Explore a range of Conion LED TVs in Bangladesh at Best Electronics. Discover superior quality and cutting-edge technology in Conion LED televisions.
Showing all 6 resultsSorted by latest
Explore a range of Conion LED TVs in Bangladesh at Best Electronics. Discover superior quality and cutting-edge technology in Conion LED televisions.
In stock
| Brand | Conion |
|---|---|
| Screen Size | 32″ |
| Screen Type | LED |
| Resolution | HD |
| OS | Android TV |
| Opprating System: | VIDAA |
| Panel: | HD |
| Screen Refresh Rate: | 60Hz |
| Backlight Life: | ≥30000 Hrs |
| Power Input: | 100-240V~,50/60Hz |
| Rated Power: | ≤60W |
| RAM(Memory): | 1GB |
| ROM(Flash): | 4GB |
| Speaker power: | 2X10W |
| Net weight(Kg): | 4 |
| Warranty: | 3 Years Pannel 2 Years Service and Spare Parts |
In stock
| Brand | Conion |
|---|---|
| Screen Size | 43″ |
| Screen Type | LED |
| Resolution | HD |
| OS | Android TV |
| RAM/ROM: | 2GB/16GB |
| Wi-Fi Built-in: | Yes |
| Smart TV: | Yes |
| Dimension WxHxD (mm): | 960X560X127 |
| Net Weight | 5.3 KG |
| HDMI Ports: | 2 |
| USB Ports: | 2 |
| AV In: | Yes |
| VGA In: | Yes |
| Surround System: | Yes |
| RJ45 Input: | 1 |
| Voltage Support | 100-240V. 50-60Hz |
| Remote: | 1 |
| Warranty | 3 years service warranty, 2 years parts and panel warranty. |
In stock
| Brand | Conion |
|---|---|
| Screen Size | 40″ |
| Screen Type | LED |
| Resolution | HD |
| OS | Android TV |
| Backlight: | DLED direct Type |
| Maximum resolution: | 1920X1080 |
| Contrast ratio (Typ): | 900:01:00 |
| Response time(Typ): | 9ms |
| Display scale: | 16:09 |
| Viewing angle(CR>10) | Type(H:178″,V:178″) |
| Display Colors: | 16.7 M |
| CPU: | ARM Cortex-A53/1.1GHz/Quad core |
| GPU: | Mali470MP3/Triple-Core |
| RAM(DDR3): | 768MB |
| ROM(Flash): | 4GB |
| Audio power(Output): | 6W+6W |
| WIFI(Type): | 2R2T |
| HDMI 1.4 (HDCP 1.4): | 2 |
| USB 2.0: | 2 |
| VGA: | 1 |
| AV In: | 1 |
| Audio Out: | 1 |
| SPDIF Out: | 1(optical) |
| Size without stand (LXWXH): | 720x68x425mm |
| Size with stand (LXWXH): | 720x193x477mm |
| Weight: | Net Weight (with stand) 6kg Gross Weight (with stand) 7.5kg |
| Power: | Standby power ?0.5W Rated power 55W |
| Software Function: | Channel list YES Channel edit YES Picture freezing NO MTS/NICAM NICAM Sleep time setting YES(OFF) Teletext YES PVR YES EPG YES V_CHIP/Parental Guidance Parental Guidance CC(Closed caption) NO AD(Audio description) YES TTS(Text to Speech) NO CI+ – DOLBY YES HDMI-ARC HDMI-1 HDMI-CEC YES HDMI-MHL NO Operation system Linux OTA YES Hotel mode YES |
| Color Gamut(NTSC): | NTSC 62% |
| Power input: | 100-240VAc |
| Fire rating: | UL94-HB75 Page |
| Dimension: | 900mmX202mmX512mm |
| Warranty | 4 years panel warranty, 2 years service with spare parts. |
In stock
| Brand | Conion |
|---|---|
| Screen Size | 39″ |
| Screen Type | LED |
| Resolution | HD |
| OS | Android TV |
| CPU: | A35*4 1.5GHz |
| GPU: | Mali 400*2 |
| OS: | Android 8.0 |
| Memory/Flash: | 1GB DDR3 /8GB Flash |
| Wi-Fi? Built-in: | Yes |
| Smart TV: | Yes |
| Dimension WxHxD (cm): | 940X113X590 |
| HDMI Ports: | 2 |
| USB Ports: | 2 |
| AV In: | Yes |
| VGA In: | Yes |
| Surround System: | Yes |
| Max Audio Output Power: | 8W + 8W |
| RJ45 Input: | 1 |
| Power Consumption: | :74W |
| Remote: | 2 |
In stock
| Brand | Conion |
|---|---|
| Screen Size | 32″ |
| Screen Type | LED |
| Resolution | HD |
| OS | Android TV |
| Backlight: | DLED direct Type |
| Maximum resolution: | 1366?768 |
| Contrast ratio (Typ): | 900:01:00 |
| Response time(Typ): | 9ms |
| Display scale: | 16:09 |
| Viewing angle(CR>10) | Typ(H:178?,V:178?) |
| Display Colors: | 16.7 M |
| CPU: | ARM Cortex-A53/1.1GHz/Quad core |
| GPU: | Mali470MP3/Triple-Core |
| RAM(DDR3): | 768MB |
| ROM(Flash): | 4GB |
| Audio power(Output): | 6W+6W |
| WIFI(Type): | 2R2T |
| HDMI 1.4 (HDCP 1.4): | 2 |
| USB 2.0: | 2 |
| VGA: | 1 |
| AV In: | 1 |
| Audio Out: | 1 |
| SPDIF Out: | 1(optical) |
| Size: | (without stand) L?W?H 720x68x425mm (with stand) L?W?H 720x193x477mm |
| Weight: | Net Weight (without stand) 3.8kg Net Weight (with stand) 3.9kg Gross Weight (without stand) 5.3kg Gross Weight (with stand) 5.4kg |
| Power: | Standby power ?0.5W Rated power 55W |
| Software Function: | Channel list YES Channel edit YES Picture freezing NO MTS/NICAM NICAM Sleep time setting YES(OFF) Teletext YES PVR YES EPG YES V_CHIP/Parental Guidance Parental Guidance CC(Closed caption) NO AD(Audio description) YES TTS(Text to Speech) NO CI+ – DOLBY YES HDMI-ARC HDMI-1 HDMI-CEC YES HDMI-MHL NO Operation system Linux OTA YES Hotel mode YES |
| Color Gamut(NTSC): | ?NTSC 62% |
| Power input: | 100-240VAc |
| Fire rating: | UL94-HB75 Page |
| Size (Wall hanging): | 75x75mm |
In stock
| Brand | Conion |
|---|---|
| Screen Size | 32″ |
| Screen Type | LED |
| Resolution | HD |
| OS | Android TV |
| CPU: | Quad-Core A53 1.5GHz |
| GPU: | Mali-G31MP2 |
| OS: | Android 9.0 |
| Memory/Flash: | 1GB DDR3 /8GB Flash |
| Wi-Fi? Built-in: | Yes |
| Smart TV: | Yes |
| Dimension WxHxD (cm): | 889X192X566 |
| HDMI Ports: | 2 |
| USB Ports: | 2 |
| AV In: | Yes |
| VGA In: | Yes |
| Surround System: | Yes |
| Max Audio Output Power: | 8W + 8W |
| RJ45 Input: | 1 |
| Power Consumption: | 75W |
| Remote: | 2 |
| Warranty | 3 years panel warranty, 2 years service with spare parts |
No account yet?
Create an Account