Discover Sharp electronics at Best Electronics in Bangladesh. Shop quality appliances for home and office at unbeatable prices today.
Sharp
Sharp SJ-VX57PG-BK 567L Multidoor Side by Side Black Refrigerator
In stock
Original price was: ৳ 335,900.৳ 315,000Current price is: ৳ 315,000. incl. VAT| Brand | Sharp |
|---|---|
| Refrigerator Compressor | Inverter |
| Refrigerator Defrost Type | No-Frost |
| Freezer Position | Bottom Mount |
| Compressor: | J-Tech Inverter Technology – energy-efficient & quieter operation |
| J-Tech Inverter Technology: | Yes |
| Plasmacluster Ion Technology: | Yes |
| Drawer: | Yes |
| Extra Cool: | Yes |
| Door Alarm: | Yes |
| Refrigerant: | R600a |
| Freezing Type : | Deep Freezing + Express Freezing |
| Ice Maker: | Yes |
| LED Lighting: | Yes |
| Fresh Zone: | Moisture Shield / Moist Fresh Zone |
| Express Freezing: | Yes |
| Cooling System: | Fan Cool / Multi Airflow |
| Number of Doors: | 4 |
| Energy Efficiency: | 3 Ticks |
| Control Panel: | Electronic Touch (Internal) |
| Voltage: | 220–240V |
Sharp SJ-RF36E-DS 360L Top Mount Grey Refrigerator
In stock
Original price was: ৳ 129,000.৳ 124,000Current price is: ৳ 124,000. incl. VAT| Brand | Sharp |
|---|---|
| Refrigerator Compressor | Inverter |
| Refrigerator Defrost Type | No-Frost |
| Freezer Position | Top Mount |
| Compressor: | J-Tech Inverter Technology – energy-efficient & quieter operation |
| J-Tech Inverter Technology: | Yes |
| Plasmacluster Ion Technology: | Yes |
| Temperature Control: | Internal |
| Extra Cool: | Yes |
| Express Freezing: | Yes |
| Door Alarm: | No |
| Refrigerant: | R600a |
| Egg Tray / Pocket: | Yes |
| Utility Box / Pocket: | Yes |
| Bottle Pocket: | Yes |
| Fresh Case: | Glass |
| LED Lighting: | Yes |
| Vegetable Case Shelf: | Yes |
| Ice Storage Box: | Yes |
| Mega Freezer: | Yes |
| Ice Maker & Box: | Yes |
| Cooling System: | Fan Cool |
| Number of Doors: | 2 |
| Energy Efficiency: | 3 Ticks |
Sharp SJ-RF30E-DS 300L Top Mount Grey Refrigerator
In stock
Original price was: ৳ 115,000.৳ 110,000Current price is: ৳ 110,000. incl. VAT| Brand | Sharp |
|---|---|
| Refrigerator Compressor | Inverter |
| Refrigerator Defrost Type | No-Frost |
| Freezer Position | Top Mount |
| Compressor: | J-Tech Inverter Technology – energy-efficient & quieter operation |
| J-Tech Inverter Technology: | Yes |
| Plasmacluster Ion Technology: | Yes |
| Temperature Control: | Internal |
| Extra Cool: | Yes |
| Express Freezing: | Yes |
| Door Alarm: | No |
| Refrigerant: | R600a |
| Egg Tray / Pocket: | Yes |
| Utility Box / Pocket: | Yes |
| Bottle Pocket: | Yes |
| Fresh Case: | Glass |
| LED Lighting: | Yes |
| Vegetable Case Shelf: | Yes |
| Ice Storage Box: | Yes |
| Mega Freezer: | Yes |
| Ice Maker & Box: | Yes |
| Cooling System: | Fan Cool |
| Number of Doors: | 2 |
| Energy Efficiency: | 3 Ticks |
Sharp SJ-PG60P2-BK 600L Top Mount Black Refrigerator
In stock
Original price was: ৳ 209,900.৳ 200,000Current price is: ৳ 200,000. incl. VAT| Brand | Sharp |
|---|---|
| Refrigerator Compressor | Inverter |
| Refrigerator Defrost Type | No-Frost |
| Freezer Position | Top Mount |
| Cooling Technology: | Hybrid Cooling System (even cooling distribution) |
| Compressor: | J-Tech Inverter Technology — efficient, quieter cooling |
| Refrigerant: | R-600a (eco-friendly) |
| Deodorizer | AG+ Nano Deodorizer (Ag+ CU Nano) |
| Air Purification: | Plasmacluster Ion Technology |
| Temperature Control: | External Touch Control Panel |
| Extra Cooling: | Functions Extra Cool & Express Freezing modes |
| Ice Maker: | Movable Ice Maker included |
| Freezer Organizer: | Yes (Freezer organizer rack) |
| Door Alarm: | Yes — alerts if door is left open |
| Energy Efficiency: | 3 Ticks Energy Rating (market dependent) |
| Interior Lighting: | LED Lighting in refrigerator section |
| Shelving: | 2 Tempered glass shelves in refrigerator |
| Vegetable & Fruit Storage: | Large vegetable & fruit case + 2-way fresh room |
| Refrigerator Door: | Pockets 2 door pockets |
| Bottle Storage: | 2 bottle pockets |
| Door Type / Finish: | 2 Doors with plated handles (Black glass finish) |
| Cooling System: | Fan-assisted cooling |
Sharp SJ-PG51P2-BK 512L Top Mount Black Refrigerator
In stock
Original price was: ৳ 188,900.৳ 182,900Current price is: ৳ 182,900. incl. VAT| Brand | Sharp |
|---|---|
| Refrigerator Compressor | Inverter |
| Refrigerator Defrost Type | No-Frost |
| Freezer Position | Top Mount |
| Cooling Technology: | Hybrid Cooling System (even cooling distribution) |
| Compressor: | J-Tech Inverter Technology – energy-efficient & quieter operation |
| Refrigerant: | R-600a (eco-friendly) |
| Deodorizer | AG+ Nano Deodorizer (Ag+ CU Nano) |
| Air Purification: | Plasmacluster Ion Technology |
| Temperature Control: | External Touch Control Panel |
| Extra Cooling: | Functions Extra Cool & Express Freezing modes |
| Ice Maker: | Movable Ice Maker included |
| Freezer Organizer: | Yes (Freezer organizer rack) |
| Door Alarm: | Yes — alerts if door is left open |
| Energy Efficiency: | 3 Ticks Energy Rating (market dependent) |
| Interior Lighting: | LED Lighting in refrigerator section |
| Shelving: | 2 Tempered glass shelves in refrigerator |
| Vegetable & Fruit Storage: | Large vegetable & fruit case + 2-way fresh room |
| Refrigerator Door: | Pockets 2 door pockets |
| Bottle Storage: | 2 bottle pockets |
| Door Type / Finish: | 2 Doors with plated handles (Black glass finish) |
| Cooling System: | Fan-assisted cooling |
Sharp ES-G90G (9 KG) Top Loading (Without Heater) Washing Machine
In stock
Original price was: ৳ 56,900.৳ 48,000Current price is: ৳ 48,000. incl. VAT| Brand | Sharp |
|---|---|
| Color | Gray |
| WM Type | Top Load |
| WM Capacity | 9 KG |
| Wash Program: | 10 |
| Child Proof: | Yes |
| Auto Restart: | Yes |
| Top Lid: | Tempered Glass |
| Gentle Close Lid: | Yes |
| Air Dry: | Yes |
| Auto Tub Clean: | Yes |
| Water Consumption (L/kg): | 8.3 |
| Lint Filter: | Dual |
Sharp ES-F160G2 (16 KG) Top Loading (Without Heater) Washing Machine
In stock
Original price was: ৳ 76,900.৳ 71,900Current price is: ৳ 71,900. incl. VAT| Brand | Sharp |
|---|---|
| Color | Gray |
| WM Type | Top Load |
| WM Capacity | 16 KG |
| Number of Washing Programs: | 10 |
| Power Off Memory: | Yes |
| Child Lock: | Yes |
| Auto Restart: | Yes |
| Water Levels: | 10 |
| Preset Time: | 2-24 Hours |
| Tub Material: | Stainless Steel |
Sharp ES-FW85SG (8.5 KG) Front Loading (With Heater) Washing Machine
In stock
Original price was: ৳ 85,900.৳ 75,000Current price is: ৳ 75,000. incl. VAT| Brand | Sharp |
|---|---|
| Color | Gray |
| WM Type | Front Load |
| WM Capacity | 8.5 KG |
| Spin Speed: | 1200 RPM |
| Number of Washing Programs: | 10 (Cotton, Eco, Super Quick, Rinse+Spin, Wool, Scent, Allergy, Hygiene, Bedding, Drum Clean) |
| Door Cover: | ABS |
| Control Panel: | Green Glass Half Mirror |
| Drum (Inner)-Diameter φ (mm): | 500 |
| Drum (Inner)-Depth (mm): | 295 |
| Delay Timer: | 3-24 H |
| Voltage / Frequency: | 220-240V~ / 50Hz |
| Detergent/ Softener Box Opening System: | YES (Push-Open) |
| Minimum Operation Voltage: | 160V |
| Drum inner Volume (L): | 54 L |
| Temperature Function: | – /20/30/40/60/90 |
Sharp ES-FW125SG (12.5 KG) Front Loading (With Heater) Washing Machine
In stock
Original price was: ৳ 112,900.৳ 105,900Current price is: ৳ 105,900. incl. VAT| Brand | Sharp |
|---|---|
| Color | Gray |
| WM Type | Front Load |
| WM Capacity | 12.5 KG |
| Spin Speed: | 1400 RPM |
| Number of Washing Programs: | 10 |
| Water Consumption: | 93L / Cycle |
| Voltage/Frequency: | 220-240V/50 Hz |
| Auto Restart: | Yes |
Sharp KD-HT9JP-G (9 KG) Front Loading (With Heater) Washing Machine
In stock
Original price was: ৳ 129,900.৳ 125,000Current price is: ৳ 125,000. incl. VAT| Brand | Sharp |
|---|---|
| Color | Gray |
| WM Type | Front Load |
| WM Capacity | 9 KG |
| Spin Speed: | 1200 RPM |
| Number of Programs: | 10 drying programs (Mix, Cotton, Synthetics, Down, Hygiene, Quick Dry, Baby Care, Bedding, Warm, Cool) |
| Special Features: | Overheating protection, child safety, anti-crease, auto dry, stackable design compatible |
| Sensor: | Humidity sensor for efficient drying |
| Drum Material: | Stainless steel interior (typical for this model class) |
| Refrigerant (Heat Pump): | R134a (310 g) |
| Operating Ambient Temp.: | 5 °C – 35 °C |
| Safety Features: | Child lock, overheating protection, auto stop at end of cycle |
| Stackable: | Yes — can be stacked with compatible washer Door Reversible door option (left/right) |
| Door: | Reversible door option (left/right) |
| Technology: | Heat Pump Inverter Dryer – energy-efficient drying with gentle heat, reduced wrinkles & less fabric shrinkage |
| Rated Power: | 680 W |
| Rated Voltage / Frequency: | 220–240 V ~, 50 Hz |
Sharp SJ-C300-G 300L Deep Freezer
In stock
Original price was: ৳ 72,900.৳ 70,900Current price is: ৳ 70,900. incl. VAT| Brand | Sharp |
|---|---|
| Color | Black |
| Freezer Door Type | VCM Door |
| Net Capacity: | 287 Litres |
| Temperature Range: | -14°C to -22°C |
| Fast Freezing: | Up to -28°C |
| Lock: | YES |
| Cooling System: | Direct Cooling |
| Temperature Control: | Electronic with LED Display |
| Rated Voltage/Frequency: | 220–240V / 50Hz |
| Basket: | 1 Wire Basket |
| Wheels: | Yes (Roller Wheels) |
| Drain: | Yes |
| Interior Light: | LED |
Sharp SJ-C200-G 200L Deep Freezer
In stock
Original price was: ৳ 59,900.৳ 57,900Current price is: ৳ 57,900. incl. VAT| Brand | Sharp |
|---|---|
| Color | Black |
| Freezer Door Type | VCM Door |
| Net Capacity: | 198 Litres |
| Temperature Range: | -14°C to -22°C |
| Lock: | YES |
| Rated Voltage/Frequency: | 220–240V / 50Hz |
| LED Lighting: | YES |
| Fast Freezing: | Up to -28°C |
| Cooling System: | Direct Cooling |
| Temperature Control: | Electronic with LED Display |
| Basket: | 1 Wire Basket |
| Wheels: | Yes (Roller Wheels) |
| Drain: | Yes |