Deep Freezer
Sharp SCF-K400X-BK Deep Freezer
SKU:
FZR-SRP-4001
In stock
Original price was: ৳ 89,800.৳ 67,350Current price is: ৳ 67,350. incl. VAT| Brand | Sharp |
|---|---|
| Color | Black |
| Freezer Door Type | VCM Door |
| Net Capacity: | 280 Litres |
| Temperature: | -10 to -18 |
| Lock: | YES |
| Rated Voltage/Frequency: | 160V – 260V |
| Defrosting: | Manual |
| LED Lighting: | YES |
Sharp SCF-K250X-BK Deep Freezer
SKU:
FZR-SRP-2501
In stock
Original price was: ৳ 70,100.৳ 52,575Current price is: ৳ 52,575. incl. VAT| Brand | Sharp |
|---|---|
| Color | Black |
| Freezer Door Type | VCM Door |
| Net Capacity: | 190 Litres |
| Temperature: | -10 to -18 |
| Lock: | YES |
| Rated Voltage/Frequency: | 160V – 260V |
| Defrosting: | Manual |
| LED Lighting: | YES |
Sharp SCF-K320X-BK Deep Freezer
SKU:
FZR-SRP-3201
In stock
Original price was: ৳ 78,800.৳ 59,100Current price is: ৳ 59,100. incl. VAT| Brand | Sharp |
|---|---|
| Color | Black |
| Freezer Door Type | VCM Door |
| Net Capacity: | 230 Litres |
| Temperature: | -10 to -18 |
| Lock: | YES |
| Rated Voltage/Frequency: | 160V – 260V |
| Defrosting: | Manual |
| LED Lighting: | YES |
Sharp SCF-K400X-SL Deep Freezer
SKU:
FZR-SRP-4002
In stock
Original price was: ৳ 89,000.৳ 66,750Current price is: ৳ 66,750. incl. VAT| Brand | Sharp |
|---|---|
| Color | Silver |
| Freezer Door Type | VCM Door |
| Net Capacity: | 280 Litres |
| Temperature: | -10 to -18 |
| Lock: | YES |
| Rated Voltage/Frequency: | 160V – 260V |
| Defrosting: | Manual |
| LED Lighting: | YES |
Hisense BD-189OBLUV Deep Freezer
SKU:
FZR-HIS-1802
In stock
Original price was: ৳ 47,600.৳ 42,840Current price is: ৳ 42,840. incl. VAT| Brand | Hisense |
|---|---|
| Color | Gray |
| Freezer Door Type | Glass Door |
| Product Type : | Chest Freezer |
| Handle : | Recessed Handle |
| Door design : | Foaming door |
| Available colours : | grey |
| Voltage / frequency : | 220~240V / 50Hz |
| Climate class (SN=10~32°C, N=16~32°C, ST=18~38°C, T=18~43°C) : | ST |
| Max noise level dB(A) : | 42 |
| Defrosting : | Manual |
| Control system : | Manual |
| NO FROST : | No |
| Lenght of cable/incl. plug (cm) : | 170 |
| Condenser : | Inside |
| Control light : | No |
| LED on door : | Yes |
| Door lock : | Yes |
| Feet : | 2 fixed feet + 2 directional wheels |
| Inside Glass Door : | Yes |
| Basket : | 1 |
| Unit dimensions with-out handle ( W / D / H) mm: | 891*557*842 |
| Packing dimensions ( W / D / H) mm: | 920*575*888 |
Hisense BD-240OBLUV Deep Freezer
SKU:
FZR-HIS-2404
In stock
Original price was: ৳ 52,900.৳ 47,610Current price is: ৳ 47,610. incl. VAT| Brand | Hisense |
|---|---|
| Product Type : | Chest Freezer |
| Color | Gray |
| Freezer Door Type | Glass Door |
| Handle : | Recessed Handle |
| Door design : | Foaming door |
| Available colours : | grey |
| Voltage / frequency : | 220~240V / 50Hz |
| Climate class (SN=10~32°C, N=16~32°C, ST=18~38°C, T=18~43°C): | ST |
| Max noise level dB(A) : | 42 |
| Defrosting : | Manual |
| Control system : | Manual |
| NO FROST : | No |
| Lenght of cable/incl. plug (cm) : | 170 |
| Condenser : | Inside |
| Control light : | No |
| LED on door : | Yes |
| Door lock : | Yes |
| Feet : | 2 fixed feet + 2 directional wheels |
| Inside Glass Door : | Yes |
| Basket : | 1 |
| Unit dimensions with-out handle ( W / D / H) mm: | 1002*597*842 |
| Packing dimensions ( W / D / H) mm: | 1031*623*888 |
Conion BE-268GDDD (Grey) Deep Freezer
SKU:
FZR-CON-2308
In stock
Original price was: ৳ 47,700.৳ 41,976Current price is: ৳ 41,976. incl. VAT| Brand | Conion |
|---|---|
| Color | Gray |
| Freezer Door Type | Glass Door |
| Lock: | Yes |
| Handle: | Yes |
| Voltage: | 220~240V |
| Refrigerant: | R600a |
| Display Panel: | Digital |
| Door Light: | Yes |
Conion BEW-325GD (Double Door) Grey Deep Freezer
SKU:
FZR-CON-3025
In stock
Original price was: ৳ 49,900.৳ 43,912Current price is: ৳ 43,912. incl. VAT| Brand | Conion |
|---|---|
| Color | Gray |
| Freezer Door Type | Glass Door |
| Handle: | Yes |
| Lock: | Yes |
| Door Light: | Yes |
| Voltage: | 220~240V |
| Refrigerant: | R600a |
| Rated Frequency: | 50 Hz |
Hisense RD36W42 300L Inverter Freeze3
SKU:
FZR-HIS-3001
In stock
Original price was: ৳ 103,900.৳ 93,510Current price is: ৳ 93,510. incl. VAT| Brand | Hisense |
|---|---|
| Color | Silver |
| Freezer Door Type | VCM Door |
| Product Type: | Up Right |
| Handle: | External |
| Voltage / frequency: | 220~240 / 50Hz |
| Climate class: | SN/N/ST |
| Total Volume: | 300L |
| volume of fridge compartment (L) : | 252 |
| volume of freezer compartment (L): | 73 |
| Energy consumption kWh/ year : | 308 |
| Energy consumption kWh/ 24 h : | 0.760 |
| Freezing capacity kg / 12 hours : | 6.5 |
| Max noise level dB(A): | 41 |
| Kind of coolant : | R600a |
| Defrosting: | Automatic |
| Control system: | Electronic |
| Frost Free : | Yes |
| Multi airflow: | Yes |
| Reversible door: | Yes |
| Temperature range (from>to): | Freezer: tf≤-18℃; |
| Adjustable thermostat: | Yes |
| vegatable compartment: | 1/crystal blue |
| Shelves: (Number/type): | 1/glass |
| Ice cube tray(s) : | Yes |
| Defrost water outlet: | Yes |
| Adjustable feet (front / rear): | 2/0 |
| Castors (front / rear): | 0/2 |
| Unit dimensions with Integrated handle or without handle ( W / D / H ) mm : | 595×666×1855 |
| Packing dimensions (W / D / H) mm: | 643×713×1945 |
| Net weight : | 72 |
| Gross weight : | 81 |
| Easy cleaning door seal: | Yes |
| Environment-friendly technology: | Yes |
Sharp SCF-K190XL-SL Deep Freezer
SKU:
FZR-SRP-2419
In stock
Original price was: ৳ 47,900.৳ 45,500Current price is: ৳ 45,500. incl. VAT| Brand | Sharp |
|---|---|
| Color | Gray |
| Freezer Door Type | VCM Door |
| Capacity: | 190 Litres |
| Temperature: | -10 to -18 |
| Lock: | YES |
| Rated Voltage/Frequency | 160V – 260V |
| Defrosting: | Manual |
| Net Dimensions W x D x H (inch): | 36.5x 22x 34 |
| LED Lighting: | YES |
| Fast Freezing: | -18C |
Sharp SCF-K320XL-SL Deep Freezer
SKU:
FZR-SRP-3202
In stock
Original price was: ৳ 78,000.৳ 58,500Current price is: ৳ 58,500. incl. VAT| Brand | Sharp |
|---|---|
| Color | Gray |
| Freezer Door Type | VCM Door |
| Net Capacity: | 230 Litres |
| Temperature: | -10 to -18 |
| Lock: | YES |
| Rated Voltage/Frequency | 160V – 260V |
| Defrosting: | Manual |
| Net Dimensions W x D x H (inch): | 36.5x 25x 34 |
| LED Lighting: | YES |
Sharp SCF-K250XL-SL Deep Freezer
SKU:
FZR-SRP-2502
In stock
Original price was: ৳ 69,400.৳ 52,050Current price is: ৳ 52,050. incl. VAT| Brand | Sharp |
|---|---|
| Color | Gray |
| Freezer Door Type | VCM Door |
| Capacity: | 250 Litres |
| Temperature: | -10 to -18 |
| Lock: | YES |
| Rated Voltage/Frequency | 160V – 260V |
| Defrosting: | Manual |
| Net Dimensions W x D x H (inch): | 36.5x 22x 34 |
| LED Lighting: | YES |