Home » Home Appliances » Washing Machine
Showing 1–12 of 36 resultsSorted by latest
Explore and buy the best Washing Machines in Bangladesh at Best Electronics. Upgrade your laundry experience with top-notch Washing Machines.
Washing Machine
TCL F708TLG (8 kg) Top Load (Without Heater) Washing Machine
In stock
SKU:
WMC-TCL-2608
TCL P608FLG (8 kg) Front Load (With Heater) Inverter Washing Machine
In stock
SKU:
WMC-TCL-1008
Panasonic NA-148MG4 (8 KG) Inverter Front Load (With Heater) Washing Machine
In stock
SKU:
WMC-PAN-8001
| Brand | Panasonic |
|---|---|
| Color | Gray |
| WM Capacity | 8 KG |
| WM Type | Front Load |
| Number Of Program: | 15 |
| RPM: | 1400 |
| Rated Power Supply: | 220-240 V |
| Rated Frequency: | 50 / 60Hz |
| Rated Current: | 10 A |
| Rated Power: | 1900 W |
| Heat Power: | 1800 |
| Knob: | Chorme |
| Door Lock: | Electromagnetic Lock |
| Display Type: | LED |
| Drum Material: | 430 stainless steel |
| Extra Rinse: | Yes |
| Prewash: | Yes |
| Extra Wash: | Yes |
| Higiene Pro: | Yes |
| Mute-washing (Press 3 seconds): | Yes |
| Reload (Press 3 seconds): | Yes |
| Child Lock (Combined): | Yes |
| Spin Speed Selection: | 0-400-600-800-1000-1200-1400 |
| Temperature Selection: | Cold-20℃-30℃-40℃-60℃-90℃ |
| Delay: | Yes (24 hours) |
| Temp: | Yes |
Panasonic NA-18MG1 (9 KG) Inverter Front Load (With Heater) Washing Machine
In stock
SKU:
WMC-PAN-9001
| Brand | Panasonic |
|---|---|
| Color | Gray |
| WM Capacity | 9 KG |
| WM Type | Front Load |
| Number Of Program: | 15 |
| RPM: | 1400 |
| Rated Power Supply: | 220-240 V |
| Rated Frequency: | 50 / 60Hz |
| Rated Current: | 10 A |
| Rated Power: | 1900 W |
| Heat Power | 1800 |
| Knob: | Chorme |
| Display Type: | LED |
| Door Lock: | Electromagnetic Lock |
| Drum Material: | 430 stainless steel |
| Auto Restart: | Yes |
| Rat Cover: | Yes |
| Extra Wash: | Yes |
| Higiene Pro: | Yes |
| Mute-washing (Press 3 seconds): | Yes |
| Reload (Press 3 seconds): | Yes |
| Child Lock (Combined): | Yes |
| Spin Speed Selection: | 0-400-600-800-1000-1200-1400 |
| Temperature Selection: | Cold-20℃-30℃-40℃-60℃-90℃ |
| Delay: | Yes (24 hours) |
| Temp: | Yes |
Haier HW90-BP12357S8 (9 KG) Inverter Front Load (With Heater) Washing Machine
In stock
SKU:
WMC-HAR-1011
| Brand | Haier |
|---|---|
| Color | Silver |
| WM Type | Front Load |
| WM Capacity | 9 KG |
| Motor Type: | BLDC (Brushless Direct Current Motor) |
| Motor Tech: | Inverter |
| RPM: | 1200 |
| Drum Design: | Pillow Shape Drum |
| Drum Size: | 525mm Super Drum |
| Drum Material: | Anti-bacteria Stainless Steel |
| Drum Tech: | Seamless Welding Tech |
| Door Type: | 525 Door |
| Door Design: | Double Layer Door |
| Porthole: | 360mm |
| Gasket: | Anti-bacteria Gasket |
| Door Tech: | Dual Spray |
| Lock Type: | Electromagnetic Lock |
| Display: | LED |
| Control Method: | Touch Control |
| Height Adjustment: | Height Adjustable Foot |
| Shock Absorption: | Shock Absorption Foot |
| Anti-Bacterial Drum: | Yes |
| Anti-Bacterial Gasket: | Yes |
| Anti-Bacterial Dispenser: | Yes |
| Anti-Bacterial Hot Water Wash: | Yes |
| Drum Clean Program: | Yes |
| AI Dynamic Balance Tech(AI DBT): | Yes |
| AI Auto Weight: | Yes |
| Shock Absorption Foot: | Yes |
| AI Dynamic Balance Tech (AI DBT): | Yes |
| Wide Voltage Operation: | Yes |
| Near Zero Water Pressure Operation(NZP): | Yes |
| Function: | Stain、Temp、Speed、Extra Rinse、i-Time、Child Lock、Steam、Delay |
| Washing Programs: | Mix、Cotton、Hygiene、Baby Care、Jeans、Synthetic、Delicate、Quick、Scent+、ECO、Hijab、Sportswear、Spin、Rinise+Spin、Drum Clean |
| Temp Wash: | Ambient Temp.-20-30-40-60-90 |
| Drying Program: | Spin |
| Spin: | 0-400-600-800-1000-1200 |
| Net Weight: | 56 KG |
| Gross Weight: | 62 KG |
TCL F710TLG (10 kg) Top Load (Without Heater) Washing Machine
In stock
SKU:
WMC-TCL-2610
TCL C7110FLG (10 kg) Front Load (With Heater) Inverter Washing Machine
In stock
SKU:
WMC-TCL-1010
| Brand | TCL |
|---|---|
| Color | Gray |
| WM Type | Front Load |
| WM Capacity | 10 KG |
| Dry Capacity: | 6/7kg |
| Motor Technology: | Smart DD Inverter |
| Max Spin Speed(RPM): | 1200 |
| Display: | Colorful LED |
| Optional Dry Level: | Yes |
| Steam Wash: | Yes |
| Quick Wash: | Yes |
| MAGIC Flow: | Yes |
| Stains Removal: | Yes |
| Fresh On: | Yes |
| Air Wash: | Yes |
| EBS: | Yes |
| Anti-Mite: | Yes |
| Drum Clean: | Yes |
| Honeycomb Drum: | Yes |
| Sound Off: | Yes |
| Drum Light: | Yes |
| Delay End: | Yes |
| Add Garment: | Yes |
TCL P1109FLG (9 kg) Front Load (With Heater) Inverter Washing Machine
In stock
SKU:
WMC-TCL-1009
Sharp ES-FS812DLZ-S (8 KG) Front Loading (With Heater) Washing Machine
In stock
SKU:
WMC-SRP-2608
Sharp ES-FSI1012DLZ-S (10 KG) Front Loading (With Heater) Inverter Washing Machine
In stock
SKU:
WMC-SRP-2610
Haier HWM130-B1678ES8 (13 KG) Top Load (Without Heater) Washing Machine
In stock
SKU:
WMC-HAR-1005
| Brand | Haier |
|---|---|
| Color | Silver |
| WM Type | Top Load |
| WM Capacity | 13 KG |
| Auto Restart: | Yes |
| Anti-Bacterial Tech (ABT): | Yes |
| Cabinet: | Oceanus Wave Cabinet |
| Motor Type: | Direct Motion Motor |
| RPM: | 850 |
| Drum Material: | Anti-bacterial Stainless Steel |
| Drum Tech: | Seamless Welding Tech |
| Style: | Integrated Tempered Glass |
| Top Lid Tech: | Soft Closing Tech |
| Display: | LED |
| Control Method: | Push Button |
| Anti-Bacterial Drum: | Yes |
| Anti-Bacterial Pulsator: | Yes |
| Anti-Bacterial Dispenser: | Yes |
| Tub Clean Program: | Yes |
| Wide Voltage Operation: | Yes |
| Near Zero Water Pressure Operation(NZP): | Yes |
| Function: | Tub Clean、Auto Restart、Reserve Water、Delay、Start/Pause、Child Lock |
| Washing Programs: | Silk、Delicate、Quick、Bedding、Softner Soak、Heavy、Rinse、Normal |
| Drying Program: | Spin & Air Dry |
Conion BE-2480ATLG (8 Kg) (Without Heater) Black Washing Machine
In stock
SKU:
WMC-CON-2481