Refrigerator
Whirlpool Fresh Magic Pro 257L Florina Red Refrigerator
SKU:
REF-WHL-7005
In stock
Original price was: ৳ 50,490.৳ 44,431Current price is: ৳ 44,431. incl. VAT| Brand | Whirlpool |
|---|---|
| Refrigerator Defrost Type | Frost |
| Refrigerator Compressor | Inverter |
| Freezer Position | Top Mount |
| Gross Capacity | 257 Liters |
| Cooling Type | Direct Cool |
| Colour | Florina Red |
| Refrigerant | R-600a |
| Dimension W x H x D (Without Box) | 56.4cm X 166.1cm X 66.7cm |
| Weight (Without Box) | 55kg |
| Exterior Body Build | Glass Door |
| Voltage Range(V) | 160-260 |
| CFC Free | Yes |
| HFC Free | Yes |
| Energy Class | 5 Star |
| Compressor | MM1110Y |
Whirlpool Fresh Magic Pro 236L Florina Red Refrigerator
SKU:
REF-WHL-7002
In stock
Original price was: ৳ 48,290.৳ 42,495Current price is: ৳ 42,495. incl. VAT| Brand | Whirlpool |
|---|---|
| Refrigerator Compressor | Inverter |
| Refrigerator Defrost Type | Frost |
| Freezer Position | Top Mount |
| Gross Capacity | 236 Liters |
| Cooling Type | Direct Cool |
| Colour | Florina Red |
| Refrigerant | R-600a |
| Dimension W x H x D (Without Box) | 56.4cm X 155.9cm X 66.7cm |
| Weight (Without Box) | 51kg |
| Exterior Body Build | Glass Door |
| Voltage Range(V) | 160-260 |
| CFC Free | Yes |
| HFC Free | Yes |
| Energy Class | 5 Star |
| Compressor | MM1110Y |
Whirlpool Fresh Magic Pro 236L Chromium Steel Refrigerator
SKU:
REF-WHL-7001
In stock
Original price was: ৳ 44,740.৳ 39,371Current price is: ৳ 39,371. incl. VAT| Brand | Whirlpool |
|---|---|
| Refrigerator Defrost Type | Frost |
| Refrigerator Compressor | Non-Inverter |
| Freezer Position | Top Mount |
| Gross Capacity | 236 Liters |
| Cooling Type | Direct Cool |
| Colour | Chromium Steel |
| Refrigerant | R-600a |
| Dimension W x H x D (Without Box) | 56.8cm X 155.9cm X 71.5cm |
| Weight (Without Box) | 51kg |
| Exterior Body Build | Steel |
| Voltage Range(V) | 160-260 |
| CFC Free | Yes |
| HFC Free | Yes |
| Energy Class | 5 Star |
| Compressor | MM1110Y |
Conion BEK-225 TMGR (Red) Refrigerator
SKU:
REF-CON-2032
In stock
Original price was: ৳ 34,900.৳ 30,712Current price is: ৳ 30,712. incl. VAT| Brand | Conion |
|---|---|
| Refrigerator Defrost Type | Frost |
| Refrigerator Compressor | Non-Inverter |
| Freezer Position | Top Mount |
| Capacity: | 225 Litres |
| Color: | Red |
| Rated Current(A): | 0.9 |
| Refrigerant: | R600a, 66g |
| Weight(kg): | 45.5 |
| Wattage(W): | 195 |
Hitachi R-S800PBO (KD-GBK) Refrigerator
SKU:
REF-HIT-8001
In stock
Original price was: ৳ 267,000.৳ 240,300Current price is: ৳ 240,300. incl. VAT| Brand | Hitachi |
|---|---|
| Refrigerator Defrost Type | No-Frost |
| Refrigerator Compressor | Inverter |
| Freezer Position | Bottom Mount |
| Net Capacity: | Total : 595 Freezer : 226 Refrigerator : 369 |
| Color: | Glass Black |
| Cooling System: | Inverter x Dual Fan Cooling |
| Dimension H x W x D (mm): | Width?920 Height?1,795 Depth with Handle?720 Depth without Handle?720 |
| Cooling Features: | INVERTER ? Dual Fan Cooling Dual Sensing Control (with Eco Thermo-Sensor) VIP?Vacuum Insulation Panel? No Frost Refrigerant R-600a |
| General Features: | LED Control Panel Mouldproof Door Gasket Energy Saving Mode Door Alarm Triple Power Filter |
| Refrigerant: | R-600a |
| Refrigerator Compartment: | Tempered Glass Shelves?5 Door Pockets?3 Egg Tray (14 eggs) LED Light Quick Cooling |
| Vegetable Compartment: | Drawers?2 Door Pockets?1 |
| Freezer Compartment: | Twist Ice Maker Tempered Glass Shelves?5 Drawers?2 Door Pockets?5 LED Light Quick Freezing |
| Rated Current: | 1.4A |
| Rated Power Input: | 130W |
| Defrosting Input: | 115-120W |
Hitachi R-WB640VOPB (KD-GBK) Refrigerator
SKU:
REF-HIT-6401
In stock
Original price was: ৳ 306,800.৳ 276,120Current price is: ৳ 276,120. incl. VAT| Brand | Hitachi |
|---|---|
| Refrigerator Defrost Type | No-Frost |
| Refrigerator Compressor | Inverter |
| Freezer Position | Bottom Mount |
| Net Capacity: | Total : 569 Freezer : 100 Refrigerator : 372 Selectable Zone : 97 (Refrigerator, Chill/Meat, Soft Freeze, Freezer) |
| Color: | Glass Black |
| Cooling System: | Inverter x Dual Fan Cooling |
| Compressor Warranty: | 10 Years |
| Dimension H x W x D (mm): | Width : 900 Height : 1840 Depth with Handle : 720 Depth without Handle : 720 |
| Common Features: | CFC-Free HFC-Free No Frost Mouldproof Door Gasket |
| General Features: | Dual Sensing Control (with Eco Thermo-Sensor) Touch Screen Controller Energy Saving Mode Triple Power Filter Door Alarm |
| Refrigerant: | R-600a |
| Refrigerator Compartment: | Selectable Zone (Refrigerator, Chill/Meat, Soft Freeze, Freezer) Select Case (Dry?Vegetable) Quick Cooling LED Light Aluminum Panel Water Tank with Filter Tempered Glass Shelves Utility Case Egg Tray (28eggs) Door Pocket |
| Vegetable Compartment: | Separate Vegetable Compartment |
| Freezer Compartment: | Dual Sensing Control (with Eco Thermo-Sensor) Touch Screen Controller Energy Saving Mode Triple Power Filter Door Alarm |
| Rated Current: | 1.4A |
| Rated Power Input: | 130W |
| Defrosting Input: | 115-120W |
Hitachi R-W690P7PB (GBK) Water Dispenser Refrigerator
SKU:
REF-HIT-6902
In stock
Original price was: ৳ 248,800.৳ 223,920Current price is: ৳ 223,920. incl. VAT| Brand | Hitachi |
|---|---|
| Refrigerator Defrost Type | No-Frost |
| Refrigerator Compressor | Inverter |
| Freezer Position | Top Mount |
| Net Capacity: | Total : 540 Freezer : 144 Refrigerator : 396 |
| Color: | Glass Black |
| Cooling System: | Inverter x Dual Fan Cooling |
| Dimension H x W x D (mm): | Width : 855 Height : 1835 Depth with Handle : 737 Depth without Handle : 727 |
| Door: | 4 Door |
| Refrigerator Compartment: | Fresh Select Tempered Glass Shelves Water Tank with Filter(Water Dispenser) LED Light |
| Freezer Compartment: | Movable Twist Ice Tray Quick Freezing Tempered Glass Shelf LED Light |
| Power Supply (V,Hz): | 220-240, 50/60 |
| Common Features: | Refrigerant R-600a / CFC-Free / HFC-Free / No Frost / Moldproof Door Gasket |
| General Features: | Dual Sensing Control (Eco Thermo Sensor) Water Dispenser Touch Screen Controller Nano Titanium Filter Door Alarm |
Conion BE-170 GD (Black & Blue) Refrigerator
SKU:
REF-CON-1077
In stock
Original price was: ৳ 31,900.৳ 28,072Current price is: ৳ 28,072. incl. VAT| Brand | Conion |
|---|---|
| Capacity: | 170 Litres |
| Refrigerator Compressor | Non-Inverter |
| Refrigerator Defrost Type | Frost |
| Freezer Position | Top Mount |
| Color: | Black and Blue |
| Dimension H x W x D (mm): | 1464 x 555 x 623 |
| Net Weight: | 52Kg |
| Cooling System: | Defrost |
| Condenser: | Inside |
| Refrigerant: | R600a, |
| Voltage/Frequency: | 220V/50HZ |
| Foaming Agent: | CYCLOPENTANE |
Conion BE-170 GD (Black & Red) Refrigerator
SKU:
REF-CON-1076
In stock
Original price was: ৳ 31,900.৳ 28,072Current price is: ৳ 28,072. incl. VAT| Brand | Conion |
|---|---|
| Refrigerator Defrost Type | Frost |
| Refrigerator Compressor | Non-Inverter |
| Freezer Position | Top Mount |
| Capacity: | 170 Litres |
| Color: | Black & Red |
| Dimension H x W x D (mm): | 1464 x 555 x 623 |
| Net Weight: | 52Kg |
| Cooling System: | Defrost |
| Condenser: | Inside |
| Refrigerant: | R600a, |
| Voltage/Frequency: | 220V/50HZ |
Hitachi Refrigerator R-VG460P8PB (KD-XRZ)
SKU:
REF-HIT-4602
In stock
Original price was: ৳ 134,000.৳ 120,600Current price is: ৳ 120,600. incl. VAT| Brand | Hitachi |
|---|---|
| Refrigerator Defrost Type | No-Frost |
| Refrigerator Compressor | Inverter |
| Freezer Position | Top Mount |
| Net Capacity: | 366 Liters Freezer: 101 Liters Refrigerator: 265 Liters |
| Color: | Gradation Rose Red |
| Glass Door: | Yes |
| Compressor Warranty: | 10 Years |
| Dimension H x W x D (mm): | 1700 x 650 x 720 |
| Gross Capacity : | 403 Litres |
| Movable Twist Ice Tray: | Yes |
| Tempered Glass Shelf: | Yes |
| Refrigerant: | R-600a |
Hitachi R-VG460P8PB (KD-GBK) Refrigerator
SKU:
REF-HIT-4601
In stock
Original price was: ৳ 134,000.৳ 120,600Current price is: ৳ 120,600. incl. VAT| Brand | Hitachi |
|---|---|
| Refrigerator Defrost Type | No-Frost |
| Refrigerator Compressor | Inverter |
| Freezer Position | Top Mount |
| Net Capacity: | 366 Liters Freezer: 101 Liters Refrigerator: 265 Liters |
| Color: | Glass Black |
| Glass Door: | Yes |
| Compressor Warranty: | 10 Years |
| Dimension H x W x D (mm): | 1700 x 650 x 720 |
| Gross Capacity : | 403 Litres |
| Movable Twist Ice Tray: | Yes |
| Tempered Glass Shelf: | Yes |
| Refrigerant: | R-600a |
Hitachi R-VG490P8PB (KD-GBK) Refrigerator
SKU:
REF-HIT-4901
In stock
Original price was: ৳ 145,400.৳ 130,860Current price is: ৳ 130,860. incl. VAT| Brand | Hitachi |
|---|---|
| Refrigerator Defrost Type | No-Frost |
| Refrigerator Compressor | Inverter |
| Freezer Position | Top Mount |
| Capacity: | 407 Liters Freezer 109 Refrigerator 298 |
| Color: | Black |
| Eco-thermo sensor: | Yes |
| Compressor Warranty: | 10 Years |
| Dimension H x W x D (mm): | 1770 x 680 x 720 |
| Movable Twist Ice Tray: | Yes |
| Tempered Glass Shelf: | Yes |