G34ABLE (9 kg) Front Loading (With Heater) Washing Machine
In stock
| Brand | Samsung |
|---|---|
| Color | Gray |
| WM Type | Front Load |
| WM Capacity | 9 KG |
| Voltage/Frequency: | 220V/50Hz |
| Spin Speed(RPM): | 1400 |
| Display: | LED |
| Energy Consumption Cycle: | 44 kWh (100 cycles) |
| Water Consumption (Cycle): | 50 L |
| Baby Care: | Yes |
| Bedding: | Yes |
| Delicates: | Yes |
| Eco Tub Clean: | Yes |
| Jeans: | Yes |
| Drum Type: | Swirl |
| Option List: | Ecobubble, SuperSpeed, Power Tub Clean, Intensive Wash, Delay End |
| Quick Wash: | Yes |
| Rinse + Spin: | Yes |
| Super Clean: | Yes |
| Auto Restart: | Yes |
| Child Lock: | Yes |
| Magic Filter: | Yes |
Samsung WW80T4040CX/RQ (8 kg) Front Loading (With Heater) Washing Machine
In stock
| Brand | Samsung |
|---|---|
| Color | Gray |
| WM Type | Front Load |
| WM Capacity | 8 KG |
| Energy Efficiency: | High Energy Efficient |
| Spin Speed: | Up to 1400 RPM |
| Drum Type: | Diamond Drum |
| Display Type: | LED Display |
| Control Type: | Jog Dial + Touch Control |
| Door Type: | Tempered Glass Door |
| Water Consumption: | Optimized Automatic Control |
| Wash Programs: | Multiple (Cotton, Synthetics, Delicates, Quick Wash, Eco Wash, etc.) |
| Quick Wash: | Yes |
| Eco Bubble Technology | Yes |
| Hygiene Steam: | Yes |
| Bubble Soak: | Yes |
| Child Lock: | Yes |
| Noise Level: | Low Noise Operation |
| Voltage: | 220–240V, 50Hz |
Samsung WA10CG4546BVSP (10 kg) Top Loading (Without Heater) Washing Machine
In stock
| Brand | Samsung |
|---|---|
| Color | Gray |
| WM Type | Top Load |
| WM Capacity | 9.5 KG |
| Voltage/Frequency: | 220V/50Hz |
| Spin Speed(RPM): | 700 |
| Display: | LED |
| Door: | Black Caviar |
| Panel Display: | LED |
| Aqua Preserve: | Yes |
| Baby Care: | Yes |
| Bedding: | Yes |
| Delicates: | Yes |
| Eco Tub Clean: | Yes |
| Jeans: | Yes |
| Normal: | Yes |
| Option List: | Ecobubble, SuperSpeed, Power Tub Clean, Intensive Wash, Delay End |
| Quick Wash: | Yes |
| Rinse + Spin: | Yes |
| Super Clean: | Yes |
| Auto Restart: | Yes |
| Child Lock: | Yes |
| Delay End: | Yes |
| Intensive Wash: | Yes |
| Magic Filter: | Yes |
| Pulsator: | PP Dual Storm |
Samsung WA80F12S5CTL (12 kg) Top Loading (Without Heater) Washing Machine
In stock
| Brand | Samsung |
|---|---|
| Color | Gray |
| WM Type | Top Load |
| WM Capacity | 12 KG |
| Voltage/Frequency: | 220V/50Hz |
| Spin Speed(RPM): | 700 |
| Display: | LED |
| Door: | Black Caviar |
| Panel Display: | LED |
| Aqua Preserve: | Yes |
| Baby Care: | Yes |
| Bedding: | Yes |
| Delicates: | Yes |
| Eco Tub Clean: | Yes |
| Jeans: | Yes |
| Normal: | Yes |
| Option List: | Ecobubble, SuperSpeed, Power Tub Clean, Intensive Wash, Delay End |
| Quick Wash: | Yes |
| Rinse + Spin: | Yes |
| Super Clean: | Yes |
| Auto Restart: | Yes |
| Child Lock: | Yes |
| Delay End: | Yes |
| Intensive Wash: | Yes |
| Magic Filter: | Yes |
| Pulsator: | PP Dual Storm |
Samsung WA95CG4545BVTC (9.5 kg) Top Loading (Without Heater) Washing Machine
In stock
| Brand | Samsung |
|---|---|
| Color | Gray |
| WM Type | Top Load |
| WM Capacity | 9.5 KG |
| Voltage/Frequency: | 220V/50Hz |
| Spin Speed(RPM): | 700 |
| Display: | LED |
| Door: | Black Caviar |
| Panel Display: | LED |
| Aqua Preserve: | Yes |
| Baby Care: | Yes |
| Bedding: | Yes |
| Delicates: | Yes |
| Eco Tub Clean: | Yes |
| Jeans: | Yes |
| Normal: | Yes |
| Option List: | Ecobubble, SuperSpeed, Power Tub Clean, Intensive Wash, Delay End |
| Quick Wash: | Yes |
| Rinse + Spin: | Yes |
| Super Clean: | Yes |
| Auto Restart: | Yes |
| Child Lock: | Yes |
| Delay End: | Yes |
| Intensive Wash: | Yes |
| Magic Filter: | Yes |
| Pulsator: | PP Dual Storm |
Samsung WA95CG4545BDSV (9.5 kg) Top Loading (Without Heater) Washing Machine
In stock
| Brand | Samsung |
|---|---|
| Color | Gray |
| WM Type | Top Load |
| WM Capacity | 9.5 KG |
| Voltage/Frequency: | 220V/50Hz |
| Spin Speed(RPM): | 700 |
| Display: | LED |
| Door: | Black Caviar |
| Panel Display: | LED |
| Aqua Preserve: | Yes |
| Baby Care: | Yes |
| Bedding: | Yes |
| Delicates: | Yes |
| Eco Tub Clean: | Yes |
| Jeans: | Yes |
| Normal: | Yes |
| Option List: | Ecobubble, SuperSpeed, Power Tub Clean, Intensive Wash, Delay End |
| Quick Wash: | Yes |
| Rinse + Spin: | Yes |
| Super Clean: | Yes |
| Auto Restart: | Yes |
| Child Lock: | Yes |
| Delay End: | Yes |
| Intensive Wash: | Yes |
| Magic Filter: | Yes |
| Pulsator: | PP Dual Storm |
Samsung WA95CG4545BDSV (9.5 kg) Top Loading (Without Heater) Washing Machine
In stock
| Brand | Samsung |
|---|---|
| Color | Gray |
| WM Type | Top Load |
| WM Capacity | 9.5 KG |
| Voltage/Frequency: | 220V/50Hz |
| Spin Speed(RPM): | 700 |
| Display: | LED |
| Door: | Black Caviar |
| Panel Display: | LED |
| Aqua Preserve: | Yes |
| Baby Care: | Yes |
| Bedding: | Yes |
| Delicates: | Yes |
| Eco Tub Clean: | Yes |
| Jeans: | Yes |
| Normal: | Yes |
| Option List: | Ecobubble, SuperSpeed, Power Tub Clean, Intensive Wash, Delay End |
| Quick Wash: | Yes |
| Rinse + Spin: | Yes |
| Super Clean: | Yes |
| Auto Restart: | Yes |
| Child Lock: | Yes |
| Delay End: | Yes |
| Intensive Wash: | Yes |
| Magic Filter: | Yes |
| Pulsator: | PP Dual Storm |