Lifestyle Gadgets & Accessories
UGREEN USB-C to Micro USB Adapter (Black)
In stock
৳ 224 incl. VAT| Brand | UGREEN |
|---|---|
| Input Interface: | USB Type-C Male |
| Output Interface: | Micro USB Female |
| Transmission Rate: | Up to 480Mbps |
UGREEN USB-A to Lightning Cable 2.4A Max White 1m
In stock
৳ 1,543 incl. VAT| Brand | UGREEN |
|---|---|
| Connector Type: | Lightning, USB Type A |
| Cable Type: | Lightning |
| Compatible Devices: | iPad, iPad Pro, iPad Air, iPad Touch, iPhone 11 /11Pro /11Pro Max, iPhone 12 mini/12/12 Pro/12 Pro Max, iPhone 14/14 Pro/14 Max /14 Pro Max, iPhone 13 Pro/13 Pro Max/13/13 mini, New ipad 9, iPhone XS Max /XS/XR/X/ 8 Plus/8 |
| Special Features: | Fast Charging, High Speed, Lightweight |
UGREEN Bluetooth Car Charger (5.0+PD+QC3.0+USB Flash Drive+TF) (Black)
In stock
৳ 2,697 incl. VAT| Brand | UGREEN |
|---|---|
| Input: | 12-24V⎓ 3.6A |
| TF Card Slot: | USB-C+USB-A1 |
| Output: | 5V⎓ 4.8A Max |
| Total Output Power: | 31.5W Max |
| Support: | PD3.0/QC3.0/FCP/AFC/BC1.2 |
| Bluetooth: | v5.0 |
Vyvylabs Babbit High Speed 13000RPM Green Handheld Fan
In stock
৳ 2,075 incl. VAT| Brand | Vyvylabs |
|---|---|
| Material: | ABS + PP |
| Power input: | DC-5V-2A(TYPE-C) |
| Use power: | 5W(Max) |
| Motor Revolutions: | 4000-14000RMP |
| Battery Capacity: | 3000mAh |
| Battery Life: | 2-16H |
| Power Adjustment: | Infinitely adjustable |
| Weight: | 146g |
X Watch SE 2025 Grey Edition
In stock
৳ 2,190 incl. VAT| Brand | X |
|---|---|
| Battery Capacity: | 230mAh |
| Battery Usage Time: | 2-7 Days |
| Waterproof Rating: | IP67 |
| Health Features: | Heart Rate Monitoring, 24/7 Heart Rate, SpO2, Daily Activity Tracker & Sedentary Alerts |
| Useful Function: | Prayer Timing, Tazbeeh Reminder with 99 Names of Allah, AI Voice Assistant, Calculator |
| Brightness: | 500 Nits |
| Frame: | Metallic Finished |
Xiaomi Redmi Buds 6 Active Blue TWS
In stock
৳ 2,499 incl. VAT| Brand | Xiaomi |
|---|---|
| Earbuds: | 90 minutes |
| Charging Case: | 120 minutes |
| Charging Port: | USB Type-C |
| Earbud Input Parameters: | 5V ⎓ 50mA MAX(a single earbud) |
| Battery Life On a Single Charge: | 6 hours |
| Battery Life with Charging Case: | 30 hours |
| Bluetooth Version | Bluetooth® 5.4 |
| Communication Range: | 10m |
Xiaomi Redmi Watch 5 Lite Black Smart Watch
In stock
৳ 6,499 incl. VAT| Brand | Xiaomi |
|---|---|
| Battery Capacity: | 470mAh |
| Typical Use Time: | 18 days |
| Frame: | Plastic (NCVM) |
| Satellite positioning systems: | GPS, Galileo, Glonass, BeiDou, QZSS |
| Operating system: | Xiaomi HyperOS |
| Bluetooth Version: | V5.3 |
boAt Lunar Seek Blue
In stock
৳ 2,999 incl. VAT| Brand | boAt |
|---|---|
| Battery: | 300mAh(Case) |
| Working Time: | Up To 7-10 Days |
| Charging Time: | About 2 hours |
| Operating Range: | 10m |
boAt Wave Call 2 Black
In stock
৳ 2,899 incl. VAT| Brand | boAt |
|---|---|
| Battery Capacity: | 230 mAh |
| Bluetooth Version: | B5.2 |
| Working Temperature: | -20 to 60 degree |
| Charging Time: | Less Than 2 hour |
| Working Time: | upto 6 days in normal mode |
| Waterproof: | IP67 |
boAt Airdopes 91 Blue
In stock
৳ 1,999 incl. VAT| Brand | boAt |
|---|---|
| IPX Rating: | IPX5 |
| Music Playtime: | Up to 45H |
| Frequency: | 20Hz-20KHz |
| Battery Capacity: | 300mAh (Case) 35mAh*2 (Earbuds) |
| Latency with BEAST™ Mode: | 50ms |
| Charging Time: | About 30min (Earbuds) ; up to 1.5 hours (Case) |
| Transmission Range: | 10m |
| Bluetooth Version: | V5.3 |
| Charging Interface: | Type C |
boAt Airdopes 91 Grey
In stock
৳ 1,999 incl. VAT| Brand | boAt |
|---|---|
| IPX Rating: | IPX5 |
| Music Playtime: | Up to 45H |
| Frequency: | 20Hz-20KHz |
| Battery Capacity: | 300mAh (Case) 35mAh*2 (Earbuds) |
| Latency with BEAST™ Mode: | 50ms |
| Charging Time: | About 30min (Earbuds) ; up to 1.5 hours (Case) |
| Transmission Range: | 10m |
| Bluetooth Version: | V5.3 |
| Charging Interface: | Type C |
Recci RC130ECC 25W GaN Black Fast Charger
In stock
৳ 750 incl. VAT| Brand | Recci |
|---|---|
| Power Output: | 25W |
| Technology: | GaN (Gallium Nitride) |
| Output: | Standard: 5V=3A, 9V=2.78A, 12V=2.09A PPS 1: 3.3-5.9V=3A PPS 2: 3.3-11V=2.75A |
| Protection Features: | Overcurrent, Overvoltage, Overheat, and Short-Circuit Protection |