| Brand | Hitachi |
|---|
| Refrigerator Defrost Type | No-Frost |
|---|
| Refrigerator Compressor | Inverter |
|---|
| Freezer Position | Bottom Mount |
|---|
| Net Capacity: | Total : 569 Freezer : 100 Refrigerator : 372 Selectable Zone : 97 (Refrigerator, Chill/Meat, Soft Freeze, Freezer) |
|---|
| Color: | Glass Black |
|---|
| Cooling System: | Inverter x Dual Fan Cooling |
|---|
| Compressor Warranty: | 10 Years |
|---|
| Dimension H x W x D (mm): | Width : 900 Height : 1840 Depth with Handle : 720 Depth without Handle : 720 |
|---|
| Common Features: | CFC-Free HFC-Free No Frost Mouldproof Door Gasket |
|---|
| General Features: | Dual Sensing Control (with Eco Thermo-Sensor) Touch Screen Controller Energy Saving Mode Triple Power Filter Door Alarm |
|---|
| Refrigerant: | R-600a |
|---|
| Refrigerator Compartment: | Selectable Zone (Refrigerator, Chill/Meat, Soft Freeze, Freezer) Select Case (Dry?Vegetable) Quick Cooling LED Light Aluminum Panel Water Tank with Filter Tempered Glass Shelves Utility Case Egg Tray (28eggs) Door Pocket |
|---|
| Vegetable Compartment: | Separate Vegetable Compartment |
|---|
| Freezer Compartment: | Dual Sensing Control (with Eco Thermo-Sensor) Touch Screen Controller Energy Saving Mode Triple Power Filter Door Alarm |
|---|
| Rated Current: | 1.4A |
|---|
| Rated Power Input: | 130W |
|---|
| Defrosting Input: | 115-120W |
|---|