Home » Home Appliances » Deep Freezer » Samsung Deep Freezer
Showing all 4 resultsSorted by latest
Discover Samsung Deep Freezers in Bangladesh for optimal food preservation. Quality, spacious design for home and commercial use. Shop now!
Samsung Deep Freezer
Samsung RI70F20V1G/AGH 198L Gray Chest Freezer
In stock
| Brand | Samsung |
|---|---|
| Color | Gray |
| Freezer Door Type | VCM Door |
| Cooling Type: | Direct Cooling |
| Compressor Type: | AC Compressor |
| Power Freeze: | Function Yes |
| Temperature Control: | EasyFreeze Control (8-step adjustable) |
| Temperature Range: | 1–7 Levels: -10°C to -24°C, Max: below -25°C |
| Interior Light: | Yes (LED Lighting) |
| Basket: | 2 Wire Baskets |
| Lock & Key: | Yes |
| Door Type: | Hovering Door |
| Door Opening: | Angle 40°–50° |
| Door Handle: | Bar Handle |
| Thin Hinge Design: | Yes |
| Noise Level: | 45 dBA |
| Installation Temperature Range: | Suitable for 16°C–38°C |
Samsung RI70F29V1G/AGH 287L Gray Chest Freezer
In stock
| Brand | Samsung |
|---|---|
| Color | Gray |
| Freezer Door Type | VCM Door |
| Cooling Type: | Direct Cooling |
| Compressor Type: | AC Compressor |
| Power Freeze: | Function Yes |
| Temperature Control: | EasyFreeze Control (8-step adjustable) |
| Temperature Range: | 1–7 Levels: -10°C to -24°C, Max: below -25°C |
| Interior Light: | Yes (LED Lighting) |
| Basket: | 2 Wire Baskets |
| Lock & Key: | Yes |
| Door Type: | Hovering Door |
| Door Opening: | Angle 40°–50° |
| Door Handle: | Bar Handle |
| Thin Hinge Design: | Yes |
| Noise Level: | 45 dBA |
| Installation Temperature Range: | Suitable for 16°C–38°C |
Samsung RI70F37V1G/AGH 371L Gray Chest Freezer
In stock
| Brand | Samsung |
|---|---|
| Color | Gray |
| Freezer Door Type | VCM Door |
| Cooling Type: | Direct Cooling |
| Compressor Type: | AC Compressor |
| Power Freeze: | Function Yes |
| Temperature Control: | EasyFreeze Control (8-step adjustable) |
| Temperature Range: | 1–7 Levels: -10°C to -24°C, Max: below -25°C |
| Interior Light: | Yes (LED Lighting) |
| Basket: | 2 Wire Baskets |
| Lock & Key: | Yes |
| Door Type: | Hovering Door |
| Door Opening: | Angle 40°–50° |
| Door Handle: | Bar Handle |
| Thin Hinge Design: | Yes |
| Noise Level: | 45 dBA |
| Installation Temperature Range: | Suitable for 16°C–38°C |
Samsung RZ32M71157F All-Around Cooling 315L Refined Steel 1-Door Refrigerator
In stock
| Brand | Samsung |
|---|---|
| Refrigerator Compressor | Inverter |
| Refrigerator Defrost Type | No-Frost |
| Freezer Position | Top Mount |
| Number of Shelf (Total): | 6 EA |
| Flip Cover: | Yes |
| Number of Drawer: | 4 EA |
| Number of Door Pocket: | 2 EA |
| Interior LED Light: | Yes |
| Power Freeze Function: | Yes |
| Door Reversible: | Yes |
| Door Alarm: | Yes |
| Refrigerant: | R600a |