Home » TV & Entertainment
Showing all 4 resultsSorted by latest
Discover a wide range of TV and entertainment products at Best Electronics in Bangladesh. From televisions to home theater systems, find everything you need for immersive entertainment experiences.
TV & Entertainment
LG AI UA84 43″ 4K UHD Smart TV (43UA8450PSA)
In stock
SKU:
CTV-LGE-4306
| Brand | LG |
|---|---|
| Screen Size | 43″ |
| Screen Type | LED |
| Resolution | UHD (4K) |
| OS | webOS 25 |
| Refresh Rate: | 60 Hz native |
| Upscaling: | 4K Super Upscaling |
| HDR Support: | HDR10 / HLG |
| Special Picture Features: | Dynamic Tone Mapping, FilmMaker Mode, 10 picture modes |
| AI Features: | AI Chatbot, AI Voice Recognition, AI Concierge, Voice ID |
| Remote Control: | Built-in Magic Remote (AI supported) |
| Audio Output: | 20 W total (2.0 channel) |
| Audio Technologies: | AI Sound Pro, AI Acoustic Tuning, Clear Voice Pro, WOW Orchestra |
| Sound Modes: | Multiple sound modes & virtual surround |
| Connectivity (Wireless): | Wi-Fi, Bluetooth 5.0 Connectivity (Wired) LAN (Ethernet), 3 × HDMI (1 with eARC), 1 × USB, Optical audio out Smart Features Google Cast, AirPlay 2, Web browser, Home Hub, Screen Share Gaming Features ALLM (Auto Low Latency Mode), Game Optimizer, HGiG, VRR up to 60 Hz Voice Assistants Voice recognition built-in (varies by region) Smart Home Support Works with Apple Home, LG ThinQ, Google Home |
| Connectivity (Wired): | LAN (Ethernet), 3 × HDMI (1 with eARC), 1 × USB, Optical audio out |
| Smart Features: | Google Cast, AirPlay 2, Web browser, Home Hub, Screen Share |
| Power Supply: | AC 100–240 V, 50/60 Hz |
LG OLED evo AI C5 65″ 4K TV (OLED65C5PSA)
In stock
SKU:
CTV-LGE-6505
| Brand | LG |
|---|---|
| Screen Size | 65″ |
| Screen Type | OLED |
| OS | webOS 25 |
| Resolution | UHD (4K) |
| Refresh Rate: | 120Hz Native (VRR 144Hz) |
| AI Upscaling: | α9 AI Super Upscaling 4K |
| Dynamic Tone Mapping: | Yes (OLED Dynamic Tone Mapping Pro) |
| AI Genre Selection: | Yes (SDR/HDR) |
| HDR (High Dynamic Range): | Dolby Vision / HDR10 / HLG |
| FILMMAKER MODE™: | Yes |
| Dimming Technology: | Pixel Dimming |
| Motion: | Picture Mode |
| HFR (High Frame Rate): | 4K 120 fps (HDMI, USB) |
| AI Picture Pro: | Yes |
| Auto Calibration: | Yes |
| G-Sync Compatible (Nvidia): | Yes |
| FreeSync Compatible (AMD): | Yes |
| VRR (Variable Refresh Rate): | Yes (Up to 144Hz) |
| Dolby Vision for Gaming (4K 120Hz): | Yes |
| Response Time: | Less than 0.1ms |
| High Contrast: | Yes |
| AI Sound: | α9 AI Sound Pro (Virtual 11.1.2 Up-mix) |
| Clear Voice Pro: | Yes (AI Voice Remastering) |
| Bluetooth Surround Ready: | Yes (2 Way Playback) |
| Audio Output: | 40W |
| Audio Codec: | AC4, AC3(Dolby Digital), EAC3, HE-AAC, AAC, MP2, MP3, PCM, WMA, apt-X (Refer to manual) |
| Speaker System: | 2.2 channel |
| HDMI Audio Return Channel: | eARC (HDMI 2) |
| Bluetooth Support: | Yes (v 5.3) |
| Ethernet Input: | 1ea |
| Simplink (HDMI CEC): | Yes |
| SPDIF (Optical Digital Audio Out): | 1ea |
| HDMI Input: | 4ea (supports 4K 120Hz, eARC, VRR, ALLM, QMS (4 port)) |
| RF Input (Antenna/Cable): | 1ea |
| USB Input: | 3ea (v 2.0) |
| Wi-Fi: | Yes (Wi-Fi 6) |
| AI Chatbot: | Yes |
| Magic Remote Control: | Built-In |
| Smartphone Remote App: | Yes (LG ThinQ) |
| Works with Apple Airplay: | Yes |
| Voice ID: | Yes |
| Power Supply (Voltage, Hz): | AC 100~240V 50-60Hz |
| Standby Power Consumption: | Under 0.5W |
| Remote: | Magic Remote MR25 |
LG AI UA84 65″ 4K UHD Smart TV (65UA8450PSA)
In stock
SKU:
CTV-LGE-6506
| Brand | LG |
|---|---|
| Screen Size | 65″ |
| Screen Type | LED |
| Resolution | UHD (4K) |
| OS | webOS 25 |
| Refresh Rate: | 60 Hz native |
| Upscaling: | 4K Super Upscaling |
| HDR Support: | HDR10 / HLG |
| Special Picture Features: | Dynamic Tone Mapping, FilmMaker Mode, 10 picture modes |
| AI Features: | AI Chatbot, AI Voice Recognition, AI Concierge, Voice ID |
| Remote Control: | Built-in Magic Remote (AI supported) |
| Audio Output: | 20 W total (2.0 channel) |
| Audio Technologies: | AI Sound Pro, AI Acoustic Tuning, Clear Voice Pro, WOW Orchestra |
| Sound Modes: | Multiple sound modes & virtual surround |
| Connectivity (Wireless): | Wi-Fi, Bluetooth 5.0 Connectivity (Wired) LAN (Ethernet), 3 × HDMI (1 with eARC), 1 × USB, Optical audio out Smart Features Google Cast, AirPlay 2, Web browser, Home Hub, Screen Share Gaming Features ALLM (Auto Low Latency Mode), Game Optimizer, HGiG, VRR up to 60 Hz Voice Assistants Voice recognition built-in (varies by region) Smart Home Support Works with Apple Home, LG ThinQ, Google Home |
| Connectivity (Wired): | LAN (Ethernet), 3 × HDMI (1 with eARC), 1 × USB, Optical audio out |
| Smart Features: | Google Cast, AirPlay 2, Web browser, Home Hub, Screen Share |
| Power Supply: | AC 100–240 V, 50/60 Hz |
LG AI UA84 55″ 4K UHD Smart TV (55UA8450PSA)
In stock
SKU:
CTV-LGE-5509
| Brand | LG |
|---|---|
| Screen Size | 55″ |
| Screen Type | LED |
| Resolution | UHD (4K) |
| OS | webOS 25 |
| Refresh Rate: | 60 Hz native |
| Upscaling: | 4K Super Upscaling |
| HDR Support: | HDR10 / HLG |
| Special Picture Features: | Dynamic Tone Mapping, FilmMaker Mode, 10 picture modes |
| AI Features: | AI Chatbot, AI Voice Recognition, AI Concierge, Voice ID |
| Remote Control: | Built-in Magic Remote (AI supported) |
| Audio Output: | 20 W total (2.0 channel) |
| Audio Technologies: | AI Sound Pro, AI Acoustic Tuning, Clear Voice Pro, WOW Orchestra |
| Sound Modes: | Multiple sound modes & virtual surround |
| Connectivity (Wireless): | Wi-Fi, Bluetooth 5.0 Connectivity (Wired) LAN (Ethernet), 3 × HDMI (1 with eARC), 1 × USB, Optical audio out Smart Features Google Cast, AirPlay 2, Web browser, Home Hub, Screen Share Gaming Features ALLM (Auto Low Latency Mode), Game Optimizer, HGiG, VRR up to 60 Hz Voice Assistants Voice recognition built-in (varies by region) Smart Home Support Works with Apple Home, LG ThinQ, Google Home |
| Connectivity (Wired): | LAN (Ethernet), 3 × HDMI (1 with eARC), 1 × USB, Optical audio out |
| Smart Features: | Google Cast, AirPlay 2, Web browser, Home Hub, Screen Share |
| Power Supply: | AC 100–240 V, 50/60 Hz |