Home » Kitchen Appliances » Mixer Grinder » Page 2
Showing 13–24 of 54 resultsSorted by latest
Mixer Grinder
Saffron Toofan Green (3 Jar) Mixer Grinder
In stock
SKU:
MIX-SAF-2408
| Brand | Saffron |
|---|---|
| Mix-Power | 1200 W |
| Number of Jars | 3 Jar |
| Voltage: | 230v, 50 Hz, 10 AC |
| RPM: | Upto 20000 |
| Rating: | 30 Min. (3min on & 2 min off) |
| Speed Control: | 3 Speed with Incher |
| Domes: | Virgin Polycarbonate |
| Blades: | Polished Stainless Steel |
| Jar Capacities: | Liquidizing jar: 1.8 ltr, Dry & wet grinding jar: 1.2 ltr, Chutney jar: 0.5 ltr (500) ml |
Saffron Toofan Blue (3 Jar) Mixer Grinder
In stock
SKU:
MIX-SAF-2407
| Brand | Saffron |
|---|---|
| Mix-Power | 1200 W |
| Number of Jars | 3 Jar |
| Voltage: | 230v, 50 Hz, 10 AC |
| RPM: | Upto 20000 |
| Rating: | 30 Min. (3min on & 2 min off) |
| Speed Control: | 3 Speed with Incher |
| Domes: | Virgin Polycarbonate |
| Blades: | Polished Stainless Steel |
| Jar Capacities: | Liquidizing jar: 1.8 ltr, Dry & wet grinding jar: 1.2 ltr, Chutney jar: 0.5 ltr (500) ml |
| Warranty: | 2 Years Motor and 1 Year Spare, Service |
Saffron Toofan Red (3 Jar) Mixer Grinder
In stock
SKU:
MIX-SAF-2406
| Brand | Saffron |
|---|---|
| Mix-Power | 1200 W |
| Number of Jars | 3 Jar |
| Voltage: | 230v, 50 Hz, 10 AC |
| RPM: | Upto 20000 |
| Rating: | 30 Min. (3min on & 2 min off) |
| Speed Control: | 3 Speed with Incher |
| Domes: | Virgin Polycarbonate |
| Blades: | Polished Stainless Steel |
| Jar Capacities: | Liquidizing jar: 1.8 ltr, Dry & wet grinding jar: 1.2 ltr, Chutney jar: 0.5 ltr (500) ml |
Jusal Murcury Brown (3 Jar) Mixer Grinder
In stock
SKU:
MIX-JUS-2412
| Brand | Jusal |
|---|---|
| Mix-Power | 750 W |
| Number of Jars | 3 Jar |
| Voltage: | 230v, 50 Hz, 10 AC |
| RPM: | Upto 20000 |
| Rating: | 30 Min. (3min on & 2 min off) |
| Speed Control: | 3 Speed with Incher |
| Domes: | Virgin Polycarbonate |
| Blades: | Polished Stainless Steel |
| Jar Capacities: | Liquidizing jar: 1.8 ltr, Dry & wet grinding jar: 1.2 ltr, Chutney jar: 0.5 ltr (500) ml |
Jusal Big Boss Green (3 Jar) Mixer Grinder
In stock
SKU:
MIX-JUS-2409
| Brand | Jusal |
|---|---|
| Mix-Power | 1200 W |
| Number of Jars | 3 Jar |
| Voltage: | 230v, 50 Hz, 10 AC |
| RPM: | Upto 20000 |
| Rating: | 30 Min. (3min on & 2 min off) |
| Speed Control: | 3 Speed with Incher |
| Domes: | Virgin Polycarbonate |
| Blades: | Polished Stainless Steel |
| Jar Capacities: | Liquidizing jar: 1.8 ltr, Dry & wet grinding jar: 1.2 ltr, Chutney jar: 0.5 ltr (500) ml |
Jusal Big Boss Blue (3 Jar) Mixer Grinder
In stock
SKU:
MIX-JUS-2408
| Brand | Jusal |
|---|---|
| Mix-Power | 1200 W |
| Number of Jars | 3 Jar |
| Voltage: | 230v, 50 Hz, 10 AC |
| RPM: | Upto 20000 |
| Rating: | 30 Min. (3min on & 2 min off) |
| Speed Control: | 3 Speed with Incher |
| Domes: | Virgin Polycarbonate |
| Blades: | Polished Stainless Steel |
| Jar Capacities: | Liquidizing jar: 1.8 ltr, Dry & wet grinding jar: 1.2 ltr, Chutney jar: 0.5 ltr (500) ml |
Jusal Murcury Blue (3 Jar) Mixer Grinder
In stock
SKU:
MIX-JUS-2411
| Brand | Jusal |
|---|---|
| Mix-Power | 750 W |
| Number of Jars | 3 Jar |
| Voltage: | 230v, 50 Hz, 10 AC |
| RPM: | Upto 20000 |
| Rating: | 30 Min. (3min on & 2 min off) |
| Speed Control: | 3 Speed with Incher |
| Domes: | Virgin Polycarbonate |
| Blades: | Polished Stainless Steel |
| Jar Capacities: | Liquidizing jar: 1.8 ltr, Dry & wet grinding jar: 1.2 ltr, Chutney jar: 0.5 ltr (500) ml |
Jusal Murcury Red (3 Jar) Mixer Grinder
In stock
SKU:
MIX-JUS-2410
| Brand | Jusal |
|---|---|
| Mix-Power | 750 W |
| Number of Jars | 3 Jar |
| Voltage: | 230v, 50 Hz, 10 AC |
| RPM: | Upto 20000 |
| Rating: | 30 Min. (3min on & 2 min off) |
| Speed Control: | 3 Speed with Incher |
| Domes: | Virgin Polycarbonate |
| Blades: | Polished Stainless Steel |
| Jar Capacities: | Liquidizing jar: 1.8 ltr, Dry & wet grinding jar: 1.2 ltr, Chutney jar: 0.5 ltr (500) ml |
Panasonic MX-GC3550 (Coral Blue) Mixer Grinder
In stock
SKU:
MIX-PAN-3004
Panasonic MX-GE3750 (Black) Mixer Grinder
In stock
SKU:
MIX-PAN-3003
Philips Mixer Grinder HL-7757/00 (3 Jar)
In stock
SKU:
MIX-PHL-2501
| Brand | Philips |
|---|---|
| Mix-Power | 750 W |
| Number of Jars | 3 Jar |
| Color: | Black |
| RPM blender (max): | 18000 |
| Blade: | Stainless Steel |
| Number of speed settings: | 3 + Pulse |
| Weight of product: | 3.9 kg |
| Material accessories: | ROHS compliant ABS body |
| Voltage: | 230V |
| Jars Capacity: | Grinding Jar Capacity : 1 Ltr ,Liquidizing Jar Capacity: 1.5 Ltr, Chutney Jar Capacity: 0.3 Ltr |
Saffron Vivo (3 Jar) Black Mixer Grinder
In stock
SKU:
MIX-SAF-2409
| Brand | Saffron |
|---|---|
| Mix-Power | 550 W |
| Number of Jars | 3 Jar |
| Voltage: | 230v, 50 Hz, 10 AC |
| RPM: | Upto 20000 |
| Rating: | 30 Min. (3min on & 2 min off) |
| Speed Control: | 3 Speed with Incher |
| Domes: | Virgin Polycarbonate |
| Blades: | Polished Stainless Steel |
| Jar Capacities: | Liquidizing jar: 1.0 ltr, Dry & wet grinding jar: 0.8 ltr, Chutney jar: 0.3 ltr (300) ml |