Home » Kitchen Appliances » Mixer Grinder
Showing 1–12 of 54 resultsSorted by latest
Upgrade your kitchen with the best Mixer Grinders in Bangladesh. Explore a wide range of top-notch models at Best Electronics and enjoy the perfect blend of convenience and efficiency.
Mixer Grinder
Panasonic MX-AE465 (Red) Mixer Grinder
In stock
SKU:
MIX-PAN-4065
| Brand | Panasonic |
|---|---|
| Mix-Power | 2000 W |
| Number of Jars | 4 Jar |
| Jars: | SS Rust Resistant |
| Technology: | SS Chutney Jar with ELSL |
| Power Supply: | 220v- 240v; 50-60Hz |
| Speed Control: | 3 Speed with 1 Pulse & 1 off Button(Piano Type Buttons) |
| Plastic blender Jar with Filter: | 0.65L( Wet only-with Filter) 1.0L (Wet only-without filter) |
| Stainless Steel Blender Jar: | 1.0L (Wet Only) |
| Mill Jar: | 0.5L(Dry) / 0.3L (Wet) |
| Flexi Jar: | 100ml(Liquidizing)/ 300ml (Dry & Wet) |
Saffron Vitamix 3.0 (3 Jar) Golden Mixer Grinder
In stock
SKU:
MIX-SAF-2414
| Brand | Saffron |
|---|---|
| Mix-Power | 850 W |
| Number of Jars | 3 Jar |
| Voltage: | 230v, 50 Hz, 10 AC |
| RPM: | Upto 20000 |
| Rating: | 30 Min. (3min on & 2 min off) |
| Speed Control: | 3 Speed with Incher |
| Domes: | Virgin Polycarbonate |
| Blades: | Polished Stainless Steel |
| Jar Capacities: | Liquidizing jar: 1.5 ltr, Dry & wet grinding jar: 1.0 ltr, Chutney jar: 0.4 ltr (400) ml |
Saffron Vitamix 3.0 (3 Jar) Green Mixer Grinder
In stock
SKU:
MIX-SAF-2413
| Brand | Saffron |
|---|---|
| Mix-Power | 850 W |
| Number of Jars | 3 Jar |
| Voltage: | 230v, 50 Hz, 10 AC |
| RPM: | Upto 20000 |
| Rating: | 30 Min. (3min on & 2 min off) |
| Speed Control: | 3 Speed with Incher |
| Domes: | Virgin Polycarbonate |
| Blades: | Polished Stainless Steel |
| Jar Capacities: | Liquidizing jar: 1.5 ltr, Dry & wet grinding jar: 1.0 ltr, Chutney jar: 0.4 ltr (400) ml |
Saffron Vivo (3 Jar) Golden Mixer Grinder
In stock
SKU:
MIX-SAF-2401
| Brand | Saffron |
|---|---|
| Mix-Power | 550 W |
| Number of Jars | 3 Jar |
| Voltage: | 230v, 50 Hz, 10 AC |
| RPM: | Upto 20000 |
| Rating: | 30 Min. (3min on & 2 min off) |
| Speed Control: | 3 Speed with Incher |
| Domes: | Virgin Polycarbonate |
| Blades: | Polished Stainless Steel |
| Jar Capacities: | Liquidizing jar: 1.0 ltr, Dry & wet grinding jar: 0.8 ltr, Chutney jar: 0.3 ltr (300) ml |
Saffron Kitchen Chef (3 Jar) Green Mixer Grinder
In stock
SKU:
MIX-SAF-2411
| Brand | Saffron |
|---|---|
| Mix-Power | 850 W |
| Number of Jars | 3 Jar |
| Voltage: | 230v, 50 Hz, 10 AC |
| RPM: | Upto 20000 |
| Rating: | 30 Min. (3min on & 2 min off) |
| Speed Control: | 3 Speed with Incher |
| Domes: | Virgin Polycarbonate |
| Blades: | Polished Stainless Steel |
| Jar Capacities: | Liquidizing jar: 1.5 ltr, Dry & wet grinding jar: 1.0 ltr, Chutney jar: 0.4 ltr (400) ml |
Saffron Kitchen Star (3 Jar) (Black) Mixer Grinder
In stock
SKU:
MIX-SAF-2412
| Brand | Saffron |
|---|---|
| Mix-Power | 750 W |
| Number of Jars | 3 Jar |
| Voltage: | 230v, 50 Hz, 10 AC |
| RPM: | Upto 20000 |
| Rating: | 30 Min. (3min on & 2 min off) |
| Speed Control: | 3-Speed setting with pulse function |
| Domes: | Virgin Polycarbonate |
| Blades: | Polished Stainless Steel |
| Jar Capacities: | Liquidizing jar: 1.5 ltr, Dry & wet grinding jar: 1.0 ltr, Chutney jar: 0.4 ltr (400) ml |
Jusal Zodiac 3.0 (3 Jar) (Red Silver) Mixer Grinder
In stock
SKU:
MIX-JUS-2404
| Brand | Jusal |
|---|---|
| Mix-Power | 850 W |
| Number of Jars | 3 Jar |
| Voltage: | 230v, 50 Hz, 10 AC |
| RPM: | Upto 20000 |
| Rating: | 30 Min. (3min on & 2 min off) |
| Speed Control: | 3 Speed with Incher |
| Domes: | Virgin Polycarbonate |
| Blades: | Polished Stainless Steel |
| Jar Capacities: | Liquidizing jar: 1.5 ltr, Dry & wet grinding jar: 1.0 ltr, Chutney jar: 0.4 ltr (400) ml |
Jusal Black Beauty (3 Jar) (Red) Mixer Grinder
In stock
SKU:
MIX-JUS-2413
| Brand | Jusal |
|---|---|
| Mix-Power | 550 W |
| Number of Jars | 3 Jar |
| Voltage: | 230v, 50 Hz, 10 AC |
| RPM: | Upto 20000 |
| Rating: | 30 Min. (3min on & 2 min off) |
| Speed Control: | 3 Speed with Incher |
| Domes: | Virgin Polycarbonate |
| Blades: | Polished Stainless Steel |
| Jar Capacities: | Liquidizing jar: 1.0 ltr, Dry & wet grinding jar: 0.8 ltr, Chutney jar: 0.3 ltr (300) ml |
Conion BE-100N3W (3 Jar) Pacific Blue Mixer Grinder
In stock
SKU:
MIX-CON-3010
Conion BE-100N3W (3 Jar) Majestic Red Mixer Grinder
In stock
SKU:
MIX-CON-3008
Conion BE-75G3W (3 Jar) Majestic Red Mixer Grinder
In stock
SKU:
MIX-CON-3009
Conion BE-75G3W (3 Jar) Pacific Blue Mixer Grinder
In stock
SKU:
MIX-CON-3007