Discover LG Electronics in Bangladesh at Best Electronics. Shop top-quality TVs, refrigerators, washing machines, and more with great deals!
LG
LG 2B257EMCX-VS6 694L Matt Black KD Side-by-Side Refrigerator
In stock
Original price was: ৳ 215,900.৳ 195,900Current price is: ৳ 195,900. incl. VAT| Brand | LG |
|---|---|
| Refrigerator Compressor | Inverter |
| Refrigerator Defrost Type | No-Frost |
| Hygiene Fresh+: | Yes |
| Refrigerator: | 444 L |
| Freezer: | 250 L |
| Water Dispenser: | No |
| UV Nano With Water Dispenser: | No |
| Door Alarm: | Yes |
| Refrigerant: | R600a |
| Smart Diagnosis: | Yes |
| Door Cooling+: | Yes |
| Compressor Type: | Smart Inverter Compressor |
| Energy Consumption (kWh/Year): | 624 |
| Plumbing : | Non-plumbing |
| Deodorizer: | Yes |
LG 2B257DBMX-VS6 694L Black MIRROR KD Side-by-Side Refrigerator
In stock
Original price was: ৳ 245,000.৳ 225,000Current price is: ৳ 225,000. incl. VAT| Brand | LG |
|---|---|
| Refrigerator Compressor | Inverter |
| Refrigerator Defrost Type | No-Frost |
| Hygiene Fresh+: | Yes |
| Refrigerator: | 444 L |
| Freezer: | 250 L |
| Water Dispenser: | No |
| UV Nano With Water Dispenser: | No |
| Door Alarm: | Yes |
| Refrigerant: | R600a |
| Smart Diagnosis: | Yes |
| Door Cooling+: | Yes |
| Compressor Type: | Smart Inverter Compressor |
| Energy Consumption (kWh/Year): | 624 |
| Plumbing : | Non-plumbing |
| Deodorizer: | Yes |
LG InstaView 2B257BMCX-VS6-KNOCK KNOCK KD 694L Side-by-Side Refrigerator
In stock
Original price was: ৳ 300,900.৳ 275,900Current price is: ৳ 275,900. incl. VAT| Brand | LG |
|---|---|
| Refrigerator Compressor | Inverter |
| Refrigerator Defrost Type | No-Frost |
| Hygiene Fresh+: | Yes |
| Refrigerator: | 444 L |
| Freezer: | 250 L |
| Water Dispenser: | No |
| UV Nano With Water Dispenser: | No |
| Door Alarm: | Yes |
| Refrigerant: | R600a |
| Smart Diagnosis: | Yes |
| Door Cooling+: | Yes |
| Compressor Type: | Linear Compressor |
| Energy Consumption (kWh/Year): | 624 |
LG Knock Knock InstaView GS-X6354MC 635L Multi-Door Side by Side Refrigerator
In stock
Original price was: ৳ 349,900.৳ 339,900Current price is: ৳ 339,900. incl. VAT| Brand | LG |
|---|---|
| Refrigerator Compressor | Inverter |
| Refrigerator Defrost Type | No-Frost |
| Hygiene Fresh+: | Yes |
| Water Dispenser: | Yes |
| UV Nano With Water Dispenser: | Yes |
| Door Alarm: | Yes |
| Refrigerant: | R600a |
| Smart Diagnosis: | Yes |
| Door Cooling+: | Yes |
| Compressor Type: | Linear Compressor |
| Energy Consumption (kWh/Year): | 624 |
LG GCFB305BQCF .ADVQRIL 291L Deep Freezer
In stock
Original price was: ৳ 72,900.৳ 69,900Current price is: ৳ 69,900. incl. VAT| Brand | LG |
|---|---|
| Color | Gray |
| Freezer Door Type | PCM Door |
| Number of Doors: | 1 |
| Storage / Net Volume (Freezer): | 273 L |
| Gross Volume (Total): | 291 L |
| Stuffing Quantity (40ft): | 112 Units |
| Temperature Control: | Manual (-12°C ~ -34°C) |
| Handle Type: | External |
| Handle Material: | ABS / Plastic |
| Puff Thickness: | 60 mm (Inner Case) / 64 mm (Door) |
| Refrigerant: | R600a |
| Rated Frequency: | 50 Hz |
| Rated Voltage: | 230 V (187V ~ 275V) |
| Rated Power: | 140 W |
| Roller Quantity: | 4 |
| Energy Consumption: | 34.95 kWh/month |
| Climate Class: | SN / N / ST / T |
| Freezing Capacity: | 11 kg / 24h |
| EER: | 4.6 Btu/W.h |
| Sound Power: | 40 dB |
| Power Plug Type: | G Type |
LG GCFB255BQCF .ADVQRIL 243L Deep Freezer
In stock
Original price was: ৳ 65,900.৳ 61,900Current price is: ৳ 61,900. incl. VAT| Brand | LG |
|---|---|
| Color | Gray |
| Freezer Door Type | PCM Door |
| Number of Doors: | 1 |
| Storage / Net Volume (Freezer): | 228 L |
| Gross Volume (Total): | 243 L |
| Stuffing Quantity (40ft): | 132 Units |
| Temperature Control: | Manual (-12°C ~ -34°C) |
| Handle Type: | External |
| Handle Material: | ABS / Plastic |
| Puff Thickness: | 60 mm (Inner Case) / 64 mm (Door) |
| Refrigerant: | R600a |
| Rated Frequency: | 50 Hz |
| Rated Voltage: | 230 V (187V ~ 275V) |
| Rated Power: | 130 W |
| Roller Quantity: | 4 |
| Energy Consumption: | 34.95 kWh/month |
| Climate Class: | SN / N / ST / T |
| Freezing Capacity: | 10 kg / 24h |
| EER: | 4.6 Btu/W.h |
| Sound Power: | 40 dB |
| Power Plug Type: | G Type |
LG GCFB205BQCF .ADVQRIL 194L Deep Freezer
In stock
Original price was: ৳ 55,900.৳ 53,900Current price is: ৳ 53,900. incl. VAT| Brand | LG |
|---|---|
| Color | Gray |
| Freezer Door Type | PCM Door |
| Number of Doors: | 1 |
| Storage / Net Volume (Freezer): | 185 L |
| Gross Volume (Total): | 194 L |
| Stuffing Quantity (40ft): | 167 Units |
| Temperature Control: | Manual (-12°C ~ -34°C) |
| Handle Type: | External |
| Handle Material: | ABS / Plastic |
| Puff Thickness: | 60 mm (Inner Case) / 64 mm (Door) |
| Refrigerant: | R600a |
| Rated Frequency: | 50 Hz |
| Rated Voltage: | 230 V (187V ~ 275V) |
| Rated Power: | 130 W |
| Roller Quantity: | 4 |
| Energy Consumption: | 34.95 kWh/month |
| Climate Class: | SN / N / ST / T |
| Freezing Capacity: | 9 kg / 24h |
| EER: | 4.6 Btu/W.h |
| Sound Power: | 40 dB |
| Power Plug Type: | G Type |
LG T2310VSAB (10 kg) Top Loading (With Heater) Washing Machine
In stock
৳ 68,900 incl. VAT| Brand | LG |
|---|---|
| WM Type | Top Load |
| WM Capacity | 10 KG |
| Spin Speed: | Up to 1200 RPM |
| Water Inlet: | Cold only |
| Drum Material: | Stainless Steel Inner Tub |
| Wash Programs: | Normal, Pre-Wash + Normal, Gentle (Wool/Saree) |
| Special Programs: | Quick Wash, Strong (Jeans), Tub Clean, Aqua Reserve, Turbo Wash |
| Jet Spray+: | Yes — powerful water spray rinse system |
| TurboDrum™: | Yes — enhances wash performance |
| Punch+3 Pulsator: | Yes — improves agitation for even wash |
| Water Level Selection: | 10 Levels |
| Child Lock: | Yes — safety feature |
| Air Dry Function: | Yes — reduces moisture after wash |
| Delay Start: | Yes — 3 ~ 18 hours |
| Memory Backup: | Yes — retains settings during power interruptions |
| Auto Balance System: | Yes — reduces vibration & unbalance |
LG FV1410H3BA (10 kg) Front Loading (With Heater) Washing Machine
In stock
৳ 135,900 incl. VAT| Brand | LG |
|---|---|
| WM Type | Front Load |
| WM Capacity | 10 KG |
| Auto Restart: | Yes |
| Standby Power zero: | Yes |
| Spray Detergent water (Circulation): | Yes |
| 3D Multi Spary (New Turbo Wash): | Yes |
| Door Switch Type: | Auto Door |
| Door Openning Angle (º): | 150 |
| Drum Volume (liters): | 68 |
| Drum Hole Size (mm): | 300(R) |
| Inner Drum: | Embossing |
| Wash Program: | 14 |
| Prewash: | Yes |
| Steam: | Yes |
| Time Delay(Delay End): | Yes |
| Quick Wash + Dry: | Yes |
LG FV1411S2B (11 kg) Front Loading (With Heater) Washing Machine
In stock
৳ 119,900 incl. VAT| Brand | LG |
|---|---|
| WM Type | Front Load |
| WM Capacity | 11 KG |
| Anti Crease: | Yes |
| Beep On/Off: | Yes |
| Child Lock: | Yes |
| Condenser Care: | Yes |
| Delay End: | Yes |
| Drum Care: | Yes |
| Drum Light: | LED Lamp |
| Dry Level: | Iron, Cupboard, Extra |
| Wi-Fi: | Yes |
| Display Type: | Big LED(2 tone) |
| Leveling Legs: | 4 Adjustable Legs |
| Dual Dry (EcoHybrid): | Yes |
| Programs: | 14 (Activewear(Sportswear), Allergy Care (dryer), Cool Air, Cotton, Delicates, Downloaded Cycle, Duvet, Easy Care, Mix (Mixed Fabric), Quick 30, Rack Dry, Towels, Warm Air, Wool) |
| Energy Monitoring: | Yes |
| Smart Diagnosis: | Yes |
| ThinQ(Wi-Fi): | Yes |
| Pre Wash: | Yes |
LG T2108VSAB (8 kg) Top Loading (With Heater) Washing Machine
In stock
৳ 56,900 incl. VAT| Brand | LG |
|---|---|
| WM Type | Top Load |
| WM Capacity | 8 KG |
| Spin Speed: | Up to 1200 RPM |
| Water Inlet: | Cold only |
| Drum Material: | Stainless Steel Inner Tub |
| Wash Programs: | Normal, Pre-Wash + Normal, Gentle (Wool/Saree) |
| Special Programs: | Quick Wash, Strong (Jeans), Tub Clean, Aqua Reserve, Turbo Wash |
| Jet Spray+: | Yes — powerful water spray rinse system |
| TurboDrum™: | Yes — enhances wash performance |
| Punch+3 Pulsator: | Yes — improves agitation for even wash |
| Water Level Selection: | 10 Levels |
| Child Lock: | Yes — safety feature |
| Air Dry Function: | Yes — reduces moisture after wash |
| Delay Start: | Yes — 3 ~ 18 hours |
| Memory Backup: | Yes — retains settings during power interruptions |
| Auto Balance System: | Yes — reduces vibration & unbalance |
LG FB1208S850 (8 kg) Front Loading (With Heater) Washing Machine
In stock
Original price was: ৳ 85,000.৳ 83,000Current price is: ৳ 83,000. incl. VAT| Brand | LG |
|---|---|
| WM Type | Front Load |
| WM Capacity | 8 KG |
| Spin Speed: | Up to 1200 RPM |
| Steam Wash: | Yes (removes allergens & bacteria) |
| Wash Programs: | Cotton, Mix, Synthetics, Delicate, Quick 30, Baby Care, Tub Clean, etc. |
| Quick Wash: | Yes |
| Steam Technology: | Yes (Steam Wash / Hygiene) |
| Smart Diagnosis: | Yes |
| Child Lock: | Yes |
| Delay Timer: | Yes |
| Auto Restart: | Yes |
| Noise Level: | Low Noise Operation |
| Water Heating: | Built-in Heater |
| Voltage: | 220–240V, 50Hz |