Shop 1.5 Ton Inverter AC at Best Electronics in Bangladesh. Enjoy energy-efficient cooling with top brands at unbeatable prices. Buy now.
1.5 Ton Inverter AC
Hisense AS18TW4RGSKB02DU 1.5 Ton Smart Compact Air Conditioner
SKU:
RAC-HIS-1803
In stock
Original price was: ৳ 78,900.৳ 69,432Current price is: ৳ 69,432. incl. VAT| Brand | Hisense |
|---|---|
| AC Type | Inverter |
| AC Cooling Capacity | 1.5 Ton |
| Air Conditioner Function: | Cooling |
| Rated Voltage (V): | 220-240V, 50 Hz |
| Rated Input Power (W): | 1700 |
| Rated Current (A): | 7.6 |
| Noise Level (dB) Indoor (Mid Fan Speed): | 39 |
| Noise Level (dB) Outdoor: | 54 |
| Connecting Pipe Length (m): | 4 |
| Condenser Type: | Copper Tube Condenser |
| Compressor Type: | Rotary, Inverter |
| Temperature Control Range: | 16°C-30°C |
| Display Type (Indoor): | LED |
| Display Dimmer: | YES |
| Auto Swing Louver | YES |
| Indoor Unit Filter: | Washable PP Filter |
| 24 Hour Timer: | YES |
| Super Function: | YES |
| Operation/Control: | Wirelesss Remote Controlled |
| 3 Speed and Auto Indoor Fan Control: | YES |
Gree GS-18XCOA1V/3V Cosmo 1.5 Ton Inverter Air Conditioner
SKU:
RAC-GRE-2619
In stock
Original price was: ৳ 86,390.৳ 77,751Current price is: ৳ 77,751. incl. VAT| Brand | Gree |
|---|---|
| AC Type | Inverter & Wi-Fi |
| AC Cooling Capacity | 1.5 Ton |
| Cooling Capacity: | High & Energy-Saving |
| Air Volume: | Large Airflow Volume |
| Airflow Direction: | 2-Way Comfort Airflow |
| Fan Speeds: | 7 Adjustable Speeds |
| Noise Level: | Ultra-Quiet Operation |
| Special Feature: | I-Feel Temperature Sensor |
| Air Quality: | Clean & Healthy Air |
| Indoor Unit Cleaning: | 4-Step Self-Cleaning |
| Outdoor Unit Cleaning: | Dust, Condensation, Frost & Defrost Removal |
| Maintenance System: | Intelligent & Efficient |
| Safety: | Advanced Safety Protection |
| Operation: | Easy & User-Friendly |
| ODU Self Cleaning: | Five steps for self-cleaning Reserve Wind, Dust Removal, Condensation, Frosting, Defrosting |
Hisense AS-18TW4RGSKB02DU 1.5 Ton Smart Compact Air Conditioner
In stock
Original price was: ৳ 78,900.৳ 73,900Current price is: ৳ 73,900. incl. VAT| Brand | Hisense |
|---|---|
| AC Type | Inverter |
| AC Cooling Capacity | 1.5 Ton |
| Ai Conditioner Function: | Cooling |
| Cooling Capacity (BTU/h): | 18000 |
| Cooling Capacity (W): | 5275 |
| Rated Voltage (V): | 220-240V, 50 Hz |
| Rated Input Power (W): | 1700 |
| Rated Current (A): | 7.6 |
| EER (W/W): | 3.10 |
| Noise Level (dB) Indoor (Mid Fan Speed): | 39 |
| Noise Level (dB) Outdoor: | 54 |
| Refrigerant: | R32 |
| Refrigerant Amount (kg): | 0.660 |
| Evaporator Type: | Copper Tube Evaporator |
| Condenser Type: | Copper Tube Condenser |
| Evaporator Fin Type: | Golden Hydrophilic Fin |
| Condenser Fin Type: | Golden Hydrophilic Fin |
| Compressor Type: | Rotary, Inverter |
| Temperature Control Range: | 16°C-30°C |
| Display Type (Indoor): | LED |
| Display Dimmer: | YES |
| Vertical Auto Swing Louver: | YES |
| Indoor Unit Filter: | Washable PP Filter |
| 24 Hour Timer: | YES |
| Sleep Operation: | YES |
| Super Function: | YES |
| Auto Restart: | YES |
| Refrigerant Leak Detection: | YES |
| Operation/Control: | Wirelesss Remote Controlled |
| 3 Speed and Auto Indoor Fan Control: | YES |
Gree GS-18XZNA3V-Zeno 1.5 Ton Inverter Air Conditioner
SKU:
RAC-GRE-2618
In stock
Original price was: ৳ 86,390.৳ 77,751Current price is: ৳ 77,751. incl. VAT| Brand | Gree |
|---|---|
| AC Cooling Capacity | 1.5 Ton |
| AC Type | Inverter & Wi-Fi |
| Air Purification System: | Multi-Layer Filtration |
| Catechin Air Filter: | Yes |
| Silver Ion Antibacterial Filter: | Yes |
| Indoor Unit (IDU) Self Cleaning: | Automatic |
| IDU Cleaning Technology: | 4-Step Self-Cleaning Process |
| IDU Hygiene Benefit: | Healthier Indoor Air |
| Whole House Air Purification: | Optional |
| Heat Exchanger Protection: | Golden Fin Coating |
| Operational Safety System: | Enhanced Safety & Reliability |
| Outdoor Unit (ODU) Self Cleaning: | Automatic |
| ODU Cleaning Technology: | 5-Step Self-Cleaning Process |
| ODU Cleaning Stages: | Reserve Wind, Dust Removal, Condensation, Frosting, Defrosting |
| Outdoor Unit Durability: | Improved Performance & Longer Lifespan |
Gree GS-18XSMA4V-Shimo 1.5 Ton Inverter Air Conditioner
SKU:
RAC-GRE-1803
In stock
Original price was: ৳ 86,390.৳ 77,751Current price is: ৳ 77,751. incl. VAT| Brand | Gree |
|---|---|
| AC Type | Inverter |
| AC Cooling Capacity | 1.5 Ton |
| Deep Cleaning: | Optional |
| Biological Sterilization Filter: | Yes |
| Catechin Filter: | Yes |
| Sleep Mode: | Yes |
| Silver Ion Filter: | Yes |
| Indoor Unit (IDU) Self-Cleaning: | 4-Step Process (Efficient and Hygienic) |
| Whole House Purification: | Optional |
| Air Purification Coating: | Golden Fin (Safe & Reliable) |
| Fan Speeds: | 7 Levels |
| Fast Cooling: | Yes |
| Auto Restart: | Intelligent System |
| Voltage Range: | Ultra-Wide Operation (Optional) |
| Anti-Corrosion Protection: | Comprehensive for Long Service Life |
Hyundai HYA-18CIB3 G2 1.5 Ton (Inverter) Air Conditioner
SKU:
RAC-HYD-1801
In stock
Original price was: ৳ 84,400.৳ 62,900Current price is: ৳ 62,900. incl. VAT| Brand | Hyundai |
|---|---|
| AC Cooling Capacity | 1.5 Ton |
| AC Type | Inverter |
| Cooling Capacity (W): | 5275 (1200-5400) |
| Power Input (W): | 1758 |
| Rated Voltage (v): | 187-265 |
| Energy Efficiency Ratio (EER): | 3 |
| Refrigerant Type: | R32 |
| Refrigerant Amount (Kg): | 0.665 |
| Evaporator Fin Type: | Hydrophilic |
| Condenser Fin Type: | Hydrophilic |
| Evaporator Type: | Inner Groove Cu Tube |
| Condenser Type: | Inner Groove Cu Tube |
| ECO Mode (Power Solving): | Yes |
| Dry Mode: | Yes |
| Fan Mode: | Yes |
| Auto Restart: | Yes |
| Comfort Cooling: | Yes |
| Timer: | Yes |
| Sleep: | Yes |
| Child Lock: | Yes |
| Indoor Gross weight (kg): | 13 |
| Outdoor Gross weight (kg): | 34 |
Haier HSU-19CleanCool (INV) (Pro) 1.6 Ton (Inverter) Air Conditioner
SKU:
RAC-HAR-1802
In stock
Original price was: ৳ 74,990.৳ 57,500Current price is: ৳ 57,500. incl. VAT| Brand | Haier |
|---|---|
| AC Cooling Capacity | 1.6 Ton |
| AC Type | Inverter |
| Power Supply (Volt/Phase/Hz): | 1/230/50HZ |
| Rated Power Input (W): | 1140 (150~1550) |
| Refrigerant Type: | R32 |
| Refrigerant Standard (Kg): | 0.980 |
| Refrigerant Pipe Liquid Side Diameter (mm): | 6 |
| Refrigerant Pipe Gas Side Diameter (mm): | 12 |
| Compressor Type: | Rotary |
| Evaporator/Condenser: | 100% 7mm Grooved Copper |
| Heat Exchangers: | Golden Fin |
| Indoor (Kg): | 12.5 |
| Outdoor (Kg): | 32.5 |
| Wifi: | No |
| Energy Saving: | Yes (Up to 65%) |
| Dry Mode: | Yes |
| ECO Mode: | Yes |
| Sleep Mode: | Yes |
| Low Noise: | Yes |
| Timer: | Yes |
Gree GS-18XFV/XPUV/XLMV32 1.5 Ton Inverter Air Conditioner
SKU:
RAC-GRE-1802
In stock
Original price was: ৳ 79,390.৳ 70,300Current price is: ৳ 70,300. incl. VAT| Brand | Gree |
|---|---|
| AC Cooling Capacity | 1.5 Ton |
| AC Type | Inverter |
| I-Feel: | Room temperature adjustment |
| Timer: | 24-hour programmable |
| Turbo Button: | Instant cooling/heating boost |
| Washable Filters: | Reusable air purification |
| Auto Restart: | Power outage recovery |
| Self-Diagnosis: | System issue detection |
| Dehumidifying: | Humidity reduction |
| Auto Clean: | Yes |
| Top-Mounted Filter: | Dust/allergen capture |
| Cold Plasma: | Yes |
| Intelligent Defrost: | Cold weather efficiency |
| Low Voltage Start: | Low-voltage operation |
| Standby Power: | 1 W |
| Airflow: | 3D Airflow |
| Inverter Technology: | G-10 |
| Refrigerant: | R32 |
| Display: | LED |
Hisense AS18TZ4RMATD01AU 1.5 Ton WiFi Full DC Inverter Air Conditioner
SKU:
RAC-HIS-1802
In stock
Original price was: ৳ 97,300.৳ 72,975Current price is: ৳ 72,975. incl. VAT| Brand | Hisense |
|---|---|
| AC Type | Inverter & Wi-Fi |
| AC Cooling Capacity | 1.5 Ton |
| Air Conditioner Function: | Cooling |
| Rated Voltage (V): | 220-240V, 50 Hz |
| Rated Input Power (W): | 1650 |
| Rated Current (A): | 7.3 |
| Noise Level (dB) Indoor (Mid Fan Speed): | 40 |
| Noise Level (dB) Outdoor: | 56 |
| Connecting Pipe Length (m): | 4 |
| Condenser Type: | Copper Tube Condenser |
| Compressor Type: | Rotary, Inverter |
| Temperature Control Range: | 16°C-30°C |
| Display Type (Indoor): | LED |
| Display Dimmer: | YES |
| Auto Swing Louver | YES |
| Indoor Unit Filter: | Washable PP Filter |
| 24 Hour Timer: | YES |
| Super Function: | YES |
| Operation/Control: | Wirelesss Remote Controlled |
| 3 Speed and Auto Indoor Fan Control: | YES |
Hisense AS18TW4RMATD01B 1.5 Ton (Inverter) Air Conditioner
SKU:
RAC-HIS-1801
In stock
Original price was: ৳ 87,700.৳ 65,775Current price is: ৳ 65,775. incl. VAT| Brand | Hisense |
|---|---|
| AC Type | Inverter |
| AC Cooling Capacity | 1.5 Ton |
| Voltage, Frequency, Phase: | 220-240V~,50Hz |
| Cooling Capacity : | 1.5 Ton 18051 Btu/h |
| Max. input consumption : | 2300W |
| Max. current : | 12.1A |
| Refrigerant: | R32 |
| Indoor Unit Noise Level: | 45 dB (A) |
| Outdoor Unit Noise Level: | 56 dB (A) |
| Compressor Type ( Inverter): | Rotary |
| Display on Front Panel: | LED |
| Refrigerant Leakage Detect: | Yes |
| LCD Wireless Remote Controller: | Yes |
| Removable and washable Panel: | Yes |
| Washable PP Filter: | Yes |
| 24 Hours Timer: | Yes |
| 3 Speed and Auto Indoor Fan Control: | Yes |
| Vertical Auto Swing Louver: | Yes |
| Horizontal Auto Swing Louver(Optional): | Yes |
| Sleep Operation: | Yes |
| Smart Function: | Yes |
| Auto Restart: | Yes |
| Dimmer: | Yes |
| 2 Ways Draining Connection (Left or Right): | Yes |
| Self-clean: | Yes |