Home » Home Appliances » Refrigerator » Hisense Fridge » Hisense Inverter Refrigerator
Showing 1–12 of 13 resultsSorted by latest
Discover the best Hisense Inverter Refrigerator in Bangladesh at Best Electronics. Superior quality, best prices, and reliable service.
Filter by price
Filter by Brand
- Hisense 13
Hisense Inverter Refrigerator
Hisense RBDG266NAFB/BD3 Fusion Blue 270L BMF Glass Door Refrigerator
In stock
SKU:
REF-HIS-2602
| Brand | Hisense |
|---|---|
| Refrigerator Compressor | Non-Inverter |
| Refrigerator Defrost Type | Frost |
| Freezer Position | Bottom Mount |
| Panel Color: | Fusion Blue |
| Gas: | R600a |
| Compressor Backcover: | Yes |
| Interior Color: | Monet Grey |
| Stabilizer: | Built-in |
| Total Capacity: | 270L |
| Fridge Capacity: | 157L |
| Light for Fridge: | LED |
| Shelf: | Front decor strip glass shelf/2 |
| Door Rack: | 3 |
| Egg Tray: | Yes |
| Freezer Capacity: | 113L |
| Drawer QTY and Type: | 2 |
| Climate Type: | ST |
| Power: | 220-240V |
Hisense RT1G276NAMB/BD3 Mirror Black 277L TMF Inverter Glass Door Refrigerator
In stock
SKU:
REF-HIS-2703
| Brand | Hisense |
|---|---|
| Refrigerator Compressor | Inverter |
| Refrigerator Defrost Type | Frost |
| Freezer Position | Top Mount |
| Panel Type: | Glass door |
| Gas: | R600a |
| Compressor Backcover: | Yes |
| Condenser: | Built-in |
| Interior Color: | Monet Grey |
| Stabilizer: | Built-in |
| Fridge Capacity: | 158L |
| Light for Fridge: | LED |
| Door Rack: | 3 |
| Drawer QTY and Type: | 1 crisper box |
| Egg Tray: | Yes |
| Drawer Cover: | 1 |
| Freezer Capacity: | 119L |
| Shelf: | 2 |
| Ice maker: | NO |
| Climate Type: | ST |
| Power: | 220-240V |
Hisense RT1G276NAB/BD3 Premium Black 277L TMF Inverter Glass Door Refrigerator
In stock
SKU:
REF-HIS-2704
| Brand | Hisense |
|---|---|
| Refrigerator Compressor | Inverter |
| Refrigerator Defrost Type | Frost |
| Freezer Position | Top Mount |
| Panel Type: | Glass Door |
| Gas: | R600a |
| Compressor Backcover: | Yes |
| Condenser: | Built-in |
| Interior color: | Monet Grey |
| Power: | 220-240V |
| Stabilizer: | Built-in |
| Fridge Capacity: | 158L |
| Light for Fridge: | LED |
| Door Rack: | 3 |
| Drawer QTY and type | 1 crisper box |
| Egg Tray: | Yes |
| Drawer Cover: | 1 |
| Freezer Capacity: | 119L |
| Shelf: | 2 |
| Ice maker: | NO |
| Climate Type: | ST |
Hisense RB1G266NAB/BD3 Premium Black 270L BMF Inverter Glass Door Refrigerator
In stock
SKU:
REF-HIS-2601
| Brand | Hisense |
|---|---|
| Refrigerator Compressor | Inverter |
| Refrigerator Defrost Type | Frost |
| Freezer Position | Bottom Mount |
| Panel Type: | Glass door |
| Panel Color: | Premium Black |
| Gas: | R600a |
| Compressor Backcover: | Yes |
| Condenser: | Built-in |
| Interior Color: | Monet grey |
| Total Capacity: | 270L |
| Fridge Capacity: | 157L |
| Light for Fridge: | LED |
| Shelf: | Front decor strip glass shelf/2 |
| Door Rack: | 3 |
| Egg Tray: | Yes |
| Freezer Capacity: | 113L |
| Drawer QTY and Type: | 2 |
| Ice maker: | Yes |
| Power: | 220-240V |
Hisense RT1G236NAB/BD3 Premium Black 238L TMF Glass Door Inverter Refrigerator
In stock
SKU:
REF-HIS-2301
| Brand | Hisense |
|---|---|
| Refrigerator Compressor | Inverter |
| Refrigerator Defrost Type | Frost |
| Freezer Position | Top Mount |
| Panel Type: | Glass door |
| Panel Color: | Premium black |
| Gas: | R600a |
| Condenser: | Built-in |
| Interior color: | Monet grey |
| Total Capacity: | 238L |
| Fridge Capacity: | 138L |
| Door Rack: | 3 |
| Drawer QTY and Type: | 1 crisper box |
| Drawer Cover: | 1 |
| Egg Tray: | Yes |
| Freezer Capacity: | 100L |
| Shelf: | 2 |
| Ice maker: | Yes |
| Climate Type: | ST |
| Power: | 220-240V |
Hisense RT1G236NAMB/BD3 Mirror Black 238L TMF Inverter Glass Door Refrigerator
In stock
SKU:
REF-HIS-2302
| Brand | Hisense |
|---|---|
| Refrigerator Compressor | Inverter |
| Refrigerator Defrost Type | Frost |
| Freezer Position | Top Mount |
| Panel Type: | Glass Door |
| Panel Color: | Mirror Black |
| Gas: | R600a |
| Compressor Backcover: | Yes |
| Condenser: | Built-in |
| Interior Color: | Monet grey |
| Total Capacity: | 238L |
| Fridge Capacity: | 138L |
| Light for Fridge: | LED |
| Door Rack: | 3 |
| Drawer QTY and Type: | 1 crisper box |
| Egg Tray: | Yes |
| Drawer Cover: | 1 |
| Freezer Capacity: | 100L |
| Shelf: | 2 |
| Ice maker: | Yes |
| Climate Type: | ST |
| Power: | 220-240V |
Hisense BCD-522W 577L PUREFLAT Smart Cross Door Refrigerator
In stock
SKU:
REF-HIS-5006
Hisense RS3G558NMB/BD3 580 L Side by Side Inverter Refrigerator
In stock
SKU:
REF-HIS-5005
| Brand | Hisense |
|---|---|
| Refrigerator Compressor | Inverter |
| Refrigerator Defrost Type | No-Frost |
| Freezer Position | Bottom Mount |
| Panel Type: | Glass door |
| Panel Color: | Premium black |
| Gas: | R600a |
| Compressor Backcover: | Yes |
| Condenser: | Built-in |
| Interior Color: | Monet Grey |
| Liner Material: | ABS |
| Total Capacity: | 580L |
| Fridge Capacity: | 355L |
| Water Dispenser: | Yes |
| Light for Fridge: | Ceiling LED |
| Food Preservation: | Preservation Light |
| Freezer Capacity: | 225L |
| Power: | 220-240V |
Hisense RS3G558NAB/BD3 580L Side by Side Inverter Refrigerator
In stock
SKU:
REF-HIS-5004
| Brand | Hisense |
|---|---|
| Refrigerator Defrost Type | No-Frost |
| Refrigerator Compressor | Inverter |
| Freezer Position | Bottom Mount |
| Product Type: | Side by Side |
| Panel type: | Glass door |
| Panel color: | Premium black |
| Product dimension (WxDxH) mm: | 910x615x1786 |
| Compressor: | Inverter |
| Gas: | R600a |
| Condenser: | Built-in |
| Liner material: | ABS |
| Total Capacity: | 580L |
| Fridge capacity: | 355L |
| Light for Fridge: | Ceiling LED |
| Food Preservation: | Preservation Light |
| Beverage Wire: | Beverage tray/1 |
| Egg tray: | Yes |
| drawer cover: | Front & back decor glass cover/1 |
| Freezer capacity: | 225L |
| Light for Freezer: | Ceiling LED |
| Shelf: | Front & back decor strip glass shelf/4 |
| Door rack: | Big rack/3 |
| Drawer QTY and type: | Splicing drawer/2 |
| Ice maker: | Yes |
| Climate Type: | N/ST |
Hisense RD-31DC4SHA 259L Inverter Refrigerator
In stock
SKU:
REF-HIS-3001
| Brand | Hisense |
|---|---|
| Refrigerator Defrost Type | Frost |
| Refrigerator Compressor | Inverter |
| Freezer Position | Bottom Mount |
| Handle: | Grip |
| Voltage / frequency: | 220~240 / 50Hz |
| Climate class: | SN/N/ST/T |
| Total Volume: | 346 L |
| Volume of fridge compartment (L) : | 252 |
| Volume of freezer compartment (L): | 73 |
| Energy consumption kWh/ year : | 275 |
| Energy consumption kWh/ 24 h : | 0.753(32℃1.029+16℃0.477) |
| Freezing capacity kg / 12 hours : | 3.5(24h) |
| Max noise level dB(A): | 42 |
| Kind of coolant : | R600a |
| Defrosting: | Automatic |
| Control system: | Electronic |
| Frost Free : | Yes |
| Multi airflow: | Yes |
| Reversible door: | Yes |
| Fresh box: | Yes |
| Temperature range (from>to): | Fridge:0℃≤tma≤4℃; Freezer:-14℃<tf<-24℃ |
| Adjustable thermostat: | Yes |
| Shelf (on crisper) : | 1 |
| Vegatable compartment: | 1/crystal blue |
| Storage rack(s) (Total): | 3/transparent |
| Eggs tray(s) / Total number of eggs: | 2/6 |
| Flexi-fresh box : | Fresh room |
| Shelves: (Number/type): | 1/glass |
| Colour of drawer: | Transparent |
| Ice cube tray(s) : | Yes |
| Defrost water outlet: | Yes |
| Adjustable feet (front / rear): | 2/0 |
| Castors (front / rear): | 0/2 |
| Unit dimensions with Integrated handle or without handle ( W / D / H ) mm : | 595×650×1696 |
| Packing dimensions (W / D / H) mm: | 641×686×1760 |
| Net weight : | 56 |
| Gross weight : | 60 |
| A+/F Energy saving: | Yes |
| Total no frost: | Yes |
| Precise temperature control: | Yes |
| Easy cleaning door seal: | Yes |
| Environment-friendly technology: | Yes |
| Low noise : | Yes |
Hisense RT42W4AK 346L Inverter Refrigerator
In stock
SKU:
REF-HIS-3002
| Brand | Hisense |
|---|---|
| Refrigerator Defrost Type | No-Frost |
| Refrigerator Compressor | Inverter |
| Freezer Position | Top Mount |
| Handle: | Grip |
| Voltage / frequency: | 220~240 / 50Hz |
| Climate class: | SN/N/ST/T |
| Total Volume: | 346 L |
| Volume of fridge compartment (L) : | 252 |
| Volume of freezer compartment (L): | 73 |
| Energy consumption kWh/ year : | 275 |
| Energy consumption kWh/ 24 h : | 0.753(32℃1.029+16℃0.477) |
| Freezing capacity kg / 12 hours : | 3.5(24h) |
| Max noise level dB(A): | 42 |
| Kind of coolant : | R600a |
| Defrosting: | Automatic |
| Control system: | Electronic |
| Frost Free : | Yes |
| Multi airflow: | Yes |
| Reversible door: | Yes |
| Fresh box: | Yes |
| Temperature range (from>to): | Fridge:0℃≤tma≤4℃; Freezer:-14℃<tf<-24℃ |
| Adjustable thermostat: | Yes |
| Shelf (on crisper) : | 1 |
| Vegatable compartment: | 1/crystal blue |
| Storage rack(s) (Total): | 3/transparent |
| Eggs tray(s) / Total number of eggs: | 2/6 |
| Flexi-fresh box : | Fresh room |
| Shelves: (Number/type): | 1/glass |
| Colour of drawer: | Transparent |
| Ice cube tray(s) : | Yes |
| Defrost water outlet: | Yes |
| Adjustable feet (front / rear): | 2/0 |
| Castors (front / rear): | 0/2 |
| Unit dimensions with Integrated handle or without handle ( W / D / H ) mm : | 595×650×1696 |
| Packing dimensions (W / D / H) mm: | 641×686×1760 |
| Net weight : | 56 |
| Gross weight : | 60 |
| A+/F Energy saving: | Yes |
| Total no frost: | Yes |
| Precise temperature control: | Yes |
| Easy cleaning door seal: | Yes |
| Environment-friendly technology: | Yes |
| Low noise : | Yes |
Hisense RS67W4NV 566L Inverter Refrigerator
In stock
SKU:
REF-HIS-5002
| Brand | Hisense |
|---|---|
| Refrigerator Defrost Type | No-Frost |
| Refrigerator Compressor | Inverter |
| Freezer Position | Bottom Mount |
| Product Type: | Side by Side |
| Door profile: | Flat |
| Voltage / frequency: | 220~240 / 50Hz |
| Climate class: | SN/N/ST |
| Total Volume: | 566 L |
| Volume of fridge compartment (Fridge/Chill) : | 334 |
| Volume of freezer compartment : | 232 |
| Energy consumption kWh/ year : | 309 |
| Energy consumption kWh/ 24 h : | 0.846 |
| Freezing capacity kg / 12 hours : | 5.5 |
| Max noise level dB(A): | 42 |
| Kind of coolant : | R600a |
| Defrosting: | Automatic |
| Control system: | Electronic |
| Frost Free : | Yes |
| Multi airflow: | Yes |
| Reversible door: | No |
| Huge box: | Yes |
| LED Light: | Yes |
| External control display: | Yes |
| External control display type: | LED |
| Temperature range (from>to): | Fridge:2℃≤tma≤8℃; Freezer: -14≤tf≤-24℃; |
| Super Cooling (Fridge): | NO |
| Super Freezing (Freezer): | Yes |
| Adjustable thermostat: | Yes |
| Number of Shelves: | 4 |
| Shelf (on crisper) : | 1 |
| Vegatable compartment: | 2 /transparent |
| Storage rack(s) (Total): | 3/transparent |
| Covered dairy compartment: | Na |
| bottle holder: | 1 |
| Protection Rod(s) : | |
| Eggs tray(s) / Total number of eggs: | 2/12 |
| Wine rack nr. / type: | Plastic |
| Drawer(s): | 2 /transparent |
| download: | 5 |
| Storage rack(s) on the door : | (Total) 4 |
| Colour of drawer: | Transparent |
| Ice cube tray(s) : | Yes |
| Interior light: | LED(Top)2W |
| Defrost water outlet: | Yes |
| Adjustable feet (front / rear): | 2/0 |
| Castors (front / rear): | 1/2 |
| Unit dimensions with Integrated handle or without handle ( W / D / H ) mm : | 910×646×1786 |
| Packing dimensions (W / D / H) mm: | 977×730×1896 |
| Net weight : | 85 |
| Gross weight : | 95 |
| A+/F Energy saving: | Yes |
| Total no frost: | Yes |
| Multi air flow system: | Yes |
| LED display with touch button control: | Yes |
| Precise temperature control: | Yes |
| Modern decoration inside: | Yes |
| Interior LED light for Fridge & Freezer compartment: | Yes |
| Alarm function(door alarm): | Yes |
| Supper freeze function: | Yes |
| Child lock function: | Yes |
| Four star freezer design: | Yes |
| Easy cleaning door seal: | Yes |
| Broad climate design: | Yes |
| Tempered glass: | Yes |
| Environment-friendly technology: | Yes |
| Low noise : | Yes |
| Adjustable leg: | Yes |