Home » Home Appliances » Air Conditioner » Inverter AC » 2 Ton Inverter AC
Showing all 7 resultsSorted by latest
Shop 2 Ton Inverter AC at Best Electronics in Bangladesh. Enjoy energy-efficient cooling with top brands at unbeatable prices. Buy now
2 Ton Inverter AC
Gree GS-24XCOA1V/3V Cosmo 2 Ton Inverter Air Conditioner
In stock
SKU:
RAC-GRE-2625
| Brand | Gree |
|---|---|
| AC Type | Inverter & Wi-Fi |
| AC Cooling Capacity | 2 Ton |
| Cooling Capacity: | High & Energy-Saving |
| Air Volume: | Large Airflow Volume |
| Airflow Direction: | 2-Way Comfort Airflow |
| Fan Speeds: | 7 Adjustable Speeds |
| Noise Level: | Ultra-Quiet Operation |
| Special Feature: | I-Feel Temperature Sensor |
| Air Quality: | Clean & Healthy Air |
| Indoor Unit Cleaning: | 4-Step Self-Cleaning |
| Outdoor Unit Cleaning: | Dust, Condensation, Frost & Defrost Removal |
| Maintenance System: | Intelligent & Efficient |
| Safety: | Advanced Safety Protection |
| Operation: | Easy & User-Friendly |
| ODU Self Cleaning: | Five steps for self-cleaning Reserve Wind, Dust Removal, Condensation, Frosting, Defrosting |
Gree GS-24XZNA3V-Zeno 2 Ton Inverter Air Conditioner
In stock
SKU:
RAC-GRE-2624
| Brand | Gree |
|---|---|
| AC Cooling Capacity | 2 Ton |
| AC Type | Inverter & Wi-Fi |
| Air Purification System: | Multi-Layer Filtration |
| Catechin Air Filter: | Yes |
| Silver Ion Antibacterial Filter: | Yes |
| Indoor Unit (IDU) Self Cleaning: | Automatic |
| IDU Cleaning Technology: | 4-Step Self-Cleaning Process |
| IDU Hygiene Benefit: | Healthier Indoor Air |
| Whole House Air Purification: | Optional |
| Heat Exchanger Protection: | Golden Fin Coating |
| Operational Safety System: | Enhanced Safety & Reliability |
| Outdoor Unit (ODU) Self Cleaning: | Automatic |
| ODU Cleaning Technology: | 5-Step Self-Cleaning Process |
| ODU Cleaning Stages: | Reserve Wind, Dust Removal, Condensation, Frosting, Defrosting |
| Outdoor Unit Durability: | Improved Performance & Longer Lifespan |
Gree GS-24XSMA4V-Shimo 2 Ton Inverter Air Conditioner
In stock
SKU:
RAC-GRE-2403
| Brand | Gree |
|---|---|
| AC Type | Inverter |
| AC Cooling Capacity | 2 Ton |
| Deep Cleaning: | Optional |
| Biological Sterilization Filter: | Yes |
| Catechin Filter: | Yes |
| Sleep Mode: | Yes |
| Silver Ion Filter: | Yes |
| Indoor Unit (IDU) Self-Cleaning: | 4-Step Process (Efficient and Hygienic) |
| Whole House Purification: | Optional |
| Air Purification Coating: | Golden Fin (Safe & Reliable) |
| Fan Speeds: | 7 Levels |
| Fast Cooling: | Yes |
| Auto Restart: | Intelligent System |
| Voltage Range: | Ultra-Wide Operation (Optional) |
| Anti-Corrosion Protection: | Comprehensive for Long Service Life |
Hyundai HYA-24CIB3 G2 2 Ton (Inverter) Air Conditioner
In stock
SKU:
RAC-HYD-2401
| Brand | Hyundai |
|---|---|
| AC Cooling Capacity | 2 Ton |
| AC Type | Inverter |
| Cooling Capacity (W): | 7034 (1500-7300) |
| Power Input (W): | 2345 |
| Rated Voltage (v): | 187-265 |
| Energy Efficiency Ratio (EER): | 3 |
| Refrigerant Type: | R32 |
| Refrigerant Amount (Kg): | 1.2 |
| Evaporator Fin Type: | Hydrophilic |
| Condenser Fin Type: | Hydrophilic |
| Evaporator Type: | Inner Groove Cu Tube |
| Condenser Type: | Inner Groove Cu Tube |
| ECO Mode (Power Solving): | Yes |
| Dry Mode: | Yes |
| Fan Mode: | Yes |
| Auto Restart: | Yes |
| Comfort Cooling: | Yes |
| Timer: | Yes |
| Sleep: | Yes |
| Child Lock: | Yes |
| Indoor Gross weight (kg): | 17 |
| Outdoor Gross weight (kg): | 35 |
Haier HSU-24CleanCool (INV) (Pro) 2 Ton (Inverter) Air Conditioner
In stock
SKU:
RAC-HAR-2402
| Brand | Haier |
|---|---|
| AC Type | Inverter |
| AC Cooling Capacity | 2 Ton |
| Rated Cooling Capacity (W): | 7000 |
| Rated Power Input Cooling (W): | 2320 |
| Max. Power input Cooling (W): | 2480 |
| Max.Running Current (A) Cooling: | 11.0 |
| Power supply (Ph,V,Hz): | 1/230/50HZ |
| Air Circulation (m3/h): | 1200 |
| Refrigerant Type: | R32 |
| Refrigerant Standard (Kg): | 1.100 |
| Indoor Gross weight (kg): | 18.5 |
| Outdoor Gross weight (kg): | 36.5 |
| Wifi: | No |
| Energy Savings: | Yes (Up to 65%) |
| Dry Mode: | Yes |
| Self Clean: | Yes |
| ECO Mode: | Yes |
| Auto Restart Function: | Yes |
| Sleep Mode: | Yes |
| Low Noise: | Yes |
| Timer: | Yes |
Hisense AS22TZ4RXBTD00AU 2 Ton Wifi Full DC Inverter Air Conditioner
In stock
SKU:
RAC-HIS-2402
| Brand | Hisense |
|---|---|
| AC Type | Inverter & Wi-Fi |
| AC Cooling Capacity | 2 Ton |
| Air Conditioner Function: | Cooling |
| Capacity (MIN-MAX): | 5616-24000 Btu/h |
| Rated Voltage (V): | 220-240V, 50 Hz |
| Rated Input Power (W): | 2050 |
| Noise Level (dB) Indoor (Mid Fan Speed): | 40 |
| Noise Level (dB) Outdoor: | 56 |
| Connecting Pipe Length (m): | 4 |
| Condenser Type: | Copper Tube Condenser |
| Compressor Type: | Rotary, Inverter |
| Temperature Control Range: | 16°C-30°C |
| Display Type (Indoor): | LED |
| Display Dimmer: | YES |
| Auto Swing Louver: | YES |
| Indoor Unit Filter: | Washable PP Filter |
| 24 Hour Timer: | YES |
| Super Function: | YES |
| Operation/Control: | Wirelesss Remote Controlled |
| 3 Speed and Auto Indoor Fan Control: | YES |
Hisense AS22TW4RXBTD00B 2 Ton (Inverter) Air Conditioner
In stock
SKU:
RAC-HIS-2401
| Brand | Hisense |
|---|---|
| AC Type | Inverter |
| AC Cooling Capacity | 2 Ton |
| Voltage, Frequency, Phase: | 220-240V~,50Hz |
| Cooling Capacity : | 2 Ton 22012 Btu/h |
| Max. input consumption: | 2800W |
| Max. current : | 15A |
| Refrigerant: | R32 |
| Indoor Unit Noise Level : | 46 dB (A) |
| Outdoor Unit Noise Level : | 56 dB (A) |
| Compressor Type ( Inverter): | Rotary |
| Display on Front Panel: | LED |
| Refrigerant Leakage Detect: | Yes |
| LCD Wireless Remote Controller: | Yes |
| Removable and washable Panel: | Yes |
| Washable PP Filter: | Yes |
| 24 Hours Timer: | Yes |
| 3 Speed and Auto Indoor Fan Control: | Yes |
| Vertical Auto Swing Louver: | Yes |
| Horizontal Auto Swing Louver(Optional): | Yes |
| Sleep Operation : | Yes |
| Smart Function: | Yes |
| Auto Restart: | Yes |
| Dimmer: | Yes |
| 2 Ways Draining Connection (Left or Right): | Yes |
| Self-clean: | Yes |