Discover Conion Glass Door Refrigerators in Bangladesh at Best Electronics. Stylish design, energy-efficient cooling, and lasting freshness for your kitchen.
Conion Glass Door Refrigerator
Conion BEW-700GD (GBK) Inverter Refrigerator
SKU:
REF-CON-7000
In stock
Original price was: ৳ 143,000.৳ 125,840Current price is: ৳ 125,840. incl. VAT| Brand | Conion |
|---|---|
| Refrigerator Compressor | Inverter |
| Refrigerator Defrost Type | No-Frost |
| Freezer Position | Bottom Mount |
| Climatic Type (SN, N, ST, T): | N~T |
| Rated Voltage/ Hz/ watt: | 220~240 V/ 50 Hz |
| Compressor Input Power (watt): | 45.4 – 197 |
| Polyurethane Foam Blowing Agent: | Cyclopentane |
| Temperature Control (Electronic/ Mechanical): | Electronic |
| Defrosting (Automatic/ Manual): | Automatic |
| Condenser: | Steel |
| Capillary: | Copper |
| Interior LED Lamp: | Yes |
| Drawer: | Yes/3 |
| Cooling Effect: | Freezer cabinet average temp. range -13°C to -24°C Refrigerator cabinet average temp. range 1°C to 8°C |
| Width/mm: | 865 mm |
| Depth/mm: | 725 mm |
| Height/mm: | 1780 mm |
Conion BEW-600GDFB (GBK) Inverter Refrigerator
SKU:
REF-CON-6002
In stock
Original price was: ৳ 107,400.৳ 94,512Current price is: ৳ 94,512. incl. VAT| Brand | Conion |
|---|---|
| Refrigerator Compressor | Inverter |
| Refrigerator Defrost Type | No-Frost |
| Freezer Position | Bottom Mount |
| Climatic Type (SN, N, ST, T): | N~T |
| Rated Voltage/ Hz/ watt: | 220~240 V/ 50 Hz |
| Compressor Input Power (watt): | 45.4 – 197 |
| Temperature Control (Electronic/ Mechanical): | Electronic |
| Defrosting (Automatic/ Manual): | Automatic |
| Condenser: | 100% Copper |
| Capillary: | Copper |
| Interior LED Lamp: | Yes |
| Drawer: | Yes |
| Cooling Effect: | Freezer Cabinet Less than -18℃ Refrigerator Cabinet 0℃ to +5℃ |
| Width/mm: | 865 mm |
| Depth/mm: | 720 mm |
| Height/mm: | 1690 m |
Conion BEW-480GDDDNFI (Black) Inverter Refrigerator
SKU:
REF-CON-4004
In stock
Original price was: ৳ 83,900.৳ 73,832Current price is: ৳ 73,832. incl. VAT| Brand | Conion |
|---|---|
| Refrigerator Compressor | Inverter |
| Refrigerator Defrost Type | No-Frost |
| Freezer Position | Top Mount |
| Capacity: | 480 Litres |
| Door Type: | Glass Door |
| Rated Voltage: | 220-240V |
| Rated Frequency: | 50HZ |
| Compressor: | RSCR |
| Refrigerant: | R600a |
| Thermostat: | RoHS Certified |
| Temperature Control: | Electronic |
| Defrosting: | Automatic |
| Display Panel: | Digital |
| Shelf Type: | Tempered Glass shelf |
| Interior Lamp: | Yes |
| Chilled Room: | Yes/1 |
| Chilled Room Door: | Yes/1 |
| Egg Tray or Pocket: | Yes/ 2 |
| Vegetable Crisper: | Yes/1 |
| Twist Ice tray: | Yes/2 |
| Ice Box: | Yes/1 |
| Shelf (Material/ No.): | 1 |
| Bottle Pocket: | 2 |
| Interior LED Lamp: | Yes |
Conion BEW-380GD-BM4 (Black) Refrigerator
SKU:
REF-CON-3801
In stock
Original price was: ৳ 55,900.৳ 49,192Current price is: ৳ 49,192. incl. VAT| Brand | Conion |
|---|---|
| Refrigerator Compressor | Non-Inverter |
| Refrigerator Defrost Type | Frost |
| Freezer Position | Bottom Mount |
| Door Type: | Crystal Glass Door (CD) |
| Volume (L): | Total: 380 Freezer: 180 Refrigerator: 200 |
| Shelf Type: | Tempered Glass shelf |
| Refrigerant: | R600a, 52g |
| Voltage/Frequency: | 220V/50HZ |
| Anti-Bacterial Gasket: | Yes |
Conion BEW-720GD (Black) Inverter Refrigerator
SKU:
REF-CON-7200
In stock
Original price was: ৳ 133,000.৳ 117,040Current price is: ৳ 117,040. incl. VAT| Brand | Conion |
|---|---|
| Refrigerator Defrost Type | No-Frost |
| Refrigerator Compressor | Inverter |
| Freezer Position | Top Mount |
| Climatic Type (SN, N, ST, T): | N~T |
| Rated Voltage/ Hz/ watt: | 220~240 V/ 50 Hz |
| Compressor Input Power (watt): | 45.4 – 197 |
| Temperature Control (Electronic/ Mechanical): | Electronic |
| Defrosting (Automatic/ Manual): | Automatic |
| Condenser: | 100% Copper |
| Capillary: | Copper |
| Interior LED Lamp: | Yes |
| Drawer: | Yes |
| Cooling Effect: | Freezer Cabinet Less than -18℃ Refrigerator Cabinet 0℃ to +5℃ |
| Width/mm: | 865 mm |
| Depth/mm: | 720 mm |
| Height/mm: | 1690 mm |
Conion BEW-375GDBL-TM (Red) Inverter Refrigerator
SKU:
REF-CON-3704
In stock
Original price was: ৳ 56,600.৳ 49,808Current price is: ৳ 49,808. incl. VAT| Brand | Conion |
|---|---|
| Refrigerator Defrost Type | Frost |
| Refrigerator Compressor | Inverter |
| Freezer Position | Top Mount |
| Door Type: | Crystal Glass Door (CD) |
| Volume (L): | Total: 375 Freezer: 187.5 Refrigerator: 187.5 |
| Shelf Type: | Tempered Glass shelf |
| Refrigerant: | R600a, 52g |
| Voltage/Frequency: | 220V/50HZ |
| Anti-Bacterial Gasket: | Yes |
Conion BEW-375GDBL-TM (Blue) Inverter Refrigerator
SKU:
REF-CON-3705
In stock
Original price was: ৳ 56,600.৳ 49,808Current price is: ৳ 49,808. incl. VAT| Brand | Conion |
|---|---|
| Refrigerator Defrost Type | Frost |
| Refrigerator Compressor | Inverter |
| Freezer Position | Top Mount |
| Door Type: | Crystal Glass Door (CD) |
| Volume (L): | Total: 375 Freezer: 187.5 Refrigerator: 187.5 |
| Shelf Type: | Tempered Glass shelf |
| Refrigerant: | R600a, 52g |
| Voltage/Frequency: | 220V/50HZ |
| Anti-Bacterial Gasket: | Yes |
Conion BEW-375GDBL-TM (Black) Inverter Refrigerator
SKU:
REF-CON-3706
In stock
Original price was: ৳ 56,600.৳ 49,808Current price is: ৳ 49,808. incl. VAT| Brand | Conion |
|---|---|
| Refrigerator Defrost Type | Frost |
| Refrigerator Compressor | Inverter |
| Freezer Position | Top Mount |
| Door Type: | Crystal Glass Door (CD) |
| Volume (L): | Total: 375 Freezer: 187.5 Refrigerator: 187.5 |
| Shelf Type: | Tempered Glass shelf |
| Refrigerant: | R600a, 52g |
| Voltage/Frequency: | 220V/50HZ |
| Anti-Bacterial Gasket: | Yes |
Conion BEW-270GDBL-TM (Red) Refrigerator
SKU:
REF-CON-2705
In stock
Original price was: ৳ 43,000.৳ 37,840Current price is: ৳ 37,840. incl. VAT| Brand | Conion |
|---|---|
| Refrigerator Compressor | Non-Inverter |
| Refrigerator Defrost Type | Frost |
| Freezer Position | Top Mount |
| Door Type: | Crystal Glass Door (CD) |
| Volume (L): | Total: 270 Freezer: 135 Refrigerator: 135 |
| Shelf Type: | Tempered Glass shelf |
| Refrigerant: | R600a, 52g |
| Voltage/Frequency: | 220V/50HZ |
| Anti-Bacterial Gasket: | Yes |
Conion BEW-270GDBL-TM (Black) Refrigerator
SKU:
REF-CON-2704
In stock
Original price was: ৳ 43,000.৳ 37,840Current price is: ৳ 37,840. incl. VAT| Brand | Conion |
|---|---|
| Refrigerator Compressor | Non-Inverter |
| Refrigerator Defrost Type | Frost |
| Freezer Position | Top Mount |
| Door Type: | Crystal Glass Door (CD) |
| Volume (L): | Total: 270 Freezer: 135 Refrigerator: 135 |
| Shelf Type: | Tempered Glass shelf |
| Refrigerant: | R600a, 52g |
| Voltage/Frequency: | 220V/50HZ |
| Anti-Bacterial Gasket: | Yes |
Conion BEW-480GDNFI (Black) Inverter Refrigerator
SKU:
REF-CON-4003
In stock
Original price was: ৳ 79,900.৳ 70,312Current price is: ৳ 70,312. incl. VAT| Brand | Conion |
|---|---|
| Refrigerator Defrost Type | No-Frost |
| Refrigerator Compressor | Inverter |
| Freezer Position | Top Mount |
| Capacity: | 480 Litres |
| Door Type: | Glass Door |
| Voltage/Frequency: | 220V/50HZ |
| Temperature Control: | Electronic |
| Defrosting: | Automatic |
| Display Panel: | Digital |
| Shelf Type: | Tempered Glass shelf |
| Interior Lamp: | Yes |
| Chilled Room: | Yes/1 |
| Chilled Room Door: | Yes/1 |
| Egg Tray or Pocket: | Yes/ 2 |
| Vegetable Crisper: | Yes/1 |
| Twist Ice tray: | Yes/2 |
| Ice Box: | Yes/1 |
| Shelf (Material/ No.): | 1 |
| Bottle Pocket: | 2 |
| Interior LED Lamp: | Yes |
Conion BEW-430GDNFI (Black) Inverter Refrigerator
SKU:
REF-CON-4002
In stock
Original price was: ৳ 76,900.৳ 67,672Current price is: ৳ 67,672. incl. VAT| Brand | Conion |
|---|---|
| Refrigerator Defrost Type | No-Frost |
| Refrigerator Compressor | Inverter |
| Freezer Position | Top Mount |
| Capacity: | 430 Litres |
| Door Type: | Glass Door |
| Voltage/Frequency: | 220V/50HZ |
| Temperature Control: | Electronic |
| Defrosting: | Automatic |
| Display Panel: | Digital |
| Shelf Type: | Tempered Glass shelf |
| Interior Lamp: | Yes |
| Chilled Room: | Yes/1 |
| Chilled Room Door: | Yes/1 |
| Egg Tray or Pocket: | Yes/ 2 |
| Vegetable Crisper: | Yes/1 |
| Twist Ice tray: | Yes/2 |
| Ice Box: | Yes/1 |
| Shelf (Material/ No.): | 1 |
| Bottle Pocket: | 2 |
| Interior LED Lamp: | Yes |