Home » Home Appliances » Air Conditioner » Inverter AC » 1 Ton Inverter AC
Showing all 8 resultsSorted by latest
Shop 1 Ton Inverter AC at Best Electronics in Bangladesh. Enjoy energy-efficient cooling with top brands at unbeatable prices. Buy now.
1 Ton Inverter AC
Gree GS-12XCOA1V/3V Cosmo 1 Ton Inverter Air Conditioner
In stock
SKU:
RAC-GRE-2613
| Brand | Gree |
|---|---|
| AC Type | Inverter & Wi-Fi |
| AC Cooling Capacity | 1 Ton |
| Cooling Capacity: | High & Energy-Saving |
| Air Volume: | Large Airflow Volume |
| Airflow Direction: | 2-Way Comfort Airflow |
| Fan Speeds: | 7 Adjustable Speeds |
| Noise Level: | Ultra-Quiet Operation |
| Special Feature: | I-Feel Temperature Sensor |
| Air Quality: | Clean & Healthy Air |
| Indoor Unit Cleaning: | 4-Step Self-Cleaning |
| Outdoor Unit Cleaning: | Dust, Condensation, Frost & Defrost Removal |
| Maintenance System: | Intelligent & Efficient |
| Safety: | Advanced Safety Protection |
| Operation: | Easy & User-Friendly |
| ODU Self Cleaning: | Five steps for self-cleaning Reserve Wind, Dust Removal, Condensation, Frosting, Defrosting |
Gree GS-12XZNA3V-Zeno 1 Ton Inverter Air Conditioner
In stock
SKU:
RAC-GRE-2612
| Brand | Gree |
|---|---|
| AC Cooling Capacity | 1 Ton |
| AC Type | Inverter & Wi-Fi |
| Air Purification System: | Multi-Layer Filtration |
| Catechin Air Filter: | Yes |
| Silver Ion Antibacterial Filter: | Yes |
| Indoor Unit (IDU) Self Cleaning: | Automatic |
| IDU Cleaning Technology: | 4-Step Self-Cleaning Process |
| IDU Hygiene Benefit: | Healthier Indoor Air |
| Whole House Air Purification: | Optional |
| Heat Exchanger Protection: | Golden Fin Coating |
| Operational Safety System: | Enhanced Safety & Reliability |
| Outdoor Unit (ODU) Self Cleaning: | Automatic |
| ODU Cleaning Technology: | 5-Step Self-Cleaning Process |
| ODU Cleaning Stages: | Reserve Wind, Dust Removal, Condensation, Frosting, Defrosting |
| Outdoor Unit Durability: | Improved Performance & Longer Lifespan |
Gree GS-12XSMA4V-Shimo 1 Ton Inverter Air Conditioner
In stock
SKU:
RAC-GRE-1203
| Brand | Gree |
|---|---|
| AC Type | Inverter |
| AC Cooling Capacity | 1 Ton |
| Deep Cleaning: | Optional |
| Biological Sterilization Filter: | Yes |
| Catechin Filter: | Yes |
| Sleep Mode: | Yes |
| Silver Ion Filter: | Yes |
| Indoor Unit (IDU) Self-Cleaning: | 4-Step Process (Efficient and Hygienic) |
| Whole House Purification: | Optional |
| Air Purification Coating: | Golden Fin (Safe & Reliable) |
| Fan Speeds: | 7 Levels |
| Fast Cooling: | Yee |
| Auto Restart: | Intelligent System |
| Voltage Range: | Ultra-Wide Operation (Optional) |
| Anti-Corrosion Protection: | Comprehensive for Long Service Life |
Hyundai HYA-12CIB3 G2 1 Ton (Inverter) Air Conditioner
In stock
SKU:
RAC-HYD-1201
| Brand | Hyundai |
|---|---|
| AC Cooling Capacity | 1 Ton |
| AC Type | Inverter |
| Cooling Capacity (W): | 3517(600-3700) |
| Power Input (W): | 1172 |
| Rated Voltage (v): | 187-265 |
| Energy Efficiency Ratio (EER): | 3 |
| Refrigerant Type: | R32 |
| Refrigerant Amount (Kg): | 0.530 |
| Evaporator Fin Type: | Hydrophilic |
| Condenser Fin Type: | Hydrophilic |
| Evaporator Type: | Inner Groove Cu Tube |
| Condenser Type: | Inner Groove Cu Tube |
| ECO Mode (Power Solving): | Yes |
| Dry Mode: | Yes |
| Fan Mode: | Yes |
| Auto Restart: | Yes |
| Comfort Cooling: | Yes |
| Timer: | Yes |
| Sleep: | Yes |
| Child Lock: | Yes |
| Indoor Gross weight (kg): | 11 |
| Outdoor Gross weight (kg): | 29 |
Haier HSU-12CleanCool: (INV) (3DF) (QA) 1 Ton (Inverter) Air Conditioner
In stock
SKU:
RAC-HAR-1202
| Brand | Haier |
|---|---|
| AC Type | Inverter |
| AC Cooling Capacity | 1 Ton |
| Power Supply (Volt/Phase/Hz): | 1/230/50HZ |
| Rated Power Input (W): | 1140 (150~1550) |
| Indoor air flow (Hi/Mi/Lo) m3/h: | 650 |
| Refrigerant Type: | R32 |
| Refrigerant Standard (Kg): | 0.6 |
| Indoor (Kg): | 10.0 |
| Outdoor (Kg): | 23.0 |
| Wifi: | No |
| Energy Saving: | Yes (Up to 65%) |
| Dry Mode: | Yes |
| ECO Mode: | Yes |
| Sleep Mode: | Yes |
| Low Noise: | Yes |
| Timer: | Yes |
Hisense AS12TW4RYETD00B 1 Ton (Inverter) Air Conditioner
In stock
SKU:
RAC-HIS-1201
| Brand | Hisense |
|---|---|
| AC Type | Inverter |
| AC Cooling Capacity | 1 Ton |
| Voltage, Frequency, Phase: | 220-240V~,50Hz |
| Cooling Capacity : | 1 Ton 12010 Btu/h |
| Max. input consumption: | 1350W |
| Max. current : | 8A |
| Refrigerant: | R32 |
| Indoor Unit Noise Level : | 38 dB (A) |
| Outdoor Unit Noise Level : | 51 dB (A) |
| Compressor Type ( Inverter): | Rotary |
| Display on Front Panel: | LED |
| Refrigerant Leakage Detect: | Yes |
| LCD Wireless Remote Controller: | Yes |
| Removable and washable Panel: | Yes |
| Washable PP Filter: | Yes |
| 24 Hours Timer: | Yes |
| 3 Speed and Auto Indoor Fan Control: | Yes |
| Vertical Auto Swing Louver: | Yes |
| Horizontal Auto Swing Louver(Optional: | Yes |
| Sleep Operation : | Yes |
| Smart Function: | Yes |
| Auto Restart: | Yes |
| 2 Ways Draining Connection (Left or Right): | Yes |
| Dimmer: | Yes |
| Self-clean: | Yes |
Conion BEW-DC12KRNV 1 Ton Inverter (DynaCool) Air Conditioner
In stock
SKU:
RAC-CON-2404
| Brand | Conion |
|---|---|
| AC Type | Inverter |
| AC Cooling Capacity | 1 Ton |
| Rate Voltage: | 230V, |
| Rated Frequency(Hz): | 50 |
| Outdoor Operating Conditions(C°): | 20-52 |
| Cooling Area(sq feet): | 90-120 |
| Capacity(Rated) Watt: | 3517 |
| Power(Rated) Watt: | 1120 |
| EER(Rated) Watt: | 3.14 |
| Max Input Current(A): | 1380 |
| Indoor Dimensions(L*W*H): | 832x292x210 |
| Indoor side air flow (Rated): | 570 |
| Tube Material & Crade: | Copper |
| Fin Meterial: | AI(Golden Coated) |
| Filter Type: | Mesh Filter |
| Indoor Side Noise Level(Rated): | 43.5dB(A) |
| Outdoor Side Noise Level(Rated): | 54.5 dB(A) |
| Outdoor Dimension: L*W*H: | 844*310*546 |
| Refrigerant Type: | R32 |
| Refrigerant Qty(KG): | 0.42 |
| Condenser: | Copper |
| Dual Direction Drainage Pipe: | Yes |
| Auto Dry Function: | Yes |
| Memory Function: | Yes |
| Sleep mood: | Yes |
| Timer Mode: | Yes |
| Dry Mode: | Yes |
| 100% Copper Tube: | Yes |
| Anti Rust Casing: | Yes |
| Eco Mode: | Yes |
| LCD Remote: | Yes |
| Turbo Mode: | Yes |
| Hidden Display: | Yes |
| 4 Way Swing: | Yes |
| Auto Restart: | Yes |
Whirlpool 1 Ton Supreme Cool Pro 3S Copr Inverter Air Conditioner
In stock
SKU:
RAC-WHL-1105
| Brand | Whirlpool |
|---|---|
| AC Type | Inverter |
| AC Cooling Capacity | 1 Ton |
| Cooling Capacity: | 12000 BTU |
| Outdoor Working Temperature Cooling : | 18-50°C |
| Compressor Type : | Rotary |
| Minimum set Temp (°C): | 20 |
| 6th Sense: | Yes |
| Rated Cooling Capacity (Full): | 5050W |
| Annual energy Consumption (Units/Year): | 758.86 |
| Refrigerant: | R32 |
| Rated Voltage (V): | 230V |
| Rated Cooling Current (A): | 8.2A |
| Evaporator Fin: | Golden hydrophilic aluminium |
| Condenser Fin: | Golden Hydrophilic Coating |