Home » Sharp
Showing 1–12 of 20 resultsSorted by latest
Discover Sharp electronics at Best Electronics in Bangladesh. Shop quality appliances for home and office at unbeatable prices today.
Filter by price
Filter by Brand
- Sharp 20
Sharp
Sharp SJ-VX57PG-BK 567L Multidoor Side by Side Black Refrigerator
In stock
| Brand | Sharp |
|---|---|
| Refrigerator Compressor | Inverter |
| Refrigerator Defrost Type | No-Frost |
| Freezer Position | Bottom Mount |
| Compressor: | J-Tech Inverter Technology – energy-efficient & quieter operation |
| J-Tech Inverter Technology: | Yes |
| Plasmacluster Ion Technology: | Yes |
| Drawer: | Yes |
| Extra Cool: | Yes |
| Door Alarm: | Yes |
| Refrigerant: | R600a |
| Freezing Type : | Deep Freezing + Express Freezing |
| Ice Maker: | Yes |
| LED Lighting: | Yes |
| Fresh Zone: | Moisture Shield / Moist Fresh Zone |
| Express Freezing: | Yes |
| Cooling System: | Fan Cool / Multi Airflow |
| Number of Doors: | 4 |
| Energy Efficiency: | 3 Ticks |
| Control Panel: | Electronic Touch (Internal) |
| Voltage: | 220–240V |
Sharp SJ-RF36E-DS 360L Top Mount Grey Refrigerator
In stock
| Brand | Sharp |
|---|---|
| Refrigerator Compressor | Inverter |
| Refrigerator Defrost Type | No-Frost |
| Freezer Position | Top Mount |
| Compressor: | J-Tech Inverter Technology – energy-efficient & quieter operation |
| J-Tech Inverter Technology: | Yes |
| Plasmacluster Ion Technology: | Yes |
| Temperature Control: | Internal |
| Extra Cool: | Yes |
| Express Freezing: | Yes |
| Door Alarm: | No |
| Refrigerant: | R600a |
| Egg Tray / Pocket: | Yes |
| Utility Box / Pocket: | Yes |
| Bottle Pocket: | Yes |
| Fresh Case: | Glass |
| LED Lighting: | Yes |
| Vegetable Case Shelf: | Yes |
| Ice Storage Box: | Yes |
| Mega Freezer: | Yes |
| Ice Maker & Box: | Yes |
| Cooling System: | Fan Cool |
| Number of Doors: | 2 |
| Energy Efficiency: | 3 Ticks |
Sharp SJ-RF30E-DS 300L Top Mount Grey Refrigerator
In stock
| Brand | Sharp |
|---|---|
| Refrigerator Compressor | Inverter |
| Refrigerator Defrost Type | No-Frost |
| Freezer Position | Top Mount |
| Compressor: | J-Tech Inverter Technology – energy-efficient & quieter operation |
| J-Tech Inverter Technology: | Yes |
| Plasmacluster Ion Technology: | Yes |
| Temperature Control: | Internal |
| Extra Cool: | Yes |
| Express Freezing: | Yes |
| Door Alarm: | No |
| Refrigerant: | R600a |
| Egg Tray / Pocket: | Yes |
| Utility Box / Pocket: | Yes |
| Bottle Pocket: | Yes |
| Fresh Case: | Glass |
| LED Lighting: | Yes |
| Vegetable Case Shelf: | Yes |
| Ice Storage Box: | Yes |
| Mega Freezer: | Yes |
| Ice Maker & Box: | Yes |
| Cooling System: | Fan Cool |
| Number of Doors: | 2 |
| Energy Efficiency: | 3 Ticks |
Sharp SJ-PG60P2-BK 600L Top Mount Black Refrigerator
In stock
| Brand | Sharp |
|---|---|
| Refrigerator Compressor | Inverter |
| Refrigerator Defrost Type | No-Frost |
| Freezer Position | Top Mount |
| Cooling Technology: | Hybrid Cooling System (even cooling distribution) |
| Compressor: | J-Tech Inverter Technology — efficient, quieter cooling |
| Refrigerant: | R-600a (eco-friendly) |
| Deodorizer | AG+ Nano Deodorizer (Ag+ CU Nano) |
| Air Purification: | Plasmacluster Ion Technology |
| Temperature Control: | External Touch Control Panel |
| Extra Cooling: | Functions Extra Cool & Express Freezing modes |
| Ice Maker: | Movable Ice Maker included |
| Freezer Organizer: | Yes (Freezer organizer rack) |
| Door Alarm: | Yes — alerts if door is left open |
| Energy Efficiency: | 3 Ticks Energy Rating (market dependent) |
| Interior Lighting: | LED Lighting in refrigerator section |
| Shelving: | 2 Tempered glass shelves in refrigerator |
| Vegetable & Fruit Storage: | Large vegetable & fruit case + 2-way fresh room |
| Refrigerator Door: | Pockets 2 door pockets |
| Bottle Storage: | 2 bottle pockets |
| Door Type / Finish: | 2 Doors with plated handles (Black glass finish) |
| Cooling System: | Fan-assisted cooling |
Sharp SJ-PG51P2-BK 512L Top Mount Black Refrigerator
In stock
| Brand | Sharp |
|---|---|
| Refrigerator Compressor | Inverter |
| Refrigerator Defrost Type | No-Frost |
| Freezer Position | Top Mount |
| Cooling Technology: | Hybrid Cooling System (even cooling distribution) |
| Compressor: | J-Tech Inverter Technology – energy-efficient & quieter operation |
| Refrigerant: | R-600a (eco-friendly) |
| Deodorizer | AG+ Nano Deodorizer (Ag+ CU Nano) |
| Air Purification: | Plasmacluster Ion Technology |
| Temperature Control: | External Touch Control Panel |
| Extra Cooling: | Functions Extra Cool & Express Freezing modes |
| Ice Maker: | Movable Ice Maker included |
| Freezer Organizer: | Yes (Freezer organizer rack) |
| Door Alarm: | Yes — alerts if door is left open |
| Energy Efficiency: | 3 Ticks Energy Rating (market dependent) |
| Interior Lighting: | LED Lighting in refrigerator section |
| Shelving: | 2 Tempered glass shelves in refrigerator |
| Vegetable & Fruit Storage: | Large vegetable & fruit case + 2-way fresh room |
| Refrigerator Door: | Pockets 2 door pockets |
| Bottle Storage: | 2 bottle pockets |
| Door Type / Finish: | 2 Doors with plated handles (Black glass finish) |
| Cooling System: | Fan-assisted cooling |
Sharp ES-G90G (9 KG) Top Loading (Without Heater) Washing Machine
In stock
Sharp ES-F160G2 (16 KG) Top Loading (Without Heater) Washing Machine
In stock
Sharp ES-FW85SG (8.5 KG) Front Loading (With Heater) Washing Machine
In stock
| Brand | Sharp |
|---|---|
| Color | Gray |
| WM Type | Front Load |
| WM Capacity | 8.5 KG |
| Spin Speed: | 1200 RPM |
| Number of Washing Programs: | 10 (Cotton, Eco, Super Quick, Rinse+Spin, Wool, Scent, Allergy, Hygiene, Bedding, Drum Clean) |
| Door Cover: | ABS |
| Control Panel: | Green Glass Half Mirror |
| Drum (Inner)-Diameter φ (mm): | 500 |
| Drum (Inner)-Depth (mm): | 295 |
| Delay Timer: | 3-24 H |
| Voltage / Frequency: | 220-240V~ / 50Hz |
| Detergent/ Softener Box Opening System: | YES (Push-Open) |
| Minimum Operation Voltage: | 160V |
| Drum inner Volume (L): | 54 L |
| Temperature Function: | – /20/30/40/60/90 |
Sharp ES-FW125SG (12.5 KG) Front Loading (With Heater) Washing Machine
In stock
Sharp KD-HT9JP-G (9 KG) Front Loading (With Heater) Washing Machine
In stock
| Brand | Sharp |
|---|---|
| Color | Gray |
| WM Type | Front Load |
| WM Capacity | 9 KG |
| Spin Speed: | 1200 RPM |
| Number of Programs: | 10 drying programs (Mix, Cotton, Synthetics, Down, Hygiene, Quick Dry, Baby Care, Bedding, Warm, Cool) |
| Special Features: | Overheating protection, child safety, anti-crease, auto dry, stackable design compatible |
| Sensor: | Humidity sensor for efficient drying |
| Drum Material: | Stainless steel interior (typical for this model class) |
| Refrigerant (Heat Pump): | R134a (310 g) |
| Operating Ambient Temp.: | 5 °C – 35 °C |
| Safety Features: | Child lock, overheating protection, auto stop at end of cycle |
| Stackable: | Yes — can be stacked with compatible washer Door Reversible door option (left/right) |
| Door: | Reversible door option (left/right) |
| Technology: | Heat Pump Inverter Dryer – energy-efficient drying with gentle heat, reduced wrinkles & less fabric shrinkage |
| Rated Power: | 680 W |
| Rated Voltage / Frequency: | 220–240 V ~, 50 Hz |
Sharp SJ-C300-G 300L Deep Freezer
In stock
| Brand | Sharp |
|---|---|
| Color | Black |
| Freezer Door Type | VCM Door |
| Net Capacity: | 287 Litres |
| Temperature Range: | -14°C to -22°C |
| Fast Freezing: | Up to -28°C |
| Lock: | YES |
| Cooling System: | Direct Cooling |
| Temperature Control: | Electronic with LED Display |
| Rated Voltage/Frequency: | 220–240V / 50Hz |
| Basket: | 1 Wire Basket |
| Wheels: | Yes (Roller Wheels) |
| Drain: | Yes |
| Interior Light: | LED |
Sharp SJ-C200-G 200L Deep Freezer
In stock
| Brand | Sharp |
|---|---|
| Color | Black |
| Freezer Door Type | VCM Door |
| Net Capacity: | 198 Litres |
| Temperature Range: | -14°C to -22°C |
| Lock: | YES |
| Rated Voltage/Frequency: | 220–240V / 50Hz |
| LED Lighting: | YES |
| Fast Freezing: | Up to -28°C |
| Cooling System: | Direct Cooling |
| Temperature Control: | Electronic with LED Display |
| Basket: | 1 Wire Basket |
| Wheels: | Yes (Roller Wheels) |
| Drain: | Yes |