Home » Home Appliances » Deep Freezer
Showing 1–12 of 26 resultsSorted by latest
Discover premium deep freezers at Best Electronics Bangladesh. Enjoy energy-saving cooling, durable design, and great deals!
Deep Freezer
Samsung RI70F20V1G/AGH 198L Gray Chest Freezer
In stock
| Brand | Samsung |
|---|---|
| Color | Gray |
| Freezer Door Type | VCM Door |
| Cooling Type: | Direct Cooling |
| Compressor Type: | AC Compressor |
| Power Freeze: | Function Yes |
| Temperature Control: | EasyFreeze Control (8-step adjustable) |
| Temperature Range: | 1–7 Levels: -10°C to -24°C, Max: below -25°C |
| Interior Light: | Yes (LED Lighting) |
| Basket: | 2 Wire Baskets |
| Lock & Key: | Yes |
| Door Type: | Hovering Door |
| Door Opening: | Angle 40°–50° |
| Door Handle: | Bar Handle |
| Thin Hinge Design: | Yes |
| Noise Level: | 45 dBA |
| Installation Temperature Range: | Suitable for 16°C–38°C |
Samsung RI70F29V1G/AGH 287L Gray Chest Freezer
In stock
| Brand | Samsung |
|---|---|
| Color | Gray |
| Freezer Door Type | VCM Door |
| Cooling Type: | Direct Cooling |
| Compressor Type: | AC Compressor |
| Power Freeze: | Function Yes |
| Temperature Control: | EasyFreeze Control (8-step adjustable) |
| Temperature Range: | 1–7 Levels: -10°C to -24°C, Max: below -25°C |
| Interior Light: | Yes (LED Lighting) |
| Basket: | 2 Wire Baskets |
| Lock & Key: | Yes |
| Door Type: | Hovering Door |
| Door Opening: | Angle 40°–50° |
| Door Handle: | Bar Handle |
| Thin Hinge Design: | Yes |
| Noise Level: | 45 dBA |
| Installation Temperature Range: | Suitable for 16°C–38°C |
Samsung RI70F37V1G/AGH 371L Gray Chest Freezer
In stock
| Brand | Samsung |
|---|---|
| Color | Gray |
| Freezer Door Type | VCM Door |
| Cooling Type: | Direct Cooling |
| Compressor Type: | AC Compressor |
| Power Freeze: | Function Yes |
| Temperature Control: | EasyFreeze Control (8-step adjustable) |
| Temperature Range: | 1–7 Levels: -10°C to -24°C, Max: below -25°C |
| Interior Light: | Yes (LED Lighting) |
| Basket: | 2 Wire Baskets |
| Lock & Key: | Yes |
| Door Type: | Hovering Door |
| Door Opening: | Angle 40°–50° |
| Door Handle: | Bar Handle |
| Thin Hinge Design: | Yes |
| Noise Level: | 45 dBA |
| Installation Temperature Range: | Suitable for 16°C–38°C |
Samsung RZ32M71157F All-Around Cooling 315L Refined Steel 1-Door Refrigerator
In stock
Sharp SCF-K400X-BK Deep Freezer
In stock
SKU:
FZR-SRP-4001
Sharp SCF-K250X-BK Deep Freezer
In stock
SKU:
FZR-SRP-2501
Sharp SCF-K320X-BK Deep Freezer
In stock
SKU:
FZR-SRP-3201
Sharp SCF-K400X-SL Deep Freezer
In stock
SKU:
FZR-SRP-4002
Hisense BD-189OBLUV Deep Freezer
In stock
SKU:
FZR-HIS-1802
| Brand | Hisense |
|---|---|
| Color | Gray |
| Freezer Door Type | Glass Door |
| Product Type : | Chest Freezer |
| Handle : | Recessed Handle |
| Door design : | Foaming door |
| Available colours : | grey |
| Voltage / frequency : | 220~240V / 50Hz |
| Climate class (SN=10~32°C, N=16~32°C, ST=18~38°C, T=18~43°C) : | ST |
| Max noise level dB(A) : | 42 |
| Defrosting : | Manual |
| Control system : | Manual |
| NO FROST : | No |
| Lenght of cable/incl. plug (cm) : | 170 |
| Condenser : | Inside |
| Control light : | No |
| LED on door : | Yes |
| Door lock : | Yes |
| Feet : | 2 fixed feet + 2 directional wheels |
| Inside Glass Door : | Yes |
| Basket : | 1 |
| Unit dimensions with-out handle ( W / D / H) mm: | 891*557*842 |
| Packing dimensions ( W / D / H) mm: | 920*575*888 |
Hisense BD-240OBLUV Deep Freezer
In stock
SKU:
FZR-HIS-2404
| Brand | Hisense |
|---|---|
| Product Type : | Chest Freezer |
| Color | Gray |
| Freezer Door Type | Glass Door |
| Handle : | Recessed Handle |
| Door design : | Foaming door |
| Available colours : | grey |
| Voltage / frequency : | 220~240V / 50Hz |
| Climate class (SN=10~32°C, N=16~32°C, ST=18~38°C, T=18~43°C): | ST |
| Max noise level dB(A) : | 42 |
| Defrosting : | Manual |
| Control system : | Manual |
| NO FROST : | No |
| Lenght of cable/incl. plug (cm) : | 170 |
| Condenser : | Inside |
| Control light : | No |
| LED on door : | Yes |
| Door lock : | Yes |
| Feet : | 2 fixed feet + 2 directional wheels |
| Inside Glass Door : | Yes |
| Basket : | 1 |
| Unit dimensions with-out handle ( W / D / H) mm: | 1002*597*842 |
| Packing dimensions ( W / D / H) mm: | 1031*623*888 |
Conion BE-268GDDD (Grey) Deep Freezer
In stock
SKU:
FZR-CON-2308
Conion BEW-325GD (Double Door) Grey Deep Freezer
In stock
SKU:
FZR-CON-3025