Home » Samsung Authorized Outlet
Showing 1–12 of 42 resultsSorted by latest
Samsung Authorized Outlet in Bangladesh by Best Electronics offering official warranty, easy EMI and trusted nationwide service support.
Filter by price
Filter by Brand
- Samsung 42
Samsung Authorized Outlet
Samsung RF59CB0T08A/ME 649L Bespoke French Door Refrigerator
In stock
৳ 309,900 incl. VAT| Brand | Samsung |
|---|---|
| Refrigerator Compressor | Inverter |
| Refrigerator Defrost Type | No-Frost |
| Freezer Position | Top Mount |
| Interior Light: | Yes |
| Power Freeze Function: | Yes (Cooling Feature) |
| Cooling Type: | Mono Cooling |
| Number of Vegetable&Fruit Drawer: | 3 (Veg Box 2ea+Can Store 1ea) |
| Door Alarm: | Yes |
| Vacation Mode: | Yes |
| Refrigerant: | R600a |
| Egg Container(Egg Tray): | Yes |
| Power Cool Function: | Yes |
Samsung RS72R5001M9/D2 700L Side By Side Black Refrigerator
In stock
৳ 199,900 incl. VAT| Brand | Samsung |
|---|---|
| Refrigerator Compressor | Inverter |
| Refrigerator Defrost Type | No-Frost |
| Freezer Position | Top Mount |
| Deodorizer: | Yes |
| Interior Light: | Yes |
| Power Cool Function: | Yes (Cooling Feature) |
| Power Freeze Function: | Yes (Cooling Feature) |
| Cooling Type: | Mono Cooling |
| Number of Shelf (Total): | 4 EA |
| Number of Vegetable&Fruit Drawer: | 2 EA |
| Door Alarm: | Yes |
| Vacation Mode: | Yes |
| Refrigerant: | R600a |
Samsung RS72R5011B4/D2 700L Side By Side Black Refrigerator
In stock
৳ 204,900 incl. VAT| Brand | Samsung |
|---|---|
| Refrigerator Compressor | Inverter |
| Refrigerator Defrost Type | No-Frost |
| Freezer Position | Top Mount |
| Deodorizer: | Yes |
| Interior Light: | Yes |
| Power Cool Function: | Yes (Cooling Feature) |
| Power Freeze Function: | Yes (Cooling Feature) |
| Cooling Type: | Mono Cooling |
| Number of Shelf (Total): | 4 EA |
| Number of Vegetable&Fruit Drawer: | 2 EA |
| Door Alarm: | Yes |
| Vacation Mode: | Yes |
| Refrigerant: | R600a |
Samsung RT47CB662222/D2 465L Top Mount Black Refrigerator
In stock
| Brand | Samsung |
|---|---|
| Refrigerator Compressor | Inverter |
| Refrigerator Defrost Type | No-Frost |
| Freezer Position | Top Mount |
| Cooling System: | Multi Flow |
| Multi Flow : | Yes |
| Cooling Type: | Mono Cooling |
| Deodorizer: | Yes |
| Number of Shelf (Total): | 3 EA |
| Number of Vegetable&Fruit Drawer : | 1 EA |
| Number of Door Pocket: | 4 EA |
| Egg Container(Egg Tray): | Yes |
| Interior Light: | Yes |
| Refrigerant: | R-600a |
Samsung RT31CG5420B1/D2 305L Top Mount Metal Black Refrigerator
In stock
৳ 99,900 incl. VAT| Brand | Samsung |
|---|---|
| Refrigerator Compressor | Inverter |
| Refrigerator Defrost Type | No-Frost |
| Freezer Position | Top Mount |
| Cooling System: | Multi Flow |
| Multi Flow : | Yes |
| Cooling Type: | Mono Cooling |
| Deodorizer: | Yes |
| Number of Shelf (Total): | 3 EA |
| Number of Vegetable&Fruit Drawer : | 1 EA |
| Number of Door Pocket: | 4 EA |
| Egg Container(Egg Tray): | Yes |
| Interior Light: | Yes |
| Refrigerant: | R-600a |
Samsung WW80AGAS21AXLP (8 kg) Front Loading (With Heater) Washing Machine
In stock
| Brand | Samsung |
|---|---|
| Color | Gray |
| WM Type | Front Load |
| WM Capacity | 8 KG |
| Voltage/Frequency: | 220V/50Hz |
| Spin Speed(RPM): | 700 |
| Display: | LED |
| Energy Grade (IEC): | A |
| Energy Grade (ERP): | A+++ |
| Spin Efficiency: | B |
| Wash Efficiency: | A |
| Annual Energy Consumption: | 157 kWh |
| Energy Consumption per Cycle: | 1.04 kWh |
| Annual Water Consumption: | 8,700 L |
| Water Consumption per Cycle: | 48 L |
| Noise Level (Wash): | 57 dB |
| Noise Level (Spin): | 75 dB |
Samsung WD11DG5BA5BBEU (11 kg/9 kg) Front Loading (With Heater) Washing Machine
In stock
| Brand | Samsung |
|---|---|
| Color | Gray |
| WM Type | Front Load |
| WM Capacity | 11 KG, 9 KG |
| Energy Consumption (100 cycles): | 308 kWh |
| Energy Consumption (100 cycles, wash only): | 48 kWh |
| Water Consumption (cycle): | 90 L |
| Water Consumption (cycle, wash only): | 54 L |
| Noise Level (Spin): | 72 dB |
| Bubble technology: | Yes |
| Motor: | DIT |
| Smart Things: | Yes |
| Child Lock: | Yes |
| Delay End: | Yes |
| Drum Clean+: | No |
| Drum type: | Swirl |
| 15' Quick Wash: | Yes |
Samsung WW90DG6G94LBU4 (9 kg) Front Loading (With Heater) Washing Machine
In stock
| Brand | Samsung |
|---|---|
| Color | Gray |
| WM Type | Front Load |
| WM Capacity | 9 KG |
| Voltage/Frequency: | 220V/50Hz |
| Spin Speed(RPM): | 1400 |
| Display: | LED |
| Energy Consumption Cycle: | 44 kWh (100 cycles) |
| Water Consumption (Cycle): | 50 L |
| Baby Care: | Yes |
| Bedding: | Yes |
| Delicates: | Yes |
| Eco Tub Clean: | Yes |
| Jeans: | Yes |
| Normal: | Yes |
| Option List: | Ecobubble, SuperSpeed, Power Tub Clean, Intensive Wash, Delay End |
| Quick Wash: | Yes |
| Rinse + Spin: | Yes |
| Super Clean: | Yes |
| Auto Restart: | Yes |
| Child Lock: | Yes |
| Delay End: | Yes |
| Intensive Wash: | Yes |
Samsung WW90DG5G34ABLE (9 kg) Front Loading (With Heater) Washing Machine
In stock
| Brand | Samsung |
|---|---|
| Color | Gray |
| WM Type | Front Load |
| WM Capacity | 9 KG |
| Voltage/Frequency: | 220V/50Hz |
| Spin Speed(RPM): | 1400 |
| Display: | LED |
| Energy Consumption Cycle: | 44 kWh (100 cycles) |
| Water Consumption (Cycle): | 50 L |
| Baby Care: | Yes |
| Bedding: | Yes |
| Delicates: | Yes |
| Eco Tub Clean: | Yes |
| Jeans: | Yes |
| Drum Type: | Swirl |
| Option List: | Ecobubble, SuperSpeed, Power Tub Clean, Intensive Wash, Delay End |
| Quick Wash: | Yes |
| Rinse + Spin: | Yes |
| Super Clean: | Yes |
| Auto Restart: | Yes |
| Child Lock: | Yes |
| Magic Filter: | Yes |
Samsung WW80T4040CX/RQ (8 kg) Front Loading (With Heater) Washing Machine
In stock
| Brand | Samsung |
|---|---|
| Color | Gray |
| WM Type | Front Load |
| WM Capacity | 8 KG |
| Energy Efficiency: | High Energy Efficient |
| Spin Speed: | Up to 1400 RPM |
| Drum Type: | Diamond Drum |
| Display Type: | LED Display |
| Control Type: | Jog Dial + Touch Control |
| Door Type: | Tempered Glass Door |
| Water Consumption: | Optimized Automatic Control |
| Wash Programs: | Multiple (Cotton, Synthetics, Delicates, Quick Wash, Eco Wash, etc.) |
| Quick Wash: | Yes |
| Eco Bubble Technology | Yes |
| Hygiene Steam: | Yes |
| Bubble Soak: | Yes |
| Child Lock: | Yes |
| Noise Level: | Low Noise Operation |
| Voltage: | 220–240V, 50Hz |
Samsung WA10CG4546BVSP (10 kg) Top Loading (Without Heater) Washing Machine
In stock
| Brand | Samsung |
|---|---|
| Color | Gray |
| WM Type | Top Load |
| WM Capacity | 9.5 KG |
| Voltage/Frequency: | 220V/50Hz |
| Spin Speed(RPM): | 700 |
| Display: | LED |
| Door: | Black Caviar |
| Panel Display: | LED |
| Aqua Preserve: | Yes |
| Baby Care: | Yes |
| Bedding: | Yes |
| Delicates: | Yes |
| Eco Tub Clean: | Yes |
| Jeans: | Yes |
| Normal: | Yes |
| Option List: | Ecobubble, SuperSpeed, Power Tub Clean, Intensive Wash, Delay End |
| Quick Wash: | Yes |
| Rinse + Spin: | Yes |
| Super Clean: | Yes |
| Auto Restart: | Yes |
| Child Lock: | Yes |
| Delay End: | Yes |
| Intensive Wash: | Yes |
| Magic Filter: | Yes |
| Pulsator: | PP Dual Storm |
Samsung WA80F12S5CTL (12 kg) Top Loading (Without Heater) Washing Machine
In stock
| Brand | Samsung |
|---|---|
| Color | Gray |
| WM Type | Top Load |
| WM Capacity | 12 KG |
| Voltage/Frequency: | 220V/50Hz |
| Spin Speed(RPM): | 700 |
| Display: | LED |
| Door: | Black Caviar |
| Panel Display: | LED |
| Aqua Preserve: | Yes |
| Baby Care: | Yes |
| Bedding: | Yes |
| Delicates: | Yes |
| Eco Tub Clean: | Yes |
| Jeans: | Yes |
| Normal: | Yes |
| Option List: | Ecobubble, SuperSpeed, Power Tub Clean, Intensive Wash, Delay End |
| Quick Wash: | Yes |
| Rinse + Spin: | Yes |
| Super Clean: | Yes |
| Auto Restart: | Yes |
| Child Lock: | Yes |
| Delay End: | Yes |
| Intensive Wash: | Yes |
| Magic Filter: | Yes |
| Pulsator: | PP Dual Storm |