Shop high-quality chargers in Bangladesh at Best Electronics. Enjoy fast delivery, genuine warranty, and exclusive deals. Order today.
Chargers
UGREEN USB-C to Micro USB Adapter (Black)
In stock
৳ 224 incl. VAT| Brand | UGREEN |
|---|---|
| Input Interface: | USB Type-C Male |
| Output Interface: | Micro USB Female |
| Transmission Rate: | Up to 480Mbps |
Recci RC130ECC 25W GaN Black Fast Charger
In stock
৳ 750 incl. VAT| Brand | Recci |
|---|---|
| Power Output: | 25W |
| Technology: | GaN (Gallium Nitride) |
| Output: | Standard: 5V=3A, 9V=2.78A, 12V=2.09A PPS 1: 3.3-5.9V=3A PPS 2: 3.3-11V=2.75A |
| Protection Features: | Overcurrent, Overvoltage, Overheat, and Short-Circuit Protection |
Recci RC129ECC 20W GaN White Fast Charger
In stock
৳ 695 incl. VAT| Brand | Recci |
|---|---|
| Power Output: | 20W |
| Technology: | GaN (Gallium Nitride) |
| Output: | Standard: 5V=3A, 9V=2.22A, 12V=1.67A PPS 1: 3.3-5.9V=3A PPS 2: 3.3-11V=2A |
| Protection Features: | Overcurrent, Overvoltage, Overheat, and Short-Circuit Protection |
Recci RC108E 45W GaN Fast Charger
In stock
৳ 2,699 incl. VAT| Brand | Recci |
|---|---|
| Power Output: | 45W |
| Technology: | GaN (Gallium Nitride) |
| Output Ports: | USB-C1: 45W Max USB-C2: 18W Max USB-A: 18W Max |
| Protection Features: | Overcurrent, Overvoltage, Overheat, and Short-Circuit Protection |
Xiaomi Mi 20W Charger Adapter (Type-C)
In stock
৳ 1,350 incl. VAT| Brand | Xiaomi |
|---|---|
| Model: | AD201 |
| Input: | 100-240V~50/60Hz 0.5A |
| Output Port: | USB-C |
| Output: | 5V/3A, 9V/2.22A, 12V/1.67A, 20W Max Output |
Yison C-S6-US Type-C 25W White Charging Adapter
In stock
৳ 990 incl. VAT| Brand | YISON |
|---|---|
| Inputs: | Type-C |
| Voltage: | AC 100-240V |
| Output: | 4.60V/3A 8.4V/2.77A 11.4/2A |
| Frequency Response: | 50Hz/60Hz |
| Adapter Working: | 47KHZ-65kHZ |
Yison C-H1-US 20W PD USB-C Lightning White Charger (C-Lightning)
In stock
৳ 870 incl. VAT| Brand | YISON |
|---|---|
| Current: | 4.60V/2.7A 8.4V/2.22A 11.4/1.67A |
| Voltage: | AC 100-240V |
| Output Interface: | Type-C interface |
| Frequency Response: | 50Hz/60Hz |
| Adapter Working: | 47KHZ-65kHZ |
Yison Celebrat C-H8-EU 25W Charger Adapter with Lightning Cable
In stock
৳ 1,492 incl. VAT| Brand | YISON |
|---|---|
| Input: | 100-240V, 50/60Hz |
| Output (USB-A): | 5V/3A, 9V/2.77A, 12V/2A |
Yison Celebrat C-H7-EU 20W Charger Adapter with Type-C Cable
In stock
৳ 1,241 incl. VAT| Brand | YISON |
|---|---|
| Input: | 100-204V-50Hz/60Hz 0.5A(max) |
| Output: | Type-C 5V=3A 9V=2.22A 12V=1.67A |
Yison Celebrat C-H11(EU) QC3.0 18W White Charger Adapter with Lightning Cable (A- Lighting)
In stock
৳ 1,050 incl. VAT| Brand | YISON |
|---|---|
| Material: | PC+ABS |
| Interface: | USB Interface |
| Input: | AC 100-240V~, 50/60Hz, 1A Max |
| USB-A Output: | 5V/3A, 9V/2A, 12V/1.5A |
Yison Celebrat C-H11(EU) QC3.0 18W Charger Adapter withType-C Cable (A-Type-C)
In stock
৳ 400 incl. VAT| Brand | YISON |
|---|---|
| Material: | PC+ABS |
| Interface: | Type-C |
| Input: | AC 100-240V~, 50/60Hz, 1A Max |
| USB-A Output: | 5V/3A, 9V/2A, 12V/1.5A |
Yison Celebrat C-H11(EU) QC3.0 18W Charger Adapter with Micro USB Cable (A-Micro)
In stock
৳ 420 incl. VAT| Brand | YISON |
|---|---|
| Material: | PC+ABS |
| Interface: | USB Interface |
| Input: | AC 100-240V~, 50/60Hz, 1A Max |
| USB-A Output: | 5V/3A, 9V/2A, 12V/1.5A |