Discover Hisense TVs in Bangladesh at Best Electronics. Shop premium, innovative models with exceptional picture quality and smart features.
Hisense LED TV
Hisense 100″ 100Q7N 4K QLED VIDAA Smart TV
SKU:
CTV-HIS-1001
In stock
Original price was: ৳ 550,000.৳ 412,500Current price is: ৳ 412,500. incl. VAT| Brand | Hisense |
|---|---|
| Screen Size | 100″ |
| Screen Type | QLED |
| Resolution | UHD (4K) |
| OS | VIDAA |
| Display Technology: | LCD/ LED lit |
| Backlight Technology: | DLED |
| Quantum dot: | Yes |
| Wide colour gamut: | Yes |
| Color gamut range(DCI-PC3): | 90% |
| Aspect Ratio: | 16:9 |
| Panel Size: | 100inch & 254cm |
| Brightness: | 500nit |
| Contrast Ratio: | 5000:1 |
| Response Time: | 6.5ms |
| Viewing Angle: | 178° |
| Color Depth: | 8 Bit + FRC |
| HSR: | 240 |
| TV System: | DVB-T2/T/C/S2/S |
| Power Supply: | 100 ~ 240V,50Hz/60Hz |
| Power Consumption (TV On): | 490W |
| Power Consumption (STB): | ≤0.5W |
| OS/UI Version: | VIDAA U7.6 |
| App Store: | VIDAA Store |
| Screen Mirroring: | Yes, with Android/ Airplay2 |
| Voice command: | Built-in VIDAA Voice |
| Web Browser: | Yes/ Odin |
| Light sensing: | Yes |
| Variable Refresh Rate (VRR): | VRR 48-144Hz |
| FreeSync: | FreeSync Premium |
| Auto Low Latency Mode(ALLM): | Yes |
| Local dimming/ controllable zones: | Yes |
| Zoom function: | Yes |
| HDR - for luminance (DMP / Netflix / HDMI): | Yes |
| HDR system (HDR10 / HDR10+ / Dolby Vision): | Yes/ Yes/ Yes |
| HLG (Hybrid Log-Gamma) for HDR: | Yes |
| HEVC (H.265) decoder: | Yes |
| Motion enhancement and compensation (MEMC): | Yes |
| Audio Power Output (CH/Power): | 2.1CH/ 2*15W+20W |
| Dolby Digital: | Dolby MS12, DTS X |
| RJ45 (LAN Port): | Yes |
| Wi-Fi Protocol (IEEE 802.11): | Yes |
| Wi-Fi Bands: | 2.4G and 5G |
| Bluetooth / BT version: | Bluetooth 5.0 |
| HDMI In: | 4 |
| AUDIO Out (Headphone O/P): | 1 |
| USB: | 2/ 1*USB3.0, 1*USB2.0 |
| Dimensions with stand (W x H x D): | 2235×500×1322mm |
| Dimensions without stand (W x H x D): | 2235×101×1286mm |
| Net weight (with stand / without stand): | 62.5kg / 60kg |
| Gross weight: | 97kg |