Discover unparalleled cooling solutions with the Hisense Refrigerator in Bangladesh at Best Electronics. Experience exceptional performance, unbeatable prices, and more features designed to elevate your kitchen experience.
Hisense Fridge
Hisense RBDG266NAFB/BD3 Fusion Blue 270L BMF Glass Door Refrigerator
SKU:
REF-HIS-2602
In stock
Original price was: ৳ 53,800.৳ 40,350Current price is: ৳ 40,350. incl. VAT| Brand | Hisense |
|---|---|
| Refrigerator Compressor | Non-Inverter |
| Refrigerator Defrost Type | Frost |
| Freezer Position | Bottom Mount |
| Panel Color: | Fusion Blue |
| Gas: | R600a |
| Compressor Backcover: | Yes |
| Interior Color: | Monet Grey |
| Stabilizer: | Built-in |
| Total Capacity: | 270L |
| Fridge Capacity: | 157L |
| Light for Fridge: | LED |
| Shelf: | Front decor strip glass shelf/2 |
| Door Rack: | 3 |
| Egg Tray: | Yes |
| Freezer Capacity: | 113L |
| Drawer QTY and Type: | 2 |
| Climate Type: | ST |
| Power: | 220-240V |
Hisense RT1G276NAMB/BD3 Mirror Black 277L TMF Inverter Glass Door Refrigerator
SKU:
REF-HIS-2703
In stock
Original price was: ৳ 57,300.৳ 42,975Current price is: ৳ 42,975. incl. VAT| Brand | Hisense |
|---|---|
| Refrigerator Compressor | Inverter |
| Refrigerator Defrost Type | Frost |
| Freezer Position | Top Mount |
| Panel Type: | Glass door |
| Gas: | R600a |
| Compressor Backcover: | Yes |
| Condenser: | Built-in |
| Interior Color: | Monet Grey |
| Stabilizer: | Built-in |
| Fridge Capacity: | 158L |
| Light for Fridge: | LED |
| Door Rack: | 3 |
| Drawer QTY and Type: | 1 crisper box |
| Egg Tray: | Yes |
| Drawer Cover: | 1 |
| Freezer Capacity: | 119L |
| Shelf: | 2 |
| Ice maker: | NO |
| Climate Type: | ST |
| Power: | 220-240V |
Hisense RT1G276NAB/BD3 Premium Black 277L TMF Inverter Glass Door Refrigerator
SKU:
REF-HIS-2704
In stock
Original price was: ৳ 54,900.৳ 41,175Current price is: ৳ 41,175. incl. VAT| Brand | Hisense |
|---|---|
| Refrigerator Compressor | Inverter |
| Refrigerator Defrost Type | Frost |
| Freezer Position | Top Mount |
| Panel Type: | Glass Door |
| Gas: | R600a |
| Compressor Backcover: | Yes |
| Condenser: | Built-in |
| Interior color: | Monet Grey |
| Power: | 220-240V |
| Stabilizer: | Built-in |
| Fridge Capacity: | 158L |
| Light for Fridge: | LED |
| Door Rack: | 3 |
| Drawer QTY and type | 1 crisper box |
| Egg Tray: | Yes |
| Drawer Cover: | 1 |
| Freezer Capacity: | 119L |
| Shelf: | 2 |
| Ice maker: | NO |
| Climate Type: | ST |
Hisense RTDG276NAB2/BD3 Premium Black 277L TMF Glass Door Refrigerator
SKU:
REF-HIS-2702
In stock
Original price was: ৳ 52,700.৳ 39,525Current price is: ৳ 39,525. incl. VAT| Brand | Hisense |
|---|---|
| Refrigerator Compressor | Non-Inverter |
| Refrigerator Defrost Type | Frost |
| Freezer Position | Top Mount |
| Panel Color: | Premium Black |
| Gas: | R600a |
| Compressor Backcover: | Yes |
| Interior Color: | Monet grey |
| Stabilizer: | Built-in |
| Total Capacity: | 277L |
| Fridge Capacity: | 158L |
| Light for Fridge: | LED |
| Door Rack: | 3 |
| Drawer QTY and Type: | 1 crisper box |
| Egg Tray: | Yes |
| Drawer Cover: | 1 |
| Freezer Capacity: | 119L |
| Shelf: | 2 |
| Climate Type: | ST |
| Power: | 220-240V |
Hisense RTDG276NAFB/BD3 Fusion Blue 277L TMF Glass Door Refrigerator
SKU:
REF-HIS-2701
In stock
Original price was: ৳ 52,700.৳ 39,525Current price is: ৳ 39,525. incl. VAT| Brand | Hisense |
|---|---|
| Refrigerator Compressor | Non-Inverter |
| Refrigerator Defrost Type | Frost |
| Freezer Position | Top Mount |
| Panel color: | Fusion Blue |
| Gas: | R600a |
| Compressor Backcover: | Yes |
| Interior color: | Monet grey |
| Liner material: | ABS |
| Stabilizer: | Built-in |
| Total Capacity: | 277L |
| Fridge Capacity: | 158L |
| Light for Fridge: | LED |
| Door Rack: | 3 |
| Drawer QTY and Type: | 1 crisper box |
| Egg Tray: | Yes |
| Drawer Cover: | 1 |
| Freezer Capacity: | 119L |
| Shelf: | 2 |
| Power: | 220-240V |
| Climate Type: | ST |
Hisense RB1G266NAB/BD3 Premium Black 270L BMF Inverter Glass Door Refrigerator
SKU:
REF-HIS-2601
In stock
Original price was: ৳ 56,100.৳ 42,075Current price is: ৳ 42,075. incl. VAT| Brand | Hisense |
|---|---|
| Refrigerator Compressor | Inverter |
| Refrigerator Defrost Type | Frost |
| Freezer Position | Bottom Mount |
| Panel Type: | Glass door |
| Panel Color: | Premium Black |
| Gas: | R600a |
| Compressor Backcover: | Yes |
| Condenser: | Built-in |
| Interior Color: | Monet grey |
| Total Capacity: | 270L |
| Fridge Capacity: | 157L |
| Light for Fridge: | LED |
| Shelf: | Front decor strip glass shelf/2 |
| Door Rack: | 3 |
| Egg Tray: | Yes |
| Freezer Capacity: | 113L |
| Drawer QTY and Type: | 2 |
| Ice maker: | Yes |
| Power: | 220-240V |
Hisense RT1G236NAB/BD3 Premium Black 238L TMF Glass Door Inverter Refrigerator
SKU:
REF-HIS-2301
In stock
Original price was: ৳ 48,800.৳ 36,600Current price is: ৳ 36,600. incl. VAT| Brand | Hisense |
|---|---|
| Refrigerator Compressor | Inverter |
| Refrigerator Defrost Type | Frost |
| Freezer Position | Top Mount |
| Panel Type: | Glass door |
| Panel Color: | Premium black |
| Gas: | R600a |
| Condenser: | Built-in |
| Interior color: | Monet grey |
| Total Capacity: | 238L |
| Fridge Capacity: | 138L |
| Door Rack: | 3 |
| Drawer QTY and Type: | 1 crisper box |
| Drawer Cover: | 1 |
| Egg Tray: | Yes |
| Freezer Capacity: | 100L |
| Shelf: | 2 |
| Ice maker: | Yes |
| Climate Type: | ST |
| Power: | 220-240V |
Hisense RT1G236NAMB/BD3 Mirror Black 238L TMF Inverter Glass Door Refrigerator
SKU:
REF-HIS-2302
In stock
Original price was: ৳ 52,700.৳ 39,525Current price is: ৳ 39,525. incl. VAT| Brand | Hisense |
|---|---|
| Refrigerator Compressor | Inverter |
| Refrigerator Defrost Type | Frost |
| Freezer Position | Top Mount |
| Panel Type: | Glass Door |
| Panel Color: | Mirror Black |
| Gas: | R600a |
| Compressor Backcover: | Yes |
| Condenser: | Built-in |
| Interior Color: | Monet grey |
| Total Capacity: | 238L |
| Fridge Capacity: | 138L |
| Light for Fridge: | LED |
| Door Rack: | 3 |
| Drawer QTY and Type: | 1 crisper box |
| Egg Tray: | Yes |
| Drawer Cover: | 1 |
| Freezer Capacity: | 100L |
| Shelf: | 2 |
| Ice maker: | Yes |
| Climate Type: | ST |
| Power: | 220-240V |
Hisense BCD-522W 577L PUREFLAT Smart Cross Door Refrigerator
SKU:
REF-HIS-5006
In stock
Original price was: ৳ 499,900.৳ 449,900Current price is: ৳ 449,900. incl. VAT| Brand | Hisense |
|---|---|
| Freezer Position | Bottom Mount |
| Refrigerator Compressor | Inverter |
| Refrigerator Defrost Type | Frost |
| Description of appliance: | Cross Door |
| Total Volume: | 577L |
| Volume of Fridge: | 345L |
| Volume of Frezzer: | 116L |
| Volume of My Fresh Choice: | 116L |
| Size: | 912*725*1785mm |
Hisense RS3G558NMB/BD3 580 L Side by Side Inverter Refrigerator
SKU:
REF-HIS-5005
In stock
Original price was: ৳ 148,500.৳ 111,375Current price is: ৳ 111,375. incl. VAT| Brand | Hisense |
|---|---|
| Refrigerator Compressor | Inverter |
| Refrigerator Defrost Type | No-Frost |
| Freezer Position | Bottom Mount |
| Panel Type: | Glass door |
| Panel Color: | Premium black |
| Gas: | R600a |
| Compressor Backcover: | Yes |
| Condenser: | Built-in |
| Interior Color: | Monet Grey |
| Liner Material: | ABS |
| Total Capacity: | 580L |
| Fridge Capacity: | 355L |
| Water Dispenser: | Yes |
| Light for Fridge: | Ceiling LED |
| Food Preservation: | Preservation Light |
| Freezer Capacity: | 225L |
| Power: | 220-240V |
Hisense RS3G558NAB/BD3 580L Side by Side Inverter Refrigerator
SKU:
REF-HIS-5004
In stock
Original price was: ৳ 143,600.৳ 107,700Current price is: ৳ 107,700. incl. VAT| Brand | Hisense |
|---|---|
| Refrigerator Defrost Type | No-Frost |
| Refrigerator Compressor | Inverter |
| Freezer Position | Bottom Mount |
| Product Type: | Side by Side |
| Panel type: | Glass door |
| Panel color: | Premium black |
| Product dimension (WxDxH) mm: | 910x615x1786 |
| Compressor: | Inverter |
| Gas: | R600a |
| Condenser: | Built-in |
| Liner material: | ABS |
| Total Capacity: | 580L |
| Fridge capacity: | 355L |
| Light for Fridge: | Ceiling LED |
| Food Preservation: | Preservation Light |
| Beverage Wire: | Beverage tray/1 |
| Egg tray: | Yes |
| drawer cover: | Front & back decor glass cover/1 |
| Freezer capacity: | 225L |
| Light for Freezer: | Ceiling LED |
| Shelf: | Front & back decor strip glass shelf/4 |
| Door rack: | Big rack/3 |
| Drawer QTY and type: | Splicing drawer/2 |
| Ice maker: | Yes |
| Climate Type: | N/ST |
Hisense RD-31DC4SHA 259L Inverter Refrigerator
SKU:
REF-HIS-3001
In stock
Original price was: ৳ 59,200.৳ 44,400Current price is: ৳ 44,400. incl. VAT| Brand | Hisense |
|---|---|
| Refrigerator Defrost Type | Frost |
| Refrigerator Compressor | Inverter |
| Freezer Position | Bottom Mount |
| Handle: | Grip |
| Voltage / frequency: | 220~240 / 50Hz |
| Climate class: | SN/N/ST/T |
| Total Volume: | 346 L |
| Volume of fridge compartment (L) : | 252 |
| Volume of freezer compartment (L): | 73 |
| Energy consumption kWh/ year : | 275 |
| Energy consumption kWh/ 24 h : | 0.753(32℃1.029+16℃0.477) |
| Freezing capacity kg / 12 hours : | 3.5(24h) |
| Max noise level dB(A): | 42 |
| Kind of coolant : | R600a |
| Defrosting: | Automatic |
| Control system: | Electronic |
| Frost Free : | Yes |
| Multi airflow: | Yes |
| Reversible door: | Yes |
| Fresh box: | Yes |
| Temperature range (from>to): | Fridge:0℃≤tma≤4℃; Freezer:-14℃<tf<-24℃ |
| Adjustable thermostat: | Yes |
| Shelf (on crisper) : | 1 |
| Vegatable compartment: | 1/crystal blue |
| Storage rack(s) (Total): | 3/transparent |
| Eggs tray(s) / Total number of eggs: | 2/6 |
| Flexi-fresh box : | Fresh room |
| Shelves: (Number/type): | 1/glass |
| Colour of drawer: | Transparent |
| Ice cube tray(s) : | Yes |
| Defrost water outlet: | Yes |
| Adjustable feet (front / rear): | 2/0 |
| Castors (front / rear): | 0/2 |
| Unit dimensions with Integrated handle or without handle ( W / D / H ) mm : | 595×650×1696 |
| Packing dimensions (W / D / H) mm: | 641×686×1760 |
| Net weight : | 56 |
| Gross weight : | 60 |
| A+/F Energy saving: | Yes |
| Total no frost: | Yes |
| Precise temperature control: | Yes |
| Easy cleaning door seal: | Yes |
| Environment-friendly technology: | Yes |
| Low noise : | Yes |