Small Appliances
Philips GC 181/80 Dry Iron
SKU:
IRN-PHL-2503
In stock
Original price was: ৳ 4,150.৳ 3,943Current price is: ৳ 3,943. incl. VAT| Brand | Philips |
|---|---|
| Power: | 1000W |
| Color: | Black |
| Weight: | 1.6 kg |
| Soleplate: | Black American heritage |
| Voltage: | 220- 240V |
| Power cord length: | 1.8m |
| Cord freedom (swivel): | 360° |
| Made By: | India. |
Conion BE-6000 (50L) Geyser (Water Heater)
SKU:
GSR-CON-1060
In stock
Original price was: ৳ 10,000.৳ 8,000Current price is: ৳ 8,000. incl. VAT| Brand | Conion |
|---|
Conion BE-5000 (45L) Geyser (Water Heater)
SKU:
GSR-CON-1050
In stock
Original price was: ৳ 9,490.৳ 7,118Current price is: ৳ 7,118. incl. VAT| Brand | Conion |
|---|
KENT Grand Star (White) Water Purifier
SKU:
WPF-KNT-2310
In stock
Original price was: ৳ 33,500.৳ 32,500Current price is: ৳ 32,500. incl. VAT| Brand | Kent |
|---|---|
| Purification Production Rate: | 20 L/hr.* |
| Body Material: | ABS Food Grade Plastic |
| Mounting: | Wall mounting |
| Input Power Supply: | Single Phase 100-250 V AC, 50-60 Hz |
KENT Crystal Star (Black) Water Purifier
SKU:
WPF-KNT-2302
In stock
৳ 33,900 incl. VAT| Brand | Kent |
|---|---|
| Purification Production Rate: | 20 L/hr.* |
| Body Material: | ABS Food Grade Plastic |
| Mounting: | Wall mounting |
| Dimensions(mm): | 380 (L) X 280 (W) X 535 (H) |
| Input Power Supply: | Single Phase 100-250 V AC, 50-60 Hz |
| Storage Capacity: | 11 L |
| Total Power Consumption: | 60 W |
KENT Prime Star (Black) Water Purifier
SKU:
WPF-KNT-2301
In stock
Original price was: ৳ 33,900.৳ 33,000Current price is: ৳ 33,000. incl. VAT| Brand | Kent |
|---|---|
| Purification Production Rate: | 20 L/hr.* |
| Body Material: | ABS Food Grade Plastic |
| Mounting: | Wall mounting |
| Input Power Supply: | Single Phase 100-250 V AC, 50-60 Hz |
KENT Grand Star (Black) Water Purifier
SKU:
WPF-KNT-2009
In stock
Original price was: ৳ 33,900.৳ 33,000Current price is: ৳ 33,000. incl. VAT| Brand | Kent |
|---|---|
| Purification Production Rate: | 20 L/hr.* |
| Body Material: | ABS Food Grade Plastic |
| Mounting: | Wall mounting |
| Dimensions(mm): | 380 (L) X 280 (W) X 535 (H) |
| Input Power Supply: | Single Phase 100-250 V AC, 50-60 Hz |
| Storage Capacity: | 11 L |
| Total Power Consumption: | 60 W |
KENT Grand Plus White Water Purifier
SKU:
WPF-KNT-2008
In stock
Original price was: ৳ 29,000.৳ 28,500Current price is: ৳ 28,500. incl. VAT| Brand | Kent |
|---|---|
| Color: | Black |
| Purification Production Rate: | 20 L/hr.* |
| Body Material: | ABS Food Grade Plastic |
| Mounting: | Wall mounting |
| Dimensions(mm): | 380 (L) X 280 (W) X 535 (H) |
| Input Power Supply: | Single Phase 100-250 V AC, 50-60 Hz |
Livpure Zinger Copper Hot Water Purifier
SKU:
WPF-LIP-2311
In stock
Original price was: ৳ 43,000.৳ 42,500Current price is: ৳ 42,500. incl. VAT| Brand | Livpure |
|---|---|
| Suitable for TDS levels: | Upto 1500 pppm |
| Suitable for Hardness levels: | Upto 450 mg/L |
| Purification Capacity: | Upto 75 L/Day |
| Display: | LED indications |
| Body Mateial: | ABS Food Grade Plastic |
| UV Wattage: | 0.7 W (in tank Uv) |
| Input Voltage: | 140 -300 V Ac / 50 Hz |
Livpure Zinger Copper Water Purifier
SKU:
WPF-LIP-2309
In stock
Original price was: ৳ 32,500.৳ 32,000Current price is: ৳ 32,000. incl. VAT| Brand | Livpure |
|---|---|
| Suitable for TDS levels: | Upto 1500 pppm |
| Suitable for Hardness levels: | Upto 450 mg/L |
| Purification Capacity: | Upto 75 L/Day |
| Display: | LED indications |
| Body Material: | ABS Food Grade Plastic |
| UV Wattage: | 0.7 W (in tank Uv) |
| Input Voltage: | 140 -300 V Ac / 50 Hz |
Livpure Pep Pro Grand Water Purifier
SKU:
WPF-LIP-2306
In stock
Original price was: ৳ 25,500.৳ 25,000Current price is: ৳ 25,000. incl. VAT| Brand | Livpure |
|---|---|
| Suitable for TDS Level's: | Upto 2,000 ppm |
| Suitable for Hardness levels: | Upto 600 mg/L |
| Water Dispensing type: | Ambient |
| Uv Wattage: | 0.7 W |
| Net Weight (kgs): | 7.4 |
| Duty Cycle (max): | Upto 75 L/Day |
| Display: | LED Indications |
| Mounting: | well mount |
Livpure Bolt Plus Copper RO+UF Water Purifier
SKU:
WPF-LIP-2305
In stock
Original price was: ৳ 27,000.৳ 26,500Current price is: ৳ 26,500. incl. VAT| Brand | Livpure |
|---|---|
| Storage tank Capacity : | 7L |
| No. of Stages: | 7 |
| Suitable for TDS levels: | upto 1500 ppm |
| Body Material: | ABS food Grode Plostic |
| Display: | LED indications |
| Suitable for Hardness levels: | Upto 450mg/l |
| Duty Cycle (Max) | Upto 75 L/Day |
| Mounting: | wall mount |
| UF Membrone: | 0.1 pm |