Home » Home Appliances » Washing Machine
Showing all 12 resultsSorted by latest
Explore and buy the best Washing Machines in Bangladesh at Best Electronics. Upgrade your laundry experience with top-notch Washing Machines.
Filter by price
Filter by Color
- BlackBlack 2
- GrayGray 36
- SilverSilver 12
- WhiteWhite 1
Filter by Type
- Front Load 28
- Top Load 23
Washing Machine
Conion BE-2480ATLG (8 Kg) (Without Heater) Black Washing Machine
In stock
SKU:
WMC-CON-2481
Conion BE-2495ATLG (9.5 Kg) (Without Heater) Black Washing Machine
In stock
SKU:
WMC-CON-2496
Conion BE 2480ATLG (8 Kg) (Without Heater) Washing Machine
In stock
SKU:
WMC-CON-2480
Conion BE 2495ATLG (9.5 Kg) (Without Heater) Washing Machine
In stock
SKU:
WMC-CON-2495
Whirlpool SW Pro H 8.0 Kg (Grey) BD 10YMW Fully Automatic (8 kg) (With Heater) Washing Machine
In stock
SKU:
WMC-WHL-2380
| Brand | Whirlpool |
|---|---|
| Color | Gray |
| WM Type | Top Load |
| WM Capacity | 8 KG |
| Water Levels: | 10 |
| Product Dimensions: | 58D x 54W x 101H Centimeters |
| Types Of Washing Modes/Programs: | Daily, Heavy, Delicates, Whites, Woolens, Eco Wash, Bed Sheets, Rinse+Dry, Dry Only, Wash Only, Stainwash, Anti-Bacterial |
| Types Of Stain Removal: | 25 |
| No. Of Washing Modes/Programs: | 12 |
| In-Built Heater: | Yes |
| Hard Water Wash: | Yes |
| Express Wash: | Yes |
| Net Quantity(Unit): | 1 |
| Product Type: | Top Load Washing Machine |
| Self Clean Tub: | Yes |
| Maximum Spin Speed: | Max 740 |
| Manufactured By: | Whirlpool of India Ltd. |
| Country Of Origin: | India |
| Tub Material: | Stainless Steel |
| Lint Filter: | Yes |
| Auto Detergent Dosage: | Yes |
| Rat Mesh: | Yes |
| Wheel Support: | No |
| Lid Type: | Toughened Glass |
| Display Type: | Digital Display |
| Child Lock: | Yes |
| Energy Rating: | 5 Star |
| Voltage Range(V): | 220-240 V |
| Wattage (W): | 360 W |
| Frequency (Hz): | 50 Hz |
| In The Box Contents: | Washing Machine, Inlet Pipe, Detergent Cup, Rat Mesh, Drain Pipe, Drain Hose with Clamp |
Whirlpool Sanicare WFC105604RT-D (10.5 kg) Front Load (With Heater) Washing Machine
In stock
SKU:
WMC-WHL-2410
| Brand | Whirlpool |
|---|---|
| Color | Gray |
| WM Type | Front Load |
| WM Capacity | 10.5 KG |
| Motor: | BLDC |
| UI: | LED |
| Operating Mode: | Touch |
| Rated Power(W): | 1750W |
| Washing Power(W): | 100W |
| Spin Power(W): | 550W |
| Rated Heating Power(W): | 1650W |
| Max Spin Speed(RPM): | 1400 |
| temperature(℃): | Normal/30/40/60/90℃ |
| Washing Noise(dB) -Acture test data: | <=62 |
| Spinning Noise(dB) -Acture test data: | <=79 |
| Drum Volume(L): | 64 |
| Net weight(Kg): | 70 |
| Gross weight(Kg): | 76 |
| Net Dimensions(mm) W*D*H: | 600*635*850 |
| Packing Dimensions(mm) W*D*H: | 694*710*890 |
| Plug type: | Type D |
| Rated Voltage: | 230V |
| Frequency: | 50Hz |
| IFU language: | Multiple -English, Nepali, Sinhala, Bengali, Urgu, Pashto, Burmese |
| Package/ Transportation standard: | Whirlpool Standard |
Whirlpool 7.5 Kg StainWash Royal Plus (With Heater) Top Load Washing Machine
In stock
SKU:
WMC-WHL-2377
| Brand | Whirlpool |
|---|---|
| Color | Gray |
| WM Type | Top Load |
| WM Capacity | 7.5 KG |
| Water Levels: | 10 |
| Product Dimensions: | 58D x 54W x 101H Centimeters |
| Types Of Washing Modes/Programs: | Daily, Heavy, Delicates, Whites, Woolens, Eco Wash, Bed Sheets, Rinse+Dry, Dry Only, Wash Only, Stainwash, Anti-Bacterial |
| Types Of Stain Removal: | 40 |
| No. Of Washing Modes/Programs: | 12 |
| In-Built Heater: | Yes |
| Hard Water Wash: | Yes |
| Express Wash: | Yes |
| Net Quantity(Unit): | 1 |
| Product Type: | Top Load Washing Machine |
| Self Clean Tub: | Yes |
| Maximum Spin Speed: | Max 740 |
| Manufactured By: | Whirlpool of India Ltd. |
| Country Of Origin: | India |
| Tub Material: | Stainless Steel |
| Lint Filter: | Yes |
| Auto Detergent Dosage: | Yes |
| Rat Mesh: | Yes |
| Wheel Support: | No |
| Lid Type: | Toughened Glass |
| Display Type: | Digital Display |
| Child Lock: | Yes |
| Energy Rating: | 5 Star |
| Voltage Range(V): | 220-240 V |
| Wattage (W): | 360 W |
| Frequency (Hz): | 50 Hz |
| In The Box Contents: | Washing Machine, Inlet Pipe, Detergent Cup, Rat Mesh, Drain Pipe, Drain Hose with Clamp |
| Comprehensive Warranty (Year): | 2 Years |
| Other Warranty Details: | 10 Years Warranty on Prime Mover & Motor |
Whirlpool Sanicare WFC 90604RT-D (9 Kg) Front Load (With Heater) Washing Machine
In stock
SKU:
WMC-WHL-2409
| Brand | Whirlpool |
|---|---|
| Color | Gray |
| WM Type | Front Load |
| WM Capacity | 9 KG |
| Motor: | BLDC |
| UI: | LED |
| Operating Mode: | Touch |
| Rated Power(W): | 1750W |
| Washing Power(W): | 95W |
| Spin Power(W): | 500W |
| Rated Heating Power(W): | 1650W |
| Max Spin Speed(RPM): | 1400 |
| temperature(℃): | Normal/30/40/60/90℃ |
| Washing Noise(dB) -Acture test data: | <=62 |
| Spinning Noise(dB) -Acture test data: | <=73 |
| Drum Volume(L): | 59 |
| Net weight(Kg): | 66 |
| Gross weight(Kg): | 70 |
| Net Dimensions(mm) W*D*H: | 600*580*850 |
| Packing Dimensions(mm) W*D*H: | 655*693*890 |
| Plug type: | Type D |
| Rated Voltage: | 230V |
| Frequency: | 50Hz |
| IFU language: | Multiple -English, Nepali, Sinhala, Bengali, Urgu, Pashto, Burmese |
| Package/ Transportation standard: | Whirlpool Standard |
Whirlpool 360 BW-Pro-H (9.5 Kg) Graphite BD Top Load (With Heater) Washing Machine
In stock
SKU:
WMC-WHL-2395
| Brand | Whirlpool |
|---|---|
| Color | Gray |
| WM Type | Top Load |
| WM Capacity | 9.5 KG |
| Stain Removal: | Removes 50 Tough Stains |
| Product Dimensions (cm) WDH: | 102.2 X 57 X 60.7 |
| Wattage: | 575 W |
| Water levels: | Auto + 10 levels |
| 6TH SENSE Technology: | Yes |
| ZPF Technology: | 0.017MPA |
| In-Built Heater: | Yes |
| Energy Consumption Kwh/ Kg/ cycle: | 0.0124 |
| Lint Filter: | Yes, Dual |
| Water Consumption L /Kg: | 16.3 |
| Wash Programs: | Daily, Heavy, Delicates, Whites, Stainwash, Woollens, Bedsheet, Rinse + Dry, Dry Only, Wash One. |
| Washing Machine Brands | Whirlpool |
| Washing Machine Types: | Auto |
| Washing Machine Water Option: | Cold + Warm + Hot |
| Washing Machine Category: | Top Load |
| Washing Machine Door: | Soft close lid |
Whirlpool Whitemagic Royal Plus (7.5 Kg) Grey SYMW (With Heater) Washing Machine
In stock
SKU:
WMC-WHL-2376
| Brand | Whirlpool |
|---|---|
| Color | Gray |
| WM Type | Top Load |
| WM Capacity | 7.5 KG |
| Display Type | Digital Display |
| Width: | 54cm |
| Height: | 94.6cm |
| Depth: | 55cm |
| Child Lock: | Yes |
| Gross Total: | 7.5 kg |
| Wash Programs: | Daily, Heavy, Delicate, Whites, Woolens, Eco Wash, Bed Sheets, Rinse+Dry, Dry Only, Wash Only, Stainwash, Anti-Bacterial |
| Programs: | 12 |
| In-built heater: | Yes |
| Hard Water Wash: | Yes |
| Rated Voltage (V): | 220-240 V |
| Watt: | 360 W |
| Rated Frequency: | 50 Hz |
Whirlpool Sanicare WDC v11704RG-D (11 Kg) Front Load (With Heater) Washing Machine
In stock
SKU:
WMC-WHL-2411
| Brand | Whirlpool |
|---|---|
| Color | Gray |
| WM Type | Front Load |
| WM Capacity | 11 KG |
| Motor: | BLDC |
| UI: | LED |
| Operating Mode: | Touch |
| Rated Power(W): | 1750W |
| Washing Power(W): | 100W |
| Spin Power(W): | 550W |
| Rated Heating Power(W): | 1650W |
| Max Spin Speed(RPM): | 1400 |
| temperature(℃): | Normal/30/40/60/90℃ |
| Washing Noise(dB) -Acture test data: | <=62 |
| Spinning Noise(dB) -Acture test data: | <=79 |
| Drum Volume(L): | 64 |
| Net weight(Kg): | 70 |
| Gross weight(Kg): | 76 |
| Net Dimensions(mm) W*D*H: | 600*635*850 |
| Packing Dimensions(mm) W*D*H: | 694*710*890 |
| Plug type: | Type D |
| Rated Voltage: | 230V |
| Frequency: | 50Hz |
| IFU language: | Multiple -English, Nepali, Sinhala, Bengali, Urgu, Pashto, Burmese |
| Package/ Transportation standard: | Whirlpool Standard |
Whirlpool Whitemagic Elite (7.5 Kg) (Without Heater) Washing Machine
In stock
SKU:
WMC-WHL-2374
| Brand | Whirlpool |
|---|---|
| Color | Gray |
| WM Type | Top Load |
| WM Capacity | 7.5 KG |
| Auto Tub Clean: | Yes |
| 3D Scrub Pads: | Yes |
| Color | Graphite Grey |
| Smart Sensors: | Yes |
| Drum Capacity: | 48L |
| Energy Consumption Kwh/ Kg/ cycle | 0.0119 |
| Maximum Spin Speed (rpm): | 740 |
| Water Consumption L /Kg: | 14.94 |
| Wattage: | 360 W |
| Wash Programs: | Daily, Heavy, Delicates, Whites, Hard Water Wash, Woollens, Bedsheets, Rinse+Spin, Spin only, Wash only. |
| Product Dimensions (cm) WDH: | 54.0 X 56.0 X 91.0 |
| ZPF Technology: | Yes |
| Product Weight (kg): | 28 Kg |
| Packaged Product Weight (kg) | 31 Kg |
| Warranty | Motor: 10 years, Parts & Service: 2 Years |